Piątek, 26 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Pomorskie spotkania online dla osób pomagających uchodźcom


Pomorskie spotkania online dla osób pomagających uchodźcom14.04.2022 r.

Jak włączać imigrantów w życie mieszkańców naszego regionu? Jak mądrze wspierać, gdzie szukać pomocy i jak dbając o innych zatroszczyć się też o siebie? Zapraszamy na “Pomorskie spotkania online” dla osób, które pomagają uchodźcom w zadomowieniu się i zbudowaniu nowego życia w naszym regionie. Spotkania odbywają się cyklicznie na platformie zoom. Udział w nich jest bezpłatny, a organizowane są wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach unijnego projektu Europejska Platforma Integracji Miast (EPIC).

Pomorskie spotkania online to cykliczne webinary dot. tworzenia bezpiecznych przestrzeni dla uchodźców, a także wsparcia dla osób, które pomagają nowym mieszkańcom w zadomowieniu się i budowaniu nowego życia na Pomorzu.

Spotkania są okazją do podzielenia się swoją historią, emocjami i trudnościami, do wspólnego poszukiwania rozwiązań, ale też do zdobycia niezbędnej wiedzy i interpersonalnych umiejętności – mówi Marta Siciarek, członkini prezydium Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych OMGGS-u, koordynująca regionalną politykę migracyjną z ramienia Samorządu Województwa Pomorskiego. – Będziemy spotykać się regularnie, aby budować stabilną społeczność opartą na zaufaniu i wsparciu.

Harmonogram „Pomorskich spotkań online”:

  • Dla psychologów, terapeutów – o wsparciu osób w uchodźstwie
    w każdą środę, w godz. 12.00-14.00, link do spotkania
     
  • Dla kadr instytucji kultury – o bezpiecznych przestrzeniach dla uchodźców
    w każdą środę, w godz. 15.00-17.00, link do spotkania
     
  • Dla pracowników/czek socjalnych i wolontariuszy/ek – o wsparciu osób w uchodźstwie
    w każdy czwartek, w godz. 13.00-15.00, link do spotkania
     
  • Dla mieszkańców goszczących osoby uciekające przed wojną
    w każdy czwartek, w godz. 18.00-20.00, link do spotkania
    link do wydarzenia na Facebooku
     
  • Dla doradców zawodowych – o wsparciu osób w uchodźstwie
    w każdy piątek, w godz. 10.00-12.00, link do spotkania

Czwartkowe spotkania dla mieszkańców goszczących osoby uciekające przed wojną poprowadzi doświadczona psycholożka Hanna Hakiel, która od wielu lat pracuje w Niemczech z uchodźcami.

Gdy dom staje się wspólną przestrzenią, wspólne stają się też lęk, złość, ból, cierpienie, a nawet trauma. Jak w tak trudnej sytuacji dobrze razem żyć? Jak stawiać granice i jak je respektować? W czasie naszych spotkań wspólnie stworzymy bezpieczną przestrzeń na wymianę wiedzy i doświadczeń – tych praktycznych – jak i gdzie aplikować o dodatkowe wsparcie finansowe, ale też psychologicznych – jak reagować w sytuacji kryzysu czy konfliktu. Tematyka spotkań będzie dostosowana do oczekiwań uczestników – mówi Hanna Hakiel.

Więcej na temat spotkania dla mieszkańców tutaj.

Metropolia dla imigrantów

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot jako jedyna metropolia w Polsce wprowadza systemowe rozwiązania dla cudzoziemców, zawarte w Standardzie Minimum w Integracji Imigrantów. Dokument jest zestawem działań, które powinna realizować każda gmina i powiat w metropolii. Znalazły się w nim takie kwestie, jak wsparcie zawodowe, porady prawne, kursy języka polskiego, przygotowanie szkół do przyjęcia uczniów z doświadczeniem migracji, a także szkolenia dla urzędników i utworzenie powiatowych zespołów ds. migracji.

Aby usprawnić proces włączania imigrantów w życie mieszkańców naszego regionu, bierzemy również udział w unijnym projekcie pn. Europejska Platforma Integracji Miast (EPIC), finansowanym z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Uczestniczą w nim partnerzy z Chorwacji (Sisak), Niemiec (Oberhausen), Grecji (Janina i Saloniki), Włoch (Brescia i Sardynia), Polski (OMGGS), Portugalii (Lizbona), Hiszpanii (Alcorcón). W ramach projektu partnerzy dzielą się doświadczeniami m.in. w zakresie podnoszenia
kwalifikacji nauczycieli, integracji dzieci z doświadczeniami migracyjnymi, wdrażania rozwiązania, które sprawdziły się w partnerskich krajach. Wszystko to ma służyć integracji imigrantów na szczeblu lokalnym, aby integracja przestała być wyzwaniem, a imigranci stali się pełnoprawnymi mieszkańcami naszego regionu.

Z myślą m.in. o imigrantach rozpoczynamy realizację projektu “Kultura włącza”. We współpracy z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku przeszkolimy 300 pracowników oraz opracujemy podręcznik dobrych praktyk, dzięki któremu biblioteki i domy kultury na terenie OMGGS będą bardziej dostępne.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń