Poniedziałek, 23 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Plac Kaszubski powraca do czasów świetności


Plac Kaszubski powraca do czasów świetności11.10.2022 r.

Parking w centrum placu Kaszubskiego, który zostanie przeniesiony

W pierwszych miesiącach 2023 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi wzbogaci się o nową filię – tak zwaną Bibliotekę Kaszubską. Otwarcie placówki, która zastąpi oddział mieszczący się przez wiele lat przy ulicy Kościelnej, będzie zwieńczeniem pierwszego etapu rewitalizacji placu Kaszubskiego. Realizacja szeregu inwestycji ma spowodować, że „serce Starej Rumi” stanie się jeszcze ważniejszą dla mieszkańców przestrzenią.

Powrót do korzeni

Plac Kaszubski to dawne centrum wsi Rumia i jeden z nielicznych fragmentów naszego miasta, który zachował oryginalny układ urbanistyczny. Przecięty Zagórską Strugą rejon do dzisiaj stanowi miejsce urokliwe, choć wymagające rewitalizacji i nowego zdefiniowania jego funkcji.

Mniej więcej od połowy XIX wieku było to miejsce spotkań, a w okresie międzywojennym – wraz z pobliskim placem Wolności – miejsce uroczystości i zebrań mieszkańców. Współcześnie znajdują się tu zabytkowe budynki – przede wszystkim dawny młyn Henryka Kühla wraz z przestrzenią mieszkalną, wybudowana w stylu kurortowym kamienica Teschendorfów (w okresie międzywojennym mieściła się w niej między innymi piekarnia państwa Gańskich) oraz tak zwany bazar rodziny Węglikowskich, czyli duży obiekt mieszczący się na rogu placu Kaszubskiego i ulicy Kościelnej.

Dom Klawikowskich przy pl. Kaszubskim, stan na rok 1996, zrodlo rumia.edu

Na parterze tego ostatniego budynku od wiosny 2023 roku funkcjonować będzie nowa instytucja kultury na mapie Rumi – Biblioteka Kaszubska. Filia ma nawiązywać do tradycji i kultury materialnej Kaszub, nie tylko poprzez nazwę, ale i aranżację wnętrz. Projektantem jest Jan Sikora – architekt Stacji Kultura, która otrzymała międzynarodowe nagrody. Zgodnie z założeniami Biblioteka Kaszubska będzie kontynuować działalność „słynnej starszej siostry”. Ma być to miejsce zapewniające odpowiednie warunki do aktywnego uczestnictwa w kulturze osobom będącym w różnym wieku, reprezentującym różne grupy społeczne. Koszt tej inwestycji to niecałe 2 miliony złotych, z czego wkład własny gminy wynosi niespełna 500 tysięcy.

Siedziba Biblioteki Kaszubskiej

Nowy wizerunek, nowe cele

Utworzenie Biblioteki Kaszubskiej stanowi jeden z elementów gminnego programu rewitalizacji placu Kaszubskiego. Kolejnym etapem będzie budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego pomiędzy ulicami Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego a Lipową. Budynek ma stanowić bezpieczną przestrzeń dla osób o specjalnych potrzebach. Znajdzie się w nim między innymi: sala warsztatowa, pokój wyciszenia, gabinet psychologa, jadalnia oraz pokoje 1- i 2-osobowe. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. Prace budowlane powinny się rozpocząć w październiku tego roku.

Celem inwestycji jest pomoc osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. Obecnie czekamy na uprawomocnienie się pozwolenia na budowę centrum – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Jednym z bardzo istotnych elementów tej inwestycji jest większy parking, przekraczający potrzeby osób przebywających w centrum opiekuńczo-mieszkalnym. Dzięki temu wszyscy przyjeżdżający na zakupy do sklepu mięsnego, warzywniaka czy też do palarni kawy będą mogli tam zaparkować, natomiast obecny teren pod sklepem mięsnym będzie można w kolejnym etapie pięknie zrewitalizować – zapewnia.

Rewitalizacja placu Kaszubskiego jest bardzo istotnym przedsięwzięciem. Mieszkańcy dzielnicy Stara Rumia czekali kilkadziesiąt lat na zagospodarowanie tego terenu. Jest to ważna część miasta, jego historyczna kolebka mająca bardzo bogatą przeszłość – wspomina Teresa Hebel, radna zaangażowana w rewitalizację dzielnicy. – Dawniej plac Kaszubski był miejscem, wokół którego toczyło się prężne życie, był to najważniejszy obszar w Rumi. Dlatego moim wielkim pragnieniem, jak i wielu innych mieszkańców, jest przekształcenie placu Kaszubskiego w swoiste centrum korzeni kaszubskich lokalnej społeczności. Plac Kaszubski powinien się zmienić w piękną przestrzeń i ponownie stać się wizytówką tej części miasta – podkreśla.

Realizacja kolejnych etapów rewitalizacji placu Kaszubskiego jest możliwa dzięki dwóm dotacjom zdobytym przez urząd miasta na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego oraz Biblioteki Kaszubskiej.

Prace prowadzone w budynku Biblioteki Kaszubskiej

Zmiana, która wszystkim się opłaca

Przedstawicielom władz miasta udało się też podpisać porozumienie w sprawie przeniesienia jednostki straży pożarnej, która mieści się w zaadaptowanym na ten cel budynku zabytkowego młyna, przy placu Kaszubskim. Obiekt nie tylko jest przestarzały, ale i nie spełnia podstawowych norm. Nowoczesna siedziba Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rumi powstanie u zbiegu ulic Fredry i Reja, natomiast zabytkowy młyn ma zostać przekazany na cele społeczno-usługowe. Budowa nowej strażnicy powinna się rozpocząć w przyszłym roku.

Wizualizacja JRG 2 w Rumi, źródło: www.gov.pl

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń