Niedziela, 14 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zakupili drzewa i własnoręcznie je zasadzili w miejskiej przestrzeni


Zakupili drzewa i własnoręcznie je zasadzili w miejskiej przestrzeni04.11.2022 r.

Partnerzy akcji słuchający instrukcji dotyczących sadzenia drzew

Zakończyła się pierwsza edycja miejskiej akcji społecznej „Zieleń na mur-beton”, w ramach której związani z Rumią przedsiębiorcy sfinansowali 71 drzew. Rośliny warte łącznie ponad 55 tysięcy złotych staną przy głównych ciągach komunikacyjnych. Część zakupionych drzew partnerzy akcji własnoręcznie zasadzili w pobliżu skrzyżowania ul. Gdańskiej i Katowickiej.  

Głównym celem akcji „Zieleń na mur-beton” jest przeciwdziałanie zmianom klimatu i poprawa jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Przedsięwzięcie stanowi również odpowiedź na rosnące oczekiwania mieszkańców Rumi względem najbliższego otoczenia, którzy często powtarzają: „więcej zieleni, mniej betonu”. Aby dołączyć do przedsięwzięcia, chętni musieli przekazać dowolną kwotę na zakup drzew lub krzewów, usługę ich posadzenia bądź przygotowanie terenu zielonego. Pozostałymi kwestiami, takimi jak zasadzenie odpowiednich roślin czy wybór miejsca, zajęli się pracownicy urzędu.

Ostatecznie miejską akcję wsparli: InPost, Inpro, OPEC Gdynia, Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego SALUBRE, Clima Gold, ATLAS Poland, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Mieczysław Labuda, PEWIK Gdynia, Tygrys NET i Pomorskie Domy. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było odbywające się 4 listopada spotkanie, podczas którego przedstawiciele zaangażowanych podmiotów własnoręcznie zasadzili 12 lip drobnolistnych.  

Bardzo chciałbym państwu podziękować, ponieważ dzięki wam nasze miasto zmienia się na lepsze: bardziej ekologiczne i bardziej przyjazne. Państwa udział w tej akcji świadczy o tym, że ekologia, zieleń i to, aby w naszym mieście było możliwie najprzyjemniej, jest dla was bardzo ważne – powiedział Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi. – Między innymi dzięki tym drzewom to miejsce niedługo zmieni się w piękną, zagospodarowaną zieloną przestrzeń, stanie się po prostu piękniejsze i lepsze, a to jest dopiero pierwsza edycja naszej akcji. Będą kolejne, więc zapraszam do zaangażowania się. Raz jeszcze dziękuję – dodał.

Dzięki pierwszej edycji akcji „Zieleń na mur-beton” oraz zaangażowaniu miejskich funduszy do końca listopada na terenie Rumi przybędzie blisko 100 drzew. Zostaną one zasadzone m.in. przy ul. Gdańskiej, Bukowej, Pomorskiej, Dębogórskiej czy Łokietka. Będą to lipy, ambrowce, wiśnie piłkowane oraz katalpy – są to gatunki mające duże szanse na przetrwanie w miejskich warunkach.

Partnerzy o swoim udziale w miejskiej akcji:

Na wstępie chciałbym podziękować panu burmistrzowi i pani naczelnik wydziału, całemu urzędowi, za możliwość wzięcia udziału w tej akcji. Zdecydowaliśmy się na to ze względów oczywistych, ponieważ wszyscy wiemy, że tej zieleni zawsze brakuje w miejskiej przestrzeni. Każde drzewo jest na wagę złota, a każda możliwość zwiększenia tej masy biologicznej jest bardzo istotna. To nasza odpowiedzialność społeczna, a my jako firma zawsze staramy się wspomóc takie akcje. Co roku, realizując inwestycje w różnych miastach, wykonujemy sąsiadujące działania miejskie: remontujemy chodniki i drogi, wykonujemy rabaty, ogrody deszczowe, sadzimy drzewa. W ramach projektu, który realizujemy przy ul. Dąbrowskiego w Rumi, planujemy na wiosnę otworzyć dość dużą inwestycję o wartości około pół miliona złotych, przygotowujemy ją wspólnie z panem burmistrzem. Będzie to ogólnodostępny obszar zieleni towarzyszący naszej inwestycji, dlatego chciałbym już dziś zaprosić wszystkich do korzystania z tej przestrzeni Krzysztof Domachowski, dyrektor ds. inwestycji budowlanych w firmie Pomorskie Domy.

My przede wszystkim chcieliśmy pogratulować tej akcji, bo nazwa jest naszym zdaniem bardzo atrakcyjna, a zaproszenie nas jako firmy deweloperskiej uważamy za duży akt odwagi ze strony miasta, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. My jesteśmy znani raczej z betonowania miast. My oczywiście je betonujemy, ale jednocześnie wspieramy takie inicjatywy i realizujemy własną akcję „Współtworzymy miasto” i w ramach tej akcji przede wszystkim sadzimy drzewa. Na naszym nieodległym osiedlu „Ostoja” posadziliśmy ostatnio 100 drzew i kilkaset krzaków. Dla nas to bardzo ważna sprawa, aby nasi mieszkańcy, mieszkańcy miasta, mieli możliwość życia w zielonej, przyjaznej i spokojnej okolicy. Wszyscy się zgadzamy, że drzewa to zapewniają Robert Maraszek, wiceprezes zarządu Inpro.

Bardzo się cieszymy, że możemy wspólnie z Rumią, miastem dla nas ważnym i przyjaznym, realizować akcje, które są dobre dla klimatu i ludzi, to jest nasza misja. To jest akcja ciepła, a my właśnie tacy jesteśmy. Chcemy być wszędzie, gdzie jest to ciepło, choćby ciepło społeczne. Nawet pod tą działką, na której sadziliśmy drzewa, przebiegają ciepłe tranzyty grzewcze dla Rumi. Będą one sprzyjały rozwojowi zieleni, budowaniu pozytywnego klimatu dla odpoczynku i cienia. OPEC ma ponad 60 lat, wierzę głęboko i tego życzę, aby te lipy drobnolistne, które zasadziliśmy, dobrze się rozwinęły i za 60 lat ciągle były trwałe i stanowiły ważny element dobrego klimatu. Szansy na to, aby przysiąść pod lipą, nad ciepłociągiem OPEC-u i pomyśleć sobie, że w Rumi żyje się fajnie i ciepłoWojciech Folejewski, prezes zarządu spółki OPEC Gdynia.

W ramach Programu InPost Green City realizujemy takie działania jak: instalacja paneli z bluszczu czy też rozchodników na dachach urządzeń, nasza flota powiększa się o kolejne auta elektryczne. Inicjujemy i wdrażamy projekty z zakresu zrównoważonego rozwoju, których celem jest zmniejszenie ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Nasza współpraca z samorządami wprowadza rozwiązania dopasowane do potrzeb mieszkańców, ale także wspierające miasta w realizacji ich priorytetów. Dlatego tak chętnie przystąpiliśmy do projektu „Zieleń na mur-beton”, podczas którego sadzimy drzewa i krzewy na terenie całego miasta Marta Zalewska, dyrektor ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City.

Nasze Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńcze SALUBRE od początku swojego istnienia w Rumi każdego dnia dba o zdrowie naszych pacjentów, a więcej drzew w betonowych miastach to więcej zdrowia dla mieszkańcówMałgorzata Widelak, Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego SALUBRE.

Jesteśmy lokalnym przedsiębiorstwem z Rumi i bierzemy udział w wielu wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych. Wspieramy miejscowe inicjatywy i sami często bierzemy w nich udział – zarówno jako sponsor, jak i uczestnik. Tym razem dzięki akcji „Zieleń na mur-beton” zadbamy o zieleń w naszym mieście, tak by zawsze było miejsce, gdzie możemy wybrać się na spacer i cieszyć świeżym powietrzem Łukasz Dominik, Tygrys.Net.

Popieramy i zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w akcjach społecznych związanych z realizacją nasadzeń w mieście. Uważamy, że jest to inicjatywa, z której korzystają wszystkie pokolenia, łącząca przyjemne z pożytecznym. Rumia się zazielenia, a nasze wnuki otrzymują dobry przykład tego, jak dbać o miasto. Myślę, że w przyszłości skorzystają z lekcji, którą dzisiaj otrzymali, uczestnicząc w akcji. Gratulacje dla inicjatorówMieczysław Labuda, właściciel okręgowej stacja kontroli pojazdów.

Staramy się wspierać lokalne przedsięwzięcia w Rumi skierowane do mieszkańców, czujemy się częścią tej społeczności. Akcja „Zieleń na mur-beton” to świetny pomysł, tym bardziej że niestety częściej widzimy, że drzewa i lasy znikają, niż pojawiają się nowe. Sami też w Clima Gold staramy się nabierać coraz więcej zielonych kolorów, m.in. zabezpieczając się w energię pochodzącą ze słońca. Stale pracujemy nad tym, aby produkowane przez nas urządzenia zwiększały efektywność energetyczną Sylwia Bielańska, kierownik ds. organizacyjnych w firmie Clima Gold.

Firma ATLAS Poland od lat istnieje na lokalnym runku i zajmuje się dostarczaniem m.in. maszyn do przetwarzania i recyklingu odpadów. Tworzymy biznes, który oddaje szacunek naturze, pracownikom i mieszkańcom Rumi. Dlatego chcemy wspierać lokalną społeczność poprzez sadzenie drzew, które pozytywnie wpływa na wychwytywanie dwutlenku węgla z atmosfery, filtrowanie wody i zapewnia bioróżnorodność planety Żaneta Stasiowska, ATLAS Poland.

Przygotowany szpaler drzew Partnerzy uczestniczący w akcji Partnerzy akcji słuchający instrukcji dotyczących sadzenia drzew Partnerzy akcji słuchający instrukcji dotyczących sadzenia drzew Przedstawiciele firmy Atlas Poland Mieczysław Labuda, właściciel okręgowej stacja kontroli pojazdów, wraz z wnukami Krzysztof Domachowski, dyrektor ds. inwestycji budowlanych w firmie Pomorskie Domy Łukasz Dominik, Tygrys.Net Przedstawiciele firmy InPost Przedstawiciele firmy InPost Przedstawicielki firmy Clima Gold Przedstawiciele Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego SALUBRE Robert Maraszek, wiceprezes zarządu Inpro Wojciech Folejewski, prezes zarządu spółki OPEC Gdynia Przygotowany szpaler drzew Przedstawiciele OPEC-u Gdynia Robert Maraszek, wiceprezes zarządu Inpro Przedstawiciele Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego SALUBRE Przedstawiciele firmy Atlas Poland Mieczysław Labuda, właściciel okręgowej stacja kontroli pojazdów, wraz z wnukami Krzysztof Domachowski, dyrektor ds. inwestycji budowlanych w firmie Pomorskie Domy Przedstawicielki firmy Clima Gold Łukasz Dominik, Tygrys.Net Wiceburmistrz Ariel Sinicki Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń