Niedziela, 25 Lipiec 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia

Przelali ponad 60 litrów krwi


Przelali ponad 60 litrów krwif13.01.2020 r.

Przelali ponad 60 litrów krwi

Sporym sukcesem zakończyła się pierwsza spośród tegorocznych zbiórek krwi w Rumi. Na apel odpowiedziało 171 osób, z czego 138 mogło podzielić się życiodajnym płynem. Udało się zebrać dokładnie 62,1 litra krwi.

Zbiórka została przeprowadzona w niedzielę (12 stycznia) na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi, gdzie na potencjalnych dawców czekał personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Akcja nawiązywała do 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i tradycyjnie towarzyszyło jej hasło „Podaruj życie, podaruj krew”.

Dziękuję bardzo wszystkim, którzy honorowo oddali krew w Rumi z okazji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przyszło aż 171 osób, co pokazuje, że w naszym mieście nie brakuje ludzi o dobrych sercach – mówi koordynator zbiórki oraz przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki. – Odwiedzili nas także przedstawiciele akcji Ultrakrew „Każdy ma swój Krwiobieg”, dla których Rumia była symbolicznym miejscem startu sportowej części przedsięwzięcia – dodaje.

Każdy, kto podzielił się krwią, otrzymywał zestaw czekolad, lnianą torbę oraz miejski gadżet: workoplecak bądź koszulkę. Dawcy zostali również poproszeni o wypełnienie ankiety. Spośród ponad 110 ankietowanych 65% stanowili mężczyźni, większość w wieku około 40 lat. Ostatnie z zawartych w formularzu pytań dotyczyło powodów uczestnictwa w akcji. „Chcę pomagać innym”, „Krew to bezcenny lek”, „Czuję taką potrzebę”, „To już rodzinna tradycja”, „Daje mi to satysfakcję”, „Dobro powraca”, „Bo żona kocha czekoladę” – to tylko niektóre spośród odpowiedzi udzielanych przez honorowych krwiodawców.

Chyba nie ma nic cenniejszego niż bezinteresowna pomoc drugiej osobie. Powinniśmy o tym pamiętać każdego dnia, nie tylko podczas takich akcji – podsumował wiceburmistrz Piotr Wittbrodt, który również oddał krew.

Kolejne miejskie zbiórki krwi zaplanowano na 20 czerwca i 19 września.


Partnerzy akcji: RCKiK Gdańsk, ZSO Rumia, Dom Bankietowy Grinholc oraz Ultrakrew.


Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń