Sobota, 25 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Powstaną nowe mieszkania komunalne – podpisano umowę


Powstaną nowe mieszkania komunalne – podpisano umowę15.03.2018 r.


Dzięki konsekwentnym działaniom, skierowanym na pozyskanie środków zewnętrznych, w Rumi przybędzie mieszkań komunalnych. Umowę w tej sprawie podpisał 15 marca z Bankiem Gospodarstwa Krajowego burmistrz miasta Michał Pasieczny.

To przełom w sprawie, ponieważ ostatnie mieszkania komunalne wybudowano ponad 25 lat temu, przy ulicy Stoczniowców. Znając potrzeby mieszkańców, burmistrz Rumi Michał Pasieczny już w 2014 roku zapowiadał, że budownictwo komunalne będzie jednym z priorytetów inwestycyjnych miasta.

To wielki dzień. Po raz pierwszy w historii Rumi podpisaliśmy umowę na dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Inwestycja ta ściśle wynika z potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców, w tym przez osoby niepełnosprawne. Między innymi dlatego obiekt będzie wyposażony w windę – dodaje.

Środki na budowę nowych mieszkań komunalnych udało się zgromadzić dzięki realizacji programu wprowadzonego przez burmistrza oraz miejską radę. W ramach przedsięwzięcia lokatorzy dawnych mieszkań komunalnych mogli je odkupić z 75-procentową bonifikatą. W ten sposób sprzedano 100 lokali za łączną kwotę prawie 3 milionów złotych. Kolejnym działaniem, które umożliwiło budowę  nowych mieszkań komunalnych, było uzyskanie 35-procentowej umarzalnej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Szacunkowy koszt realizacji tej inwestycji to około 6 milionów złotych, z czego prawie 3 miliony udało się pozyskać poprzez sprzedaż istniejących już mieszkań komunalnych, a niemal 2 miliony pochodzą z dofinansowania. W nowo wybudowanym obiekcie znajdą się łącznie 32 lokale komunalne, w tym: 15 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 35 do 44 m², 8 mieszkań trzypokojowych o powierzchni ok. 52 m², 5 mieszkań jednopokojowych o powierzchni ok. 25 m² oraz 4 mieszkania czteropokojowe o powierzchni ok. 62 m². Całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich mieszkań wyniesie ponad 1442 m².

Oprócz tego zostanie zagospodarowany również teren wokół budynku. Stworzymy tam niezbędną infrastrukturę w postaci miejsc parkingowych, oświetlenia, a także wiat śmietnikowych – tłumaczy Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Aby uniknąć zaniedbań lub zniszczeń, nowe mieszkania komunalne będą przekazywane wyłącznie osobom, które do tej pory zamieszkiwały tego typu lokale i nie sprawiały jakichkolwiek problemów. Oznacza to, że nie zalegały z jakimikolwiek opłatami, dbały o stan nieruchomości i nie zakłócały spokoju sąsiadów.

Ogromnie się cieszę, że w końcu będziemy mogli pomóc mieszkańcom, którzy od wielu lat zmagają się z ogromnymi problemami. Wśród oczekujących są rodziny z niepełnosprawnościami, a także osoby bardzo pokrzywdzone przez los, które nie są w stanie same zapewnić sobie mieszkania. Wielu rumian musi się opiekować swoimi rodzinami i nie może podjąć się pracy, choć bardzo by tego chcieli. W takich sytuacjach mieszkanie powinno zapewnić miasto, czyli składają się na to wszyscy mieszkańcy, którzy regularnie płacą podatki – podsumowuje burmistrz.

Prace związane z budową obiektu zlokalizowanego u zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz Reja mają ruszyć jeszcze w tym roku.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń