Środa, 28 lutego 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Pierwszy miesiąc w Bibliotece Kaszubskiej


Pierwszy miesiąc w Bibliotece Kaszubskiej09.10.2023 r.

Otwarcie Biblioteki Kaszubskiej

Z końcem sierpnia działalność rozpoczęła Biblioteka Kaszubska, nowa filia miejskiej biblioteki w Rumi, która zastąpiła dotychczasową placówkę przy ulicy Kościelnej. Po hucznym otwarciu przyszła pora na biblioteczną codzienność. Każdego dnia obiekt odwiedza średnio kilkadziesiąt osób.

W pierwszym miesiącu funkcjonowania nową placówkę odwiedziło aż półtora tysiąca osób. Co szczególnie cieszy bibliotekarzy, w grupie odwiedzających znalazło się bardzo wielu nowych czytelników. Do biblioteki przy Placu Kaszubskim 11 bardzo chętnie zaglądają też dzieci i młodzież – samodzielnie lub z rodzicami. Najmłodsi szczególnie upodobali sobie przygotowaną specjalnie dla nich antresolę, na której znajdują się wygodne fotele, pufy, miejsca do pracy i konsola do gier.

Bibliotekę odwiedza średnio kilkadziesiąt osób dziennie, nie licząc wydarzeń kulturalnych i lekcji bibliotecznych. Jest to wynik całkiem przyzwoity i zgodny z przewidywaniami, ale mimo to wciąż pracujemy nad tym, aby podnosić frekwencję w naszych obiektach – mówi Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

Opinie czytelników są bardzo pozytywne. W rozmowach z nami podkreślają, że nowa przestrzeń jest wygodna i estetyczna. Szczególne wrażenie robi aranżacja wypożyczalni dla dzieci – mówi Magdalena Dilling, kierownik Biblioteki Kaszubskiej. – Cieszymy się również z tego, że wrócili do nas stali czytelnicy, którzy przez lata korzystali z oferty dawnej filii nr 2 przy ulicy Kościelnej. Często podkreślają, że efekt całej inwestycji przerósł ich oczekiwania. Podoba im się, że w Bibliotece Kaszubskiej jest więcej miejsca, łatwiej się w niej poruszać, książki są dobrze widoczne i łatwo dostępne – dodaje.

Biblioteka Kaszubska to nie tylko wypożyczalnia książek, lecz także prężnie działający ośrodek kultury. Już w pierwszym miesiącu bibliotekarze zaprosili do oglądania wystawy plenerowej, na którą złożyły się fotografie rumianina Leszka Żurka, oraz wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach z heklowania.

W październiku planowane jest spotkanie z działaczem kaszubskim Eugeniuszem Pryczkowskim, głównym tematem rozmów będzie nowa publikacja z cyklu „Wòjnowé wspomnienia”, a także prelekcje o szeroko pojętej kulturze kaszubskiej. Szczegóły będzie można znaleźć na facebookowej stronie Stacja Kultura – Biblioteka Rumia.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń