Trzecia już edycja programu przeznaczonego dla najmłodszych mieszkańców Rumi wystartowała jeszcze we wrześniu – rozpoczęła ją symboliczna inauguracja z udziałem nauczycieli, którzy w najbliższych miesiącach będą edukować małych rumian.
Liczba dzieci, które biorą udział w programie edukacji ekologicznej, z roku na rok rośnie i tym razem sięga około 2800.
Lekcje, które odbiegają od szablonu i w praktyczny, działający na wyobraźnię sposób uczą ekologii oraz troski o środowisko, wymagają od prowadzących określonej wiedzy i pomysłów na skuteczne zaangażowanie uczniów.
Właśnie dlatego wszyscy szkolni koordynatorzy programu regularnie przechodzą finansowane przez miasto szkolenia związane z ekoedukacją. Listopadowe warsztaty w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze” poprowadziła Kornelia Cypryjańska-Perucka z firmy Ekolandia.edu, a wzięło w nich udział aż 48 nauczycieli.
Co znalazło się w programie ekowarsztatów? Pedagodzy wspólnie analizowali, które ekologiczne działania są realne i warte promowania wśród młodych rumian, poznawali też nowe pomoce dydaktyczne – gry, wyzwania czy sposoby na pracę w grupach. Pracownicy szkół czerpali inspirację na temat tego, jak powinny wyglądać idealne zajęcia uczące dzieci troski o środowisko.
– Warsztaty prowadzone przez edukatorkę są niewątpliwie dalszą inspiracją do prowadzenia zajęć nie tylko z dziećmi w przedszkolu, ale także w naszym codziennym życiu. Wiedza, jaką otrzymałam podczas warsztatów, pozwala zmienić perspektywę i spojrzeć w nowy sposób na zagadnienia związane z szeroko pojętą ekologią – mówiła Agnieszka Semmerling z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 9.
– Warsztaty były bardzo interesujące, ciekawe. Wnoszą do naszej pracy dużo nowych materiałów do zajęć z dziećmi – podsumowała Agnieszka Lis z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi.
– Zajęcia są dla nas bardzo produktywne, mają formę warsztatową. Są świetnie prowadzone, dają nam nowe pomysły ekologiczne do wykorzystania w pracy z dziećmi. Takie szkolenie po prostu dało nam nowe możliwości – dodała Joanna Jóźwiak z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 8.
Przypomnijmy, że miejski program edukacji ekologicznej jest skierowany do przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Ideą programu jest rozwijanie wśród dzieci świadomości ekologicznej oraz kształtowanie proekologicznych postaw.
W trwającym roku szkolnym rumskie dzieci ponownie będą odkrywać piękno przyrody i jej właściwości. Dowiedzą się, w jaki sposób mogą chronić naturę oraz jak zadbać o swoje własne zdrowie. Podczas warsztatów szkolni koordynatorzy będą uczyć ich prawidłowej segregacji odpadów, wskazywać działania chroniące wodę i powietrze przed zanieczyszczeniami, a także wyjaśniać znaczenie roślin i zwierząt dla całego ekosystemu. Uczestnictwo w różnorodnych zajęciach praktycznych pozwoli maluchom lepiej zrozumieć przyrodnicze zależności, a wszystko to odbędzie się w formie zabawy ze zbieraniem pieczątek do indywidualnych książeczek.
Najnowsza edycja programu to także tzw. ekomotywator, który zawiera propozycje 10 ekologicznych działań (po jednym na każdy miesiąc). Może służyć jako notatnik do spisywania własnych pomysłów nauczania dzieci o środowisku i tworzenia autorskich projektów. To również ekokalendarz, czyli zbiór wszystkich akcji ekologicznych, które odbędą się w ciągu najbliższych 10 miesięcy.
Zakończeniem miejskiego programu edukacji ekologicznej ponownie będzie festyn „Czysta Rumia”. Wszystkie uczestniczące w kampanii placówki otrzymają ekologiczne zadanie, a efekty swojej pracy zaprezentują na odbywającym się w parku Starowiejskim wydarzeniu.