Czwartek, 28 marca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Oto wyniki Budżetu Obywatelskiego 2023 w Rumi


Oto wyniki Budżetu Obywatelskiego 2023 w Rumi12.10.2022 r.

Wyniki prezentowane na kinowym ekranie

Podczas gali Budżetu Obywatelskiego – Rumia 2023, która odbyła się 11 października w tutejszym Multikinie, poznaliśmy wyniki tegorocznego głosowania. Spośród 27 projektów wybranych do realizacji zostało 12 koncepcji – po 4 z każdej kategorii. W głosowaniu wzięło udział ponad 7 tysięcy mieszkańców.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu rumianie mogą zmieniać swoje najbliższe otoczenie i codzienne życie, decydując o tym, na co przekazać miejskie pieniądze. Wnioskodawcą i głosującym może być każdy mieszkaniec. Zgłaszane projekty co roku dotyczą rekreacji, bezpieczeństwa, pielęgnowania lokalnej historii i kultury, edukacji, ekologii, a także sportu, organizacji wydarzeń czy też poprawy estetyki przestrzeni publicznej. Wszystkie projekty łączy jedna cecha – są to przedsięwzięcia potencjalnie pożyteczne dla lokalnej społeczności.

W tym roku złożono 35 projektów, z czego: 1 został wycofany przez wnioskodawcę, 1 został złożony na nieodpowiednim wzorze wniosku, a 6 projektów komisja zdecydowała się odrzucić ze względów merytorycznych. Tym samym 27 projektów przeszło do etapu głosowania, w tym: 9 o charakterze inwestycyjnym, 11 prospołecznych i 7 tzw. zielonych, czyli proekologicznych. Mieszkańcy poprzez głosowanie zdecydowali, że 12 spośród tych pomysłów zostanie przekazanych do realizacji.  

Największą popularnością, podobnie jak w poprzedniej edycji, cieszył się projekt prospołeczny pod nazwą „Powstrzymajmy bezdomność zwierząt – sterylizacje i kastracje psów oraz kotów” (1586 głosów). Na drugim miejscu, różnicą zaledwie 11 głosów, znalazł się projekt zielony „Drzewa w Rumi – posadzenie drzew przy głównych ciągach komunikacyjnych” (1575 głosów). Podium zamknął zielony projekt pod nazwą „Zielone przystanki w Rumi – posadzenie krzewów, pnączy, traw ozdobnych przy przystankach” (1350 głosów).

Ogromnie dziękuję wszystkim mieszkańcom za zagłosowanie na projekt „Powstrzymajmy bezdomność zwierząt”. To super, że rumianom los zwierząt nie jest obojętny! Dziękuję – napisała w mediach społecznościowych Marlena Pindras, autorka projektu.

Na liście zwycięskich projektów, czyli wybranych do realizacji, znalazły się również:

Miejsce 4. „Ekoskwer przy ul. Gdańskiej – etap II
(1197 głosów, projekt zielony)

Celem projektu jest wykonanie nasadzeń uzupełniających w pasie technicznym wzdłuż ulicy Gdańskiej, aby przedłużyć „zieloną barierę” od ulicy.

Miejsce 5. „Darmowe zajęcia sportowe wspierające rozwój dzieci i młodzieży – 100 uczestników projektu
(1173 głosy, projekt prospołeczny)

Celem projektu jest przeprowadzenie zajęć z akrobatyki, ćwiczeń wzmacniających oraz treningów prawidłowego oddechu i relaksacji.

Miejsce 6. „Sportowy Plac Królewski – ogólnodostępne boisko wielofunkcyjne przy ul. Jagiełły i Królowej Bony (Rumia Janowo) – etap I
(1157 głosów, projekt inwestycyjny)

Celem projektu jest stworzenie ogólnodostępnego obiektu sportowo-rekreacyjnego, na którym znajdzie się boisko do piłki nożnej i koszykówki.

Miejsce 7. „Budowa Rodzinnego Toru Przeszkód – obiekt orlik przy ul. Stoczniowców 6
(1126 głosów, projekt inwestycyjny)

Celem projektu jest stworzenie pierwszego zewnętrznego toru przeszkód w Rumi, który miałby stanowić atrakcyjną propozycję aktywności fizycznej dla wszystkich mieszkańców.

Miejsce 8. „Rewitalizacja historycznego schronu pod placem targowym przy ul. Dębogórskiej
(1050 głosów, projekt inwestycyjny)

Celem projektu jest wyremontowanie podziemnych sal oraz ich adaptacja, aby mogły być wykorzystywane w celach wystawowych i jako miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych.

Miejsce 9. „Plac zabaw „Akademia Odkrywców” przy Szkole Podstawowej nr 7 w Rumi
(997 głosów, projekt inwestycyjny)

Celem projektu jest budowa ogólnodostępnego, bezpiecznego, funkcjonalnego i nowoczesnego placu zabaw, który pomoże w rozwoju psychoruchowym dzieci.

Miejsce 10. „Park Żelewskiego dla pszczół – stworzenie rabaty kwiatowej z roślinami miododajnymi i zamontowanie budek dla owadów
(988 głosów, projekt zielony)

Celem projektu jest utworzenie w janowskim parku rabaty kwiatowej z roślinami miododajnymi oraz zamontowanie budek dla owadów.

Miejsce 11. „Bezpieczna Rumianka: kurs samoobrony (krav-maga) i walki wręcz dla kobiet od 16. roku życia – 100 uczestniczek
(858 głosów, projekt prospołeczny)

Celem projektu jest przeprowadzenie kursu walki i samoobrony dla kobiet, podczas którego uczestniczki nauczą się bronić przed napaścią, pojmaniem czy próbą gwałtu.

Miejsce 12. „Aktywni po sześćdziesiątce – kontynuacja
(640 głosów, projekt prospołeczny)

Celem projektu jest zachęcenie seniorów do utrzymania kondycji i powrócenia do sprawności fizycznej po długim okresie izolacji spowodowanej pandemią.

Z powodu błędnego sklasyfikowania projektu „Budowa Rodzinnego Toru Przeszkód – obiekt Orlik przy ul. Stoczniowców 6” na liście projektów wybranych do realizacji znalazły się dwa tzw. projekty szkolne, co jest niezgodne z regulaminem Budżetu Obywatelskiego w Rumi.

W związku z powyższym do realizacji zostanie zakwalifikowany kolejny pod względem liczby uzyskanych głosów projekt inwestycyjny, czyli „Muzeum Miasta Rumi w podziemiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi przy ul. Starowiejskiej 2”, natomiast projekt „Plac zabaw "Akademia Odkrywców" przy Szkole Podstawowej Nr 7 w Rumi” zostanie sfinansowany z innych środków gminy.

Budżet Obywatelski w liczbach:

Statuetka wręczana za zdobycie największej liczby głosów (1. miejsce) Sala kinowa, w której odbywała się gala Poczęstunek dla uczestników gali Uczniowie uczestniczący w gali Uczestniczka gali Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi Przedstawiciele rady miejskiej zasiadający na widowni Przedstawiciele miejskiej biblioteki i rady miejskiej zasiadający na widowni Przedstawiciele szkół i władz miasta zasiadający na widowni Prezentacja statystyk Prezentacja wyników głosowania Wręczanie przez wiceburmistrza Ariela Sinickiego upominków autorom zwycięskich projektów Wiceburmistrz Ariel Sinicki z laureatkami Marlena Pindras, autorka projektu, który zdobył najwięcej głosów Jolanta Orzołek, autorka projektu, który zdobył drugie miejsce Aleksandra Kozina, autorka projektu, który zdobył trzecie miejsce Współautorka zwycięskiego projektu Współautorka zwycięskiego projektu Autorka zwycięskiego projektu z bliskimi oraz radną Teresą Hebel Współautorka zwycięskiego projektu Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń