Wtorek, 13 maja 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Profesor Edmund Wittbrodt odznaczony przez marszałka


Profesor Edmund Wittbrodt odznaczony przez marszałka01.04.2025 r.

Profesor Edmund Wittbrodt podczas uroczystości, fot. Jacek Sowa / Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Pochodzący z Rumi ceniony naukowiec, działacz społeczny i polityk profesor Edmund Wittbrodt został uhonorowany za dokonania na rzecz rozwoju Pomorza oraz zaangażowanie w budowanie pozycji pomorskiej nauki. Nagrodę z rąk marszałka województwa pomorskiego odebrał 31 marca podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Intencją naszych nagród jest honorowanie osób, które wniosły szczególny wkład w pielęgnowanie i umacnianie ważnych dla naszej społeczności regionalnej wartości. Poprzez przyznanie honorowego wyróżnienia chcemy także wyrażać nasze uznanie dla ludzi, którzy wieloletnią pracą umocnili naszą wspólnotę – mówił podczas sesji marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Honorowe wyróżnienie za zasługi dla województwa pomorskiego przyznawane jest od 2004 roku osobom, które wniosły znaczący wkład w rozwój wartości regionalnych poprzez działalność społeczną, kulturalną, polityczną i sportową. Wyróżnienie ma formę medalu oraz pamiątkowego dyplomu. W gronie odznaczonych są m.in. Lech Wałęsa, Leszek Blanik, Stefan Chwin, Jerzy Grzywacz, Jan Zarębski i Jan Kozłowski.

Za działalność dla Pomorza

Profesor Edmund Wittbrodt cieszy się autorytetem w środowisku gospodarczym i samorządowym. Sukcesy, ale i wyjątkowe cechy laureata, wielokrotnie podkreślano podczas odbywającej się w urzędzie marszałkowskim uroczystości. 

Swoim życiem i pracą udowodnił, czym jest oddanie dla nauki i służby publicznej. Rzetelny w pracy, zawsze uśmiechnięty, pogodny i życzliwy. Potrafił zjednywać ludzi wokół wspólnego celu. Przy swoich ogromnych zasługach i zaletach pozostał człowiekiem skromnym. Jest wzorem naukowca, inżyniera, człowieka solidnej pracy i czynu oraz dobrym przykładem służby na rzecz Pomorza, jego gospodarki i mieszkańców – powiedział marszałek. – Nadanie honorowego wyróżnienia za zasługi na rzecz województwa pomorskiego profesorowi Wittbrodtowi jest wyrazem uznania i uhonorowania jego wybitnych zasług na rzecz rozwoju Pomorza oraz zaangażowania w budowanie pozycji pomorskiej nauki, a szczególnie nauk technicznych. Wdzięczni jesteśmy za jego nieustanną aktywność i wsparcie dla instytucji społeczeństwa obywatelskiego naszego regionu.

Laureat był wdzięczny inicjatorom wyróżnienia oraz radnym za jednogłośną decyzję, a także rodzinie – żonie, córkom i wnuczkom – bez których wsparcia nie mógłby tyle osiągnąć.

Chciałbym serdecznie podziękować za to wyróżnienie. Kiedyś mi się ono marzyło, ale nie sądziłem, że stanie się rzeczywistością. Pomorze to jest moje miejsce. Jestem bardzo dumny z wielowiekowego dorobku, osiągnięć, historii Pomorza i z Pomorzan, dla których sprawy związane z wolnością są niezwykle ważne – dziękował profesor Edmund Wittbrodt.

Rumianinowi pogratulowali obecni na sesji sejmiku burmistrz Michał Pasieczny oraz pełnomocnik burmistrza do spraw społecznych Piotr Wittbrodt. W tym przypadku zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa.

Jestem ogromnie dumny, że mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu nie tylko jako radny, ale przede wszystkim jako rodzina. Przyłączam się do wszystkich gratulacji i jeszcze raz dziękuję za całą pracę na rzecz naszego regionu – dodaje Piotr Wittbrodt.

 

O laureacie
Edmund Wittbrodt urodził się w 1947 roku w Rumi. W 1972 roku ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Gdańskiej. W 1972 roku uzyskał stopień doktora, w 1983 roku doktora habilitowanego, a w 1996 roku profesora zwyczajnego. Odbył staże naukowe w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Belgii, Grecji i Szwecji. Specjalizuje się w eksploatacji i budowie maszyn, mechanice teoretycznej i stosowanej, dynamice układów mechanicznych, automatyce, robotyce i biomechanice. W jego dorobku naukowym znajduje się m.in. ponad 30 monografii i skryptów oraz przeszło 250 publikacji naukowych. Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej (1984-1987). W latach 1990-1996 pełnił funkcję rektora Politechniki Gdańskiej. Był przewodniczącym Rady Rektorów Pomorza Nadwiślańskiego i Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (1994-1996).

Był senatorem w latach 1997-2015 i ministrem edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka (2000-2001). Przewodniczył polskiej delegacji w Konferencji Parlamentarnej Państw Morza Bałtyckiego (1997-2001) i był członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W latach 2002-2003 uczestniczył w Konwencie Europejskim. W latach 2007-2015 był przewodniczącym senackiej Komisji Spraw Unii Europejskiej. Od lat jest członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W latach 2016-2019 był jego prezesem, współzałożycielem Instytutu Kaszubskiego oraz Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od kilkunastu lat jest przewodniczącym Rady Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jest też członkiem Pomorskiej Rady Oświatowej.

Otrzymał tytuły Honorowego Obywatela Rumi (1998) i powiatu wejherowskiego (2005), a także liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal św. Wojciecha (2013 rok) i nagrodę miasta Gdańska za dokonania naukowe.
Dyplom, który otrzymał profesor. Fot. Jacek Sowa/UMWP Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczający wyróżnienie profesorowi Edmundowi Wittbrodtowi. Fot. Jacek Sowa/UMWP Burmistrz Rumi Michał Pasieczny gratulujący profesorowi Edmundowi Wittbrodtowi. Fot. Jacek Sowa/UMWP  Pełnomocnik burmistrza Rumi ds. społecznych Piotr Wittbrodt gratuluje profesorowi Edmundowi Wittbrodtowi. Fot. Jacek Sowa/UMWP Honorowe wyróżnienie za zasługi dla województwa pomorskiego. Fot. Jacek Sowa/UMWP  Fot. Jacek Sowa/UMWP

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń