Wtorek, 21 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Przepłynęli kanał i jeziora. Rumscy pływacy ukończyli serię wyzwań


Przepłynęli kanał i jeziora. Rumscy pływacy ukończyli serię wyzwań26.08.2024 r.

Aleksandra Kabelis (z lewej) i Piotr Biankowski (z prawej) po zakończonych przeprawach

Kilkudziesięciokilometrowy kanał zwany amerykańskim „La Manche” i owiane legendami o tajemniczych potworach północne jeziora – taki zestaw wyzwań postawili przed sobą w sierpniu związani z Rumią pływacy ekstremalni, Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski. Ukończyli pomyślnie wszystkie próby i zebrali środki, które zostaną wykorzystane na profilaktykę dzieci z Pomorza.

 

Kanał pokonany za drugim podejściem

Dobre wieści zza oceanu niemal dosłownie „spływały” do kraju przez kilka tygodni. Pierwsze z nich pojawiły się już w środę 7 sierpnia, gdy Aleksandra Kabelis pokonała słynny kanał Catalina – wodne połączenie między wyspą o tej samej nazwie a wybrzeżem Los Angeles. 34-kilometrowa przeprawa zajęła pływaczce nieco ponad 13 godzin i 52 minuty.

Aleksandra Kabelis płynąca przez kanał Catalina

Po drodze walczyła z ciemnością (start ok. 22:00 lokalnego czasu), silnymi prądami, zmienną temperaturą oraz świadomością obecności rekinów czy wielorybów. Kluczem do sukcesu okazała stabilna pogoda – Kabelis próbowała przepłynąć kanał również rok temu, ale dopiero teraz próba zakończyła się sukcesem. Asystowała jej załoga statku, który przez całą próbę czuwał nad bezpieczeństwem i prawidłowością przeprawy.

Tuż po pomyślnie zakończonym przepłynięciu kanału Catalina

 

Jeziora nie takie straszne, jak je malują

Gdy pierwsze wyzwanie zakończyło się pozytywnie, do akcji szykował się już Piotr Biankowski, druga połowa ekstremalnego duetu z Rumi. Na sierpniową wyprawę do Ameryki Północnej wyznaczył sobie dwa cele: górskie jezioro Tahoe oraz przecinające amerykańsko-kanadyjską granicę jezioro Memphrémagog.

Pierwsze z nich pokonał w dokładnie 14 godzin, 12 minut i 59 sekund. Rozpoczął płynięcie w zimnych wodach górskiego jeziora w amerykańskim stanie Nevada (góry Sierra Nevada) wieczorem, we wtorek 13 sierpnia lokalnej strefy czasowej (środowy poranek według polskiego czasu). Jego 34-kilometrową trasę można było śledzić na żywo dzięki relacjom prowadzonym w mediach społecznościowych z pokładu asystującego statku oraz za sprawą sygnału GPS.

Piotr Biankowski płynący przez jezioro Tahoe

Tak samo, jak w przypadku kolejnego wyzwania. Po około tygodniu, w nocy w czwartek 22 sierpnia Biankowski ruszył wpław z amerykańskiej strony Memphrémagog. Tym razem pokonał około 40 kilometrów, a na przeciwległym brzegu – już na terytorium Kanady – stanął po około 15 godzinach i 57 minutach. Został tym samym pierwszym Polakiem, który ukończył przeprawę na jeziorze znanym za sprawą legendarnego potwora Memphré.

Piotr Biankowski w asyście łodzi podczas przeprawy przez jezioro Memphremagog

 

Potworna korona dla Biankowskiego

Co łączy oba te akweny? Właśnie potworne legendy – według wierzeń lokalnej ludności oraz zeznań licznych świadków, widywano w nich na przestrzeni lat ogromne stworzenia, zwane odpowiednio Tessie oraz Memphre, podobnie jak w przypadku Nessie z bardziej znanego w Polsce szkockiego Loch Ness.

Wybór był nieprzypadkowy, bo Biankowski w ten sposób – razem ze wspomnianym Loch Ness, które pokonał wpław w 2022 roku – zdobył tzw. koronę potwornych jezior („Triple Crown of Lake Monster Swims”). Stał się jednocześnie pierwszym Polakiem, który ukończył tę serię wyzwań.

Biankowski z tabliczką symbolizującą pokonanie jeziora Memphremagog

Przypomnijmy, że duet Kabelis-Biankowski regularnie podejmuje pływackie wyzwania na otwartych akwenach, a zimą z powodzeniem startuje w zawodach tzw. pływania lodowego, w ekstremalnie niskich temperaturach.

 

Pomogą w przebadaniu dzieci z Pomorza

Cała akcja rumskich pływaków jest powiązana z charytatywnym programem Fundacji Ronalda McDonalda. Podczas sierpniowej przygody w Ameryce Północnej prowadzili internetową zrzutkę (dostępna tutaj: zrzutka.pl/z/weswim2help), z której środki zostaną przekazane na rzecz inicjatywy „NIE nowotworom u dzieci”.

Za całą zebraną kwotę zostaną przeprowadzone przesiewowe badania USG u dzieci z Pomorza w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Pomoże w nich mobilny ambulans należący do fundacji.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń