Sobota, 27 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Pierwsze głosy trafiły do urn


Pierwsze głosy trafiły do urn11.09.2023 r.

Uczestnicy symbolicznej inauguracji głosowania, która odbyła się w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze”

Trwa walka o głosy w Budżecie Obywatelskim Rumia 2024. Elektroniczna platforma umożliwiająca mieszkańcom wskazanie najlepszych projektów została uruchomiona w poniedziałek 11 września sekundę po północy. Natomiast pierwsze głosy w papierowej formie rumianie wrzucili do urny podczas spotkania, które odbyło się w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze”.

Do 25 września, przez dwa tygodnie, każdy mieszkaniec Rumi (bez względu na wiek) może zagłosować na jeden projekt inwestycyjny, jeden projekt prospołeczny i jeden projekt zielony, wybierając spośród 33 pomysłów zaproponowanych przez lokalną społeczność. Wyniki zostaną opublikowane do 12 października. Na realizację projektów, które otrzymają najwięcej głosów, miasto przeznaczy 1,5 miliona złotych.

W tym roku weryfikację formalną i merytoryczną przeszło pomyślnie 10 projektów inwestycyjnych, 12 prospołecznych i 11 proekologicznych (tzw. zielonych). Dotyczą one między innymi modernizacji scen plenerowych w miejskich parkach, montażu tablic elektronicznych na przystankach, zakupu stołów szachowych, realizacji zajęć sportowych dla seniorów i młodzieży, a także sadzenia drzew i krzewów czy organizacji żywych lekcji biologii. Każdy, kto oświadczy, że jest mieszkańcem Rumi, może oddać głos na maksymalnie trzy projekty – po jednym z każdej kategorii.

Aby wytypować najlepsze projekty, wystarczy wejść na stronę rumia.budzet-obywatelski.org i kliknąć „Głosuj online”. Można również oddać głos w tradycyjnej formie, karty papierowe oraz urny są dostępne w: Stacji Kultura (ul. Starowiejska 2), Bibliotece Janowo (ul. Pomorska 11), MDK-u (ul. Mickiewicza 19), urzędzie miasta oraz w mobilnych punktach.

Symbolicznej inauguracji tegorocznego głosowania dokonali w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze” mieszkańcy będący przedstawicielami różnych grup społecznych. Pojawiły się maluchy z Przedszkola „Pod Topolą”, seniorzy z Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sportowcy z Rugby Club Arka Rumia, a także rodzice i samorządowcy. Każdy wytypował najlepsze jego zdaniem projekty, oddając głos w papierowej formie.

Uważam, że to fantastyczna idea. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu każdy mieszkaniec Rumi może wpłynąć na to, co się w naszym mieście dzieje, wybierając po jednym projekcie w trzech kategoriach: inwestycyjnej, prospołecznej i zielonej. Gorąco zachęcam wszystkich rumian do głosowania – powiedział wiceburmistrz Ariel Sinicki.

Ze statystyk wynika, że Budżet Obywatelski w Rumi cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób w wieku 25-49 lat, a większość głosujących stanowią kobiety (około 58%). Co roku w ten etap przedsięwzięcia angażuje się około 8 tysięcy mieszkańców.

Tymon, przedstawiciel Przedszkola Pod Topolą Nina, przedstawicielka Przedszkola Pod Topolą Natalia i Helena, przedstawicielki Przedszkola Pod Topolą Uczestnicy symbolicznej inauguracji Oddająca głos Helena Oddający głos Olaf Oddający głos Wojtek Renata Grzesiak z Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Mieczysław Grzenia, przewodniczący oddziału rejonowego PZERiI w Rumi Zawodniczka Rugby Club Arka Rumia Arkadiusz Soporowski, trener Rugby Club Arka Rumia Zawodniczka Rugby Club Arka Rumia Krzysztof Bogdanis, trener Rugby Club Arka Rumia Uczennica Szkoły Podstawowej nr 10 Nauczycielka z Przedszkola Pod Topolą Wiceburmistrz Ariel Sinicki Uczestnicy symbolicznej inauguracji głosowania

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń