Środa, 12 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Podpisano umowę na budowę Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo


Podpisano umowę na budowę Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo18.06.2018 r.


Do połowy listopada na pomorskich ulicach mają się pojawić pierwsze wspomagane elektrycznie jednoślady w ramach Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo. W projekcie uczestniczy 14 gmin, w tym Rumia.

W poniedziałek (18 czerwca) w Gdańsku odbyło się uroczyste podpisanie umowy na budowę Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo, w którym uczestniczył Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi. W ciągu 5 miesięcy na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot zobaczymy 1244 rowerów. Docelowo ma ich być ponad 4000.

– Nie boimy się wyzwania budowy tak dużego systemu, mamy już doświadczenie w sporych systemach roweru publicznego i roweru elektrycznego, chociaż na pewno połączenie jednego z drugim będzie dla nas wyzwaniem. To największy system od czasu podpisania umowy na warszawskie Veturilo w 2016 roku – mówi Marek Pogorzelski z firmy Nextbike.

System Roweru Metropolitalnego jest flagowym i najważniejszym przedsięwzięciem realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Ma być to największy i najnowocześniejszy tego typu system rowerów publicznych w Europie. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi ponad 17,2 miliona złotych.

Wybrany wykonawca, spółka NB Tricity, zbuduje od podstaw system rowerów publicznych wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i teleinformatycznym. Mevo będzie oparte o rowery IV generacji wyposażone w moduły GPS i GSM. Wykonawca za realizację przedmiotu zamówienia otrzyma ponad 40 milionów złotych.

Wypożyczenie roweru będzie się odbywać za pomocą aplikacji mobilnej i zajmie około 15 sekund. Zaletą systemu będzie jego prostota oraz przystępny cenowo taryfikator. W systemie abonamentowym opłata miesięczna nie będzie mogła przekroczyć 10 złotych. W cenie użytkownik otrzyma każdego dnia 90 minut na przejazdy. Po przekroczeniu limitu czasowego rowerzysta będzie ponosił opłatę w wysokości 5 groszy za minutę. Koszt abonamentu rocznego to nie więcej niż 100 złotych, przy zastosowaniu tych samych zasad czasowych, jak w opłacie miesięcznej.

Jeśli użytkownik nie będzie chciał skorzystać z opcji abonamentowej, koszt jeden minuty będzie wynosił maksymalnie 10 groszy. Stawki wypożyczeń mają zachęcić do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych mieszkańców regionu. Rower będzie można wypożyczyć i zostawić na jednej z 660 stacji postoju. Natomiast za dodatkową opłatą rower będzie można zostawić poza stacją.

Realizacja projektu ma się przyczynić do zwiększenia mobilności podróżnych i stworzenia atrakcyjnej alternatywy wobec środków komunikacji samochodowej. Głównym celem Roweru Metropolitalnego będzie zwiększenie dostępności węzłów integracyjnych, umożliwiając szybszą i bardziej komfortową przesiadkę na inny środek transportu zbiorowego.

Całość sytemu roweru publicznego Mevo uruchomiona zostanie do 1 marca 2019 roku. Umowa zostanie zawarta na 6,5 roku, licząc od momentu startu całego systemu. W Rumi powstaną 23 stacje, a do dyspozycji mieszkańców będzie 79 rowerów.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń