Piątek, 23 lutego 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Przedsiębiorcy zakupili drzewa i własnoręcznie je posadzili przy rondzie Solidarności


Przedsiębiorcy zakupili drzewa i własnoręcznie je posadzili przy rondzie Solidarności17.11.2023 r.

Uczestnicy rumskiej akcji „Zieleń na mur-beton” – edycja 2023

Czy ekologia i biznes mogą iść w parze? Rumia udowadnia, że to możliwe. Już po raz drugi władze miasta zaprosiły przedsiębiorców do wspólnego posadzenia drzew przy ruchliwych ulicach w ramach akcji społecznej „Zieleń na mur-beton”. Głównym celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie zmianom klimatu i poprawa jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Zdajemy sobie sprawę, jak ważne są drzewa dla naszego ekosystemu, dla naszych mieszkańców, dlatego to już druga edycja akcji i na pewno będzie ona kontynuowana. Chcemy, aby w naszym mieście było jak najwięcej zieleni, jak najwięcej drzew i to chyba mieszkańcy widzą, ponieważ dostajemy informacje, że zieleń jest pięknie zadbana, jest jej coraz więcej i wszystkim się to podoba – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz do spraw inwestycji. – Rumia się rozwija, rozrasta, często powstają nowe inwestycje na terenach prywatnych, ale samorząd na swoich gruntach będzie prowadził zieloną politykę i będzie tej zieleni nasadzał jak najwięcej – podkreśla.

Akcja „Zieleń na mur-beton” stanowi odpowiedź na rosnące oczekiwania mieszkańców Rumi względem zrównoważonego rozwoju miasta i najbliższego otoczenia, co w skrócie można określić jako: „więcej zieleni, mniej betonu”. Rośliny nie tylko filtrują powietrze z pyłów, każde drzewo daje też latem cień i jest potencjalnym domem dla wielu zwierząt. Aby dołączyć do przedsięwzięcia, wystarczyło przekazać na ten cel dowolną kwotę. Pozostałymi kwestiami, takimi jak wybór odpowiednich roślin czy ich zakup, zajęli się urzędnicy.

W tym roku miejską akcję wsparli: J.J. Darboven, InPost, BAŁTYKGAZ, Inpro, Stefan Wolniewicz (Apteka Starowiejska, ul. Starowiejska 4A), Bank Rumia Spółdzielczy, Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńcze SALUBRE, PEWIK Gdynia, hotel Diamond w Białym Dworku, Kartonex Rumia, Usługi Leśne i Pielęgnacja Zieleni Janusz Tobiański, Firma Budowlano-Drogowa MTM SA oraz miejska spółka Rumia Invest Park.

Związani z Rumią przedsiębiorcy sfinansowali zakup 61 drzew oraz urządzenie dużej rabaty. Rośliny warte łącznie prawie 86 tysięcy złotych staną przy ciągach komunikacyjnych, wzdłuż ulic: Dąbrowskiego, Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego, Kosynierów, Partyzantów i Garbarskiej. Są to wierzby białe, wiśnie, platany, lipy drobnolistne i klony srebrne – gatunki mające największe szanse na przetrwanie w miejskich warunkach. Część zakupionych drzew partnerzy własnoręcznie zasadzili przy rondzie 25-lecia NSZZ Solidarność podczas finału akcji, który odbył się 17 listopada.

Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców, którzy mają swoje działalności na terenie Rumi, aby uczestniczyli w tej akcji. Wystarczy naprawdę nieduża kwota, aby zakupić jedno drzewo i później już działamy my, jako miasto, procedujemy całą akcję. Zachęcamy do wsparcia, a wszystkim firmom, które wzięły udział w naszej akcji, bardzo dziękujemy – podsumowuje wiceburmistrz Ariel Sinicki.

Partnerzy o swoim udziale w miejskiej akcji:

Zrównoważony rozwój ma długą tradycję w J.J. Darboven. Ponieważ tylko ci, którzy odpowiedzialnie traktują surowce, ludzi i środowisko, mogą odnieść długoterminowy sukces – w Polsce udowadniamy to już od 30 lat. Zarówno lokalnie, jak i na skalę międzynarodową, od lat bierzemy udział w różnego rodzaju inicjatywach z zakresu szeroko rozumianej społecznej odpowiedzialności biznesu. Organizujemy konkurs grantowy dla przedsiębiorczych kobiet, bezpłatnie szkolimy baristów z całego kraju, posiadamy jedną z największych farm fotowoltaicznych w Rumi oraz własną pasiekę. Dbamy także o zminimalizowanie naszych opadów, przetwarzając je w produkty codziennego użytku, jak np. torby z opakowań po kawie czy filiżanki z fusów kawowych. Akcja „Zieleń na mur-beton” idealnie wpisuje się w naszą strategię i umożliwia nam dokonanie wkładu w zazielenienie naszej najbliższej okolicy, a dodatkowo jest okazją do uczczenia 30-lecia istnienia naszej firmy na rynku polskim, w postaci 30 zasadzonych drzew Maciej Matynia, prezes zarządu J.J. Darboven Poland.

Cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy jako InPost Green City wesprzeć miejską akcję „Zieleń na mur-beton”, która idealnie wpisuje się w ideę naszej współpracy z polskimi miastami. Wspieramy i doceniamy inicjatywy, które są wyrazem potrzeb mieszkańców. Akcja sadzenia drzew w mieście jest potrzebną inwestycją, z której efektów skorzysta kilka pokoleń mieszkańców. To druga inicjatywa, którą wsparliśmy w tym roku. Wcześniej zaangażowaliśmy się w miejską odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Rowerowy Maj”, gdzie byliśmy fundatorem nagród. Gratulujemy władzom miasta i trzymamy kciuki za kolejne edycje proekologicznych projektów Marta Zalewska, dyrektorka ds. relacji partnerskich i programu InPost Green City.

„Zieleń na mur-beton” to wartościowa akcja społeczna, dowodząca realnej troski o jakość powietrza, którym oddychamy. Polskie gospodarstwa domowe w dalszym ciągu spalają za dużo węgla i śmieciowego ekogroszku, błędnie kojarzonego z ekologią. Sadzimy więc drzewa, które będą filtrować szkodliwe dla naszego zdrowia pozostałości ze spalania tych paliw. Troska o czyste powietrze jest spójna z ideami firmy BAŁTYKGAZ promującej przyjazne środowisku, korzystne rozwiązania w zakresie energii, w tym ogrzewania gazem płynnym. Nasze usługi i produkty są dostępne na terenie całej Polski, ale to tu w Rumi mieści się centrala firmy i w tych okolicach mieszka wielu naszych pracowników. Dlatego cieszymy się, mogąc znaleźć się wśród przedsiębiorstw zaangażowanych w poprawę jakości życia na tym terenieAdam Lewandowski, prezes zarządu firmy BAŁTYKGAZ.

Sadzenie drzew to zrównoważony sposób na wprowadzenie pozytywnych zmian w otoczeniu miejskim. Jako deweloper czujemy się odpowiedzialni za współtworzenie miasta, nie tylko w wymiarze urbanistycznym. Drzewa pełnią funkcję ekologiczną, a także dodają estetyki, poprawiając jakość otoczenia wszystkich mieszkańców. Dbałość o przestrzeń wspólną, która jest cechą akcji „Zieleń na mur-beton”, powinna być zbieżna z celami każdej firmy deweloperskiej. Spółka Inpro z przyjemnością bierze w niej udział już po raz drugi Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w Inpro.

Akcja „Zieleń na mur-beton” jest niezwykle ważną oraz potrzebną inicjatywą. Nasz bank wspiera lokalne projekty, zwłaszcza te związane z ochroną środowiska, dlatego nie mogło nas tu zabraknąć. Staramy się, aby wszystkie nasze działania przyczyniały się do zrównoważonego rozwoju i znaczącej poprawy otoczenia, w którym żyjemy. Każda, nawet najmniejsza, proekologiczna zmiana i troska o środowisko są potrzebne, aby kolejne pokolenia mogły żyć w lepszym, zdrowszym świecie, w pełni korzystając z jego wszystkich zasobów. Pamiętajmy, że dobrze dbać o siebie nawzajem Joanna Wandtke, prezes zarządu Banku Rumia Spółdzielczego.

Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńcze SALUBRE kontynuuje tradycje rodzinne rodowitych mieszkańców Rumi, dla których losy miasta nigdy nie były obojętne. Zatrudniamy wielu rumian, którzy mają swoje dzieci. Drzewo to nie akcja ze skutkiem natychmiastowym, to patrzenie w przyszłość, co wpisuje się także w filozofię naszego Centrum. Ostatnie lata przyniosły dewastację Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co doprowadza regularnie do mniejszej ilości drzew w naszej najbliższej okolicy. Uczestnicząc w tej akcji, mamy nadzieję, że dokładamy małą cegiełkę do tego, by nasze miasto zieleniło się dla nas i dla naszych dzieci. Rumia to nasze wspólne dobro, powinniśmy o tym pamiętać podczas wyrzucania śmieci, wyprowadzania psów czy korzystania z przestrzeni wspólnych Grzegorz Gospodarek, prezes zarządu Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego SALUBRE.

Od wielu lat wspieramy wszelkie „zielone inicjatywy”. Odpowiadamy przecież za dostarczanie mieszkańcom Rumi wody, odbiór ścieków i ich oczyszczanie. To oznacza, że czerpiemy ze środowiska naturalnego. Musimy więc pamiętać, że nasze środowisko naturalne jest wspólnym dobrem i to, jak będzie wyglądało za kilkanaście lat, czy wystarczy nam wody w kranie, będzie zależało od nas wszystkich. Drzewa i tereny zielone pełnią funkcję naturalnych oczyszczaczy powietrza, co ma istotne znaczenie dla mieszkańców dużych miast. Wszyscy też wiemy, że obecność zieleni miejskiej pomaga w redukcji hałasu i codziennego stresu. Drzewa tworzą cienie, tak bezcenne podczas upalnych dni, zapewniają również naturalne miejsce wypoczynku. Przyczyniają się też do magazynowania dwutlenku węgla, co pomaga w ograniczeniu emisji tego gazowego składnika odpowiedzialnego za globalne ocieplenie. Wniosek jest jednoznaczny – sadzenie drzew w miastach to inwestycja w zdrowie mieszkańców, komfort życia, jakość powietrza i walkę ze zmianami klimatycznymi. Warto dążyć do zwiększania ilości zieleni miejskiej i pielęgnować istniejące drzewa, aby cieszyć się korzyściami, jakie przynoszą nam i przyszłym pokoleniomAnna Szpajer, rzecznik prasowy PEWiK-u Gdynia.

Jest nam niezmiernie miło dołożyć naszą małą zieloną cegiełkę i wziąć udział w tej jakże dziś potrzebnej inicjatywie. Obecnie to już nie filantropia, ale obowiązek, aby troszczyć się o środowisko naturalne dla przyszłych pokoleń, dla naszych rodzin, dzieci i wnuków. Naszym udziałem w tegorocznej akcji zazieleniania miejskiej przestrzeni chcielibyśmy przyczynić się do stworzenia bardziej przyjaznego i ekologicznego otoczenia, do zielonego i ekologicznego rozwoju Rumi oraz jej pięknych okolic. Głęboko wierzymy, że wspólne działania przyniosą owoce, tworząc w przyszłości miejsce, które będziemy mogli z dumą nazywać zielonym domem Justyna Chmielewska, prezes zarządu hotelu Diamond w Białym Dworku.

Kartonex to lokalna, rodzinna firma, w której od ponad 30 lat zajmujemy się produkcją kartonów. Dotychczas wspieraliśmy gminę, inwestując w budowę niejednej rumskiej drogi. Tym razem stawiamy na zielone. Jako producent w branży papierniczej obserwujemy wzrost świadomości naszych klientów w zakresie wykorzystania surowców wtórnych do produkcji opakowań. Zrównoważona przyszłość zależy od spojrzenia na ekologię z szerszej perspektywy, dlatego symbolicznie sadzimy drzewo, dając naszym gminnym płucom kolejny oddech. Cieszymy się, że możemy współtworzyć zdrową przyszłość dla naszego miasta Liliana Leszczyk, kierownik sprzedaży Kartonexu.

Jako firma specjalizująca się w pielęgnowaniu drzewostanu i roślinności wiemy, jak ważne jest dawanie drzewkom nowego życia, co to są nasadzenia i pielęgnacja młodych drzew. Poprzez udział w akcji „Zieleń na mur-beton” chcemy pokazać, że warto nasadzać i dbać o przyrodę, jak ważną wartością jest poprawienie jakość tlenu i walorów estetycznych dla mieszkańców i miasta Sylwia Samp, inspektor nadzoru terenów zielonych w firmie Usługi Leśne i Pielęgnacja Zieleni Janusz Tobiański.

Jako spółka miejska Rumia Invest Park jesteśmy przekonani, że rozwój gospodarczy miasta, w tym przyciąganie nowych inwestycji, muszą się odbywać w sposób zrównoważony, czyli iść w parze z rozwojem terenów zielonych. Dlatego zaangażowaliśmy się w akcję „Zieleń na mur-beton”. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w naszej strefie przemysłowej także dostrzegają potrzebę włączenia się w tę pozytywną inicjatywę. O ważnej roli zieleni miejskiej pamiętamy również przy okazji prowadzonych inwestycji. Teren wokół naszej hali magazynowo-produkcyjnej zostanie zagospodarowany różnorodną roślinnością poprawiającą estetykę otoczenia i jakość powietrzaAgnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park.

Dzięki pierwszej edycji akcji „Zieleń na mur-beton” oraz zaangażowaniu miejskich funduszy na terenie Rumi posadzonych zostało blisko 100 drzew. Pojawiły się one wówczas m.in. przy ul. Gdańskiej, Bukowej, Pomorskiej, Dębogórskiej czy Łokietka.
Dołki przygotowane pod sadzenie drzew przy rondzie Solidarności Jedno z drzew przeznaczonych do posadzenia Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Przemawiający wiceburmistrz Ariel Sinicki Przedstawiciele firmy J.J Darboven z otrzymanym z okazji 30-lecia tortem Uczestnicy finału akcji „Zieleń na mur-beton” Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Moment sadzenia drzew przy rondzie Solidarności Przedstawiciele firmy J.J Darboven Przedstawiciele hotelu Diamond w Białym Dworku Przedstawiciele i pensjonariusze Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego SALUBRE Przedstawiciel firmy Inpro Przedstawicielki Banku Rumia Spółdzielczego Wiceburmistrz Ariel Sinicki Przedstawicielki spółki Rumia Invest Park Przedstawiciele firmy Usługi Leśne i Pielęgnacja Zieleni Janusz Tobiański Przedstawicielka PEWiK-u Gdynia Przedstawicielki firmy Kartonex Rumia Przedstawiciele firmy BAŁTYKGAZ Przedstawiciele firmy BAŁTYKGAZ z wiceburmistrzem Arielem Sinickim Cały szpaler drzew przy ul. Dąbrowskiego, po akcji sadzenia Cały szpaler drzew przy ul. Dąbrowskiego, po akcji sadzenia

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń