Piątek, 03 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Poznaliśmy najlepszych wokalistów w Rumi


Poznaliśmy najlepszych wokalistów w Rumi12.06.2023 r.

Wręczenie nagród – Rumski Wokal 2023

Galą finałową zakończyła się VII edycja projektu Rumski Wokal. Miejski Dom Kultury w Rumi zaprosił mieszkańców pod scenę letnią do parku Starowiejskiego. To było prawdziwie muzyczne niedzielne popołudnie, ponieważ finał Rumskiego Wokalu połączono z inną ciekawą inicjatywą – Festiwalem o’Polskim.  

Projekt Rumski Wokal powstał w 2016 roku. Jego twórczynią, pomysłodawczynią oraz tegoroczną instruktorką przygotowującą finalistów do występu jest Agnieszka Skawińska – dyrektor MDK-u Rumia, wokalistka, aktorka i terapeutka. Na drodze castingu wybrano 8 osób, które w trakcie warsztatów szlifowały interpretację tekstu, pracę z akompaniatorem, mikrofonem, radzenie sobie z tremą, a także ruch sceniczny.

Finalistom akompaniował profesor Zbigniew Kosmalski – instrumentalista współpracujący z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Akademią Muzyczną w Gdańsku. Ósemka finalistów wykonała utwory musicalowe. Wyniki konkursu ogłosił przewodniczący jury – Krzysztof Brzozowski (solista operowy, dyrygent). Poziom konkursu był wysoki, dlatego postanowiono przyznać trzy równorzędne nagrody.

Tegorocznymi zwycięzcami są – Aneta Tkacz, Maja Budniewska i pochodzący z Brazylii, od 8 miesięcy mieszkający w Rumi, Vinicius Santos Linhares. Nagrodą dla najlepszych jest występ podczas listopadowego koncertu organizowanego z okazji odzyskania niepodległości, w towarzystwie wybitnych artystów oraz Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej.

W drugiej części na scenie występowali uczestnicy Festiwalu o’Polskiego, którego pomysłodawczynią jest trójmiejska aktorka Magdalena Smuk. Festiwal o’Polski zrodził się w 2017 roku jako odpowiedź na kłopoty z organizacją Festiwalu w Opolu. Magdalena Smuk chciała, aby było to wydrazenie łączące ludzi, którzy w duchu przyjaźni, bez pobierania profitów, zaprezentują polską muzykę, ale także inne dziedziny sztuki – wiersz, obraz, taniec. Na scenie letniej zaprezentowały się zespoły pracujące przy MDK-u pod dyrekcją Marzeny Graczyk – Chór Kaszubski Rumianie, Zespoł Vox Universum oraz Żeński Zespół Wokalny Muzaika. Krzysztof Brzozowski wystąpił z Międzyszkolnym Chórem Dziecięco-Młodzieżowym oraz najstarszym rumski chórem – Zespołem Śpiewaczym św. Cecylia. Pod okiem Anny Pawlak – historyka sztuki – odbył się pokaz tańca dworskiego. Na scenie śpiewały również uczestniczki poprzednich edycji projektu Rumski Wokal oraz dzieci z Ukrainy, które zaprezentowały w języku polskim utwór Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha”.

Miejski Dom Kultury w Rumi w okresie letnim zaprasza również na inne muzyczne wydarzenia – 27 lipca wystąpi Gooral (muzyka elektroniczna), a 17 sierpnia reagge z Kaszub, czyli zespół Dża Dża Dziady. Koncerty odbędą się pod hasłem – Kultura pod chmurką. W związku z tym MDK Rumia czeka na propozycje mieszkańców, gdzie w przestrzeni miejskiej mogłyby się odbyć te dwie imprezy.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń