Trwa walka o głosy w Budżecie Obywatelskim Rumia 2024. Elektroniczna platforma umożliwiająca mieszkańcom wskazanie najlepszych projektów została uruchomiona w poniedziałek 11 września sekundę po północy. Natomiast pierwsze głosy w papierowej formie rumianie wrzucili do urny podczas spotkania, które odbyło się w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze”.
Do 25 września, przez dwa tygodnie, każdy mieszkaniec Rumi (bez względu na wiek) może zagłosować na jeden projekt inwestycyjny, jeden projekt prospołeczny i jeden projekt zielony, wybierając spośród 33 pomysłów zaproponowanych przez lokalną społeczność. Wyniki zostaną opublikowane do 12 października. Na realizację projektów, które otrzymają najwięcej głosów, miasto przeznaczy 1,5 miliona złotych.
W tym roku weryfikację formalną i merytoryczną przeszło pomyślnie 10 projektów inwestycyjnych, 12 prospołecznych i 11 proekologicznych (tzw. zielonych). Dotyczą one między innymi modernizacji scen plenerowych w miejskich parkach, montażu tablic elektronicznych na przystankach, zakupu stołów szachowych, realizacji zajęć sportowych dla seniorów i młodzieży, a także sadzenia drzew i krzewów czy organizacji żywych lekcji biologii. Każdy, kto oświadczy, że jest mieszkańcem Rumi, może oddać głos na maksymalnie trzy projekty – po jednym z każdej kategorii.
Aby wytypować najlepsze projekty, wystarczy wejść na stronę rumia.budzet-obywatelski.org i kliknąć „Głosuj online”. Można również oddać głos w tradycyjnej formie, karty papierowe oraz urny są dostępne w: Stacji Kultura (ul. Starowiejska 2), Bibliotece Janowo (ul. Pomorska 11), MDK-u (ul. Mickiewicza 19), urzędzie miasta oraz w mobilnych punktach.
Symbolicznej inauguracji tegorocznego głosowania dokonali w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze” mieszkańcy będący przedstawicielami różnych grup społecznych. Pojawiły się maluchy z Przedszkola „Pod Topolą”, seniorzy z Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sportowcy z Rugby Club Arka Rumia, a także rodzice i samorządowcy. Każdy wytypował najlepsze jego zdaniem projekty, oddając głos w papierowej formie.
– Uważam, że to fantastyczna idea. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu każdy mieszkaniec Rumi może wpłynąć na to, co się w naszym mieście dzieje, wybierając po jednym projekcie w trzech kategoriach: inwestycyjnej, prospołecznej i zielonej. Gorąco zachęcam wszystkich rumian do głosowania – powiedział wiceburmistrz Ariel Sinicki.
Ze statystyk wynika, że Budżet Obywatelski w Rumi cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób w wieku 25-49 lat, a większość głosujących stanowią kobiety (około 58%). Co roku w ten etap przedsięwzięcia angażuje się około 8 tysięcy mieszkańców.