Wtorek, 03 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Poznaj historię Rumi podczas spaceru


Poznaj historię Rumi podczas spaceru29.05.2024 r.

Odbywający się w maju spacer historyczny po Zagórzu i Górze Markowca

Jedną z propozycji świętowania obchodów 800-lecia Rumi są spacery historyczne organizowane przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pierwsze wycieczki piesze z historią w tle odbyły się w maju, kolejne będą organizowane regularnie aż do późnej jesieni.

Trzy trasy, dziesiątki tematów

Spacery historyczne organizowane są oddzielnie w trzech częściach naszego miasta: Starej Rumi, Zagórzu i Janowie. Scenariusze są albo ogólne – dotyczą wówczas dziejów miasta lub poszczególnych jego części – albo szczegółowe. W tym drugim przypadku prowadzący opowiadają o konkretnych epizodach historycznych.

Przykładowo w Zagórzu takim tematycznym spacerem jest ten zatytułowany „Śladami Uzdrowiska Zagórze”. Podczas oprowadzania skupiamy się przede wszystkim na wątkach związanych z istnieniem kurortu klimatycznego w południowej części współczesnej Rumi. Przenosimy się więc do przełomu XIX i XX wieku. Innym razem opowiadamy o II wojnie światowej, jeszcze innym o historii lotniska. Czasem zaś tematyka spacerów jest przekrojowa, dzięki czemu można dowiedzieć się o dziejach poszczególnych miejscowości tworzących współczesną Rumię, od starożytności po XX wiek – wyjaśnia Dariusz Rybacki, dyrektor miejskiej biblioteki i społeczny pełnomocnik burmistrza ds. historii miasta.

Organizowane są zarówno otwarte spacery przeznaczone dla ogółu mieszkańców – zazwyczaj w piątkowe popołudnia lub sobotnie poranki – jak i dla zorganizowanych grup szkolnych, przedszkolnych czy firmowych. W tym drugim przypadku termin można umówić indywidualnie. Udział w spacerach jest bezpłatny, zadanie realizowane jest w ramach działań statutowych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi.

Przystanek jednego ze spacerów z rumskimi senioramiobok Urzędu Miasta, w środku Dariusz Rybacki

Jeszcze w tym roku przygotujemy dla mieszkańców Rumi kolejne atrakcje. Chcemy pokazać miłośnikom lokalnej historii zabytkowy drugowojenny schron pod targowiskiem miejskim czy też wnętrza kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, do których na co dzień nie ma wstępu. Jesienią do oprowadzania zaangażujemy też rekonstruktorów historycznych odtwarzających sylwetki żołnierzy drugowojennych – zapowiada Dariusz Rybacki.

Jak odkrywać Rumię na własną rękę?

Rumię można też zwiedzać samodzielnie – z pomocą mapek TRInO (Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację). Są to darmowe druki, na których znajdują się poszczególne części Rumi z zadaniami do wykonania. Tematykę historyczną poruszają trasy zatytułowane „Śladami dawnego Zagórza” i „Góra Markowca”. Pobrać można je ze strony internetowej trino.pttk.pl.

Jedna z mapek TRInO

Aby zorganizować spacer dla grupy zorganizowanej (np. klasy czy zespołu pracowników), należy wysłać maila na adres sekretariat@bibliotekarumia.pl w celu umówienia terminu, miejsca i charakteru wydarzenia. Natomiast wydarzenia ogólnodostępne organizowane są średnio raz w miesiącu. Informacje o planowanych spacerach pojawiają się na facebookowych stronach: Historia Rumi, Miasto Rumia i Stacja Kultura – Biblioteka Rumia.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń