Poniedziałek, 15 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Pierwsze od 30 lat nowe mieszkania komunalne są już gotowe


Pierwsze od 30 lat nowe mieszkania komunalne są już gotowe04.06.2020 r.


Zakończyła się realizacja budynku komunalnego przy ul. Żwirki i Wigury. Pierwsi lokatorzy zamieszkają w nowym miejskim obiekcie najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca tego roku. To długo wyczekiwana inwestycja – ostatnie mieszkania komunalne w Rumi wybudowano 30 lat temu, przy ulicy Stoczniowców.

Zwieńczenie kilkuletnich działań

Budowa nowych mieszkań komunalnych w Rumi to efekt konsekwentnych działań, prowadzonych od 2014 roku i skierowanych głównie na pozyskanie środków finansowych. Pieniądze udało się zdobyć dzięki realizacji programu wprowadzonego przez burmistrza Michała Pasiecznego oraz miejską radę. W ramach przedsięwzięcia lokatorzy dawnych mieszkań komunalnych mogli je odkupić za 25% rynkowej wartości. W ten sposób sprzedano 100 lokali za łączną kwotę 3 mln zł. Kolejnym działaniem, które umożliwiło realizację tej inwestycji, było uzyskanie 35-procentowej umarzalnej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wykonawcą inwestycji, który został wybrany w drodze przetargu, jest przedsiębiorstwo Volfram.

Dla rodzin i osób samotnych

W nowo wybudowanym obiekcie znajdują się łącznie 32 lokale komunalne, w tym: 15 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 35 do 44 m², 8 mieszkań trzypokojowych o powierzchni ok. 52 m², 5 mieszkań jednopokojowych o powierzchni ok. 25 m² oraz 4 mieszkania czteropokojowe o powierzchni ok. 68 m². Całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich mieszkań wynosi ponad 1442 m².

Wybudowanym po blisko 30 latach budynkiem komunalnym zapoczątkowaliśmy rewitalizację całego osiedla przy ul. Reja. Między innymi w ten sposób staramy się poprawiać jakość życia naszych mieszkańców – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi do spraw inwestycji. – W budynku zamieszkają tylko osoby, które do tej pory zajmowały lokale komunalne, nie maja żadnych zaległości finansowych i dbają o dotychczasowe mieszkania – dodaje.

Kto może ubiegać się o mieszkanie komunalne?

Zgodnie z przyjętą przez Radę Miejską Rumi uchwałą, lokale w nowo wybudowanym budynku będą w pierwszej kolejności udostępniane osobom, które:

  • posiadają dochody przekraczające 125% wartości najniższej emerytury w przypadku rodzin i 175% wartości najniższej emerytury w przypadku osób samotnych;
  • zamieszkując dotychczasowe lokale komunalne, nie zalegały z opłatami czynszowymi;
  • należycie wywiązują się z obowiązków nakładanych na najemców.

Nowe lokale komunalne mogą być również przekazywane osobom, które obecnie zajmują inne miejskie lokale będące niezbędne gminie z uwagi na przeznaczenie do modernizacji, rozbiórki lub na sprzedaż.

O zamieszkanie w nowo wybudowanym budynku komunalnym mogą się także ubiegać mieszkańcy, których sytuacja zdrowotna, zwłaszcza niepełnosprawność, predysponuje do najmu lokalu o wysokim standardzie, a także spełniają pozostałe warunki otrzymania lokalu komunalnego.

Z 32 lokali, które powstały w nowo wybudowanym budynku, skorzystają zarówno osoby samotne, jak i kilkuosobowe rodziny. Do tej pory zainteresowanie nowo powstałymi mieszkaniami zadeklarowało 70 rodzin zamieszkujących obecnie inne mieszkania komunalne na terenie Rumi. Pierwsi lokatorzy zagoszczą w nowym budynku najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca tego roku.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń