Poniedziałek, 18 Październik 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia

Przez tydzień w mieście królowała ekologiczna mobilność


Przez tydzień w mieście królowała ekologiczna mobilnośćf23.09.2021 r.

Przez tydzień w mieście królowała ekologiczna mobilność

„Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie” – takie hasło przewodnie towarzyszyło tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT), realizowanej od 16 do 22 września. W przedsięwzięcie zaangażowały się 223 samorządy, w tym Rumia. Z myślą o mieszkańcach tutejszy urząd miasta wspólnie z partnerami przygotował szereg atrakcji promujących ekologiczne sposoby przemieszczania się.

Ostatni dzwonek

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to przedsięwzięcie zainicjowane 19 lat temu przez Komisję Europejską. Inicjatywa jest odpowiedzią na coraz bardziej odczuwalne negatywne konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego. Kampania promuje wydajny ekonomicznie i bardziej przyjazny środowisku zrównoważony transport, czyli m.in. zbiorową komunikację publiczną, rowerową oraz ruch pieszy.

Każdego roku do kampanii na rzecz zmiany przyzwyczajeń transportowych przyłączają się setki europejskich miast – w tym Rumia. Najnowsza odsłona ETZT skupiała się na zachęceniu mieszkańców do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a także odkrywania uroków swojego regionu. Hasło „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie” jest również aktualne w kontekście skutków kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Inauguracja lokalnej odsłony tegorocznej kampanii nastąpiła w czwartek 16 września na terenie Centrum Abraham. Właśnie tam odbył się otwarty trening organizowany przez siłownię Citygym, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu seniorów. Po wykonanych ćwiczeniach mieli oni również możliwość wypełnienia papierowych arkuszy i zagłosowania w Budżecie Obywatelskim.

Co to za znak?

Kolejny dzień ETZT (17 września) upłynął pod znakiem edukacji, ponieważ miasteczko rowerowe przy ul. Topolowej zamieniło się w plac manewrowy. Próbie zostali poddani uczniowie rumskich podstawówek, którzy musieli się wykazać znajomością zasad ruchu drogowego – w teorii i praktyce. Każdy ich ruch uważnie śledzili i oceniali policjanci z tutejszego komisariatu. Wszystkie przejazdy zostały nagrodzone rowerowymi gadżetami, jednak najlepsi okazali się Szymon i Aleksander, duet ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego w Rumi.

Przyjemne z pożytecznym

W sobotę 18 września parking MOSiR-u zamienił się w punkt wymiany makulatury i elektroodpadów na sadzonki. W efekcie tony przeróżnych pozostałości, które zalegały w domach i piwnicach rumian, w końcu trafiły do recyklingu. W zależności od ilości i łącznej masy przyniesionych śmieci uczestnicy akcji otrzymywali w zamian m.in. wrzosy, ozdobne trawy czy byliny. Przy stanowisku współorganizatora, Eko Doliny, chętni mogli też pobrać worek kompostu, niezwykle przydatny podczas sadzenia. Była to druga tego typu miejska akcja, której celem jest nie tylko rozwiązanie problemu zalegających w domach odpadów, ale i propagowanie wśród rumian zachowań przyjaznych środowisku – w tym recyklingu, czyli rozsądnego gospodarowania ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi.

Tego dnia parking MOSiR-u stanowił także metę dla uczestników premierowo uruchomionej gry terenowej pt. „Misja: Zielona Moc”. Śmiałkowie mieli okazję wcielić się w tropicieli walczących o zdrowie i długie życie. Ich zadanie polegało nie tylko na przemieszczaniu się zgodnie ze wskazówkami, ale i rozwiązywaniu łamigłówek. Drużyny, którym udało się dotrzeć do celu, otrzymywały ekologiczne upominki i dyplomy. Gra terenowa będzie dostępna do odwołania. Aby wziąć w niej udział, wystarczy pobrać na smartfona bezpłatną aplikację ActionTrack i zeskanować kod QR.

No to w drogę

Organizowany co roku w ramach ETZT miejski przejazd rowerowy znów przyciągnął tłumy. Niespełna 250 miłośników dwóch kółek, którym udało się wcześniej zarejestrować, spotkało się w niedzielne popołudnie (19 września) pod MOSiR-em. Dzieci, nastolatkowie, dorośli i seniorzy – wszyscy oczekiwali, by wyruszyć wspólnie w niespełna 5-kilometrową trasę wiodącą ulicami: Dębogórską, Gdańską, Dąbrowskiego, Żwirki i Wigury oraz Ceynowy. Po dotarciu na metę uczestnicy zostali nagrodzeni zestawami rowerowych gadżetów.

Smaczny początek dnia

Pamiętając o haśle „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”, przedstawiciele Urzędu Miasta Rumi postanowili przeprowadzić akcję łączącą te elementy. W poniedziałkowy poranek (20 września) w pobliżu dworca PKP, po którym przemieszczają się głównie pasażerowie kolei i autobusów, urzędnicy rozdawali zdrowe przekąski: jabłka, gruszki i pomidory zakupione od lokalnego przedsiębiorcy. Łącznie wydano setki kilogramów owoców i warzyw.

Zakupowy rytm

Mieszkańcy przemieszczający się ulicami Dąbrowskiego, Dębogórską czy Gdańską we wtorkowy poranek (21 września) mogli skorzystać z bezpłatnej podwózki rikszami. Była to okazja, by połączyć codzienne zakupy z przemieszczaniem się nietypowym środkiem transportu.

Z kolei klienci Centrum Handlowego Port Rumia przy okazji popołudniowych zakupów mogli podziwiać grupowe oraz indywidualne pokazy taneczne w wykonaniu Masta Dance, Zespołu Tańca Spin oraz studia Creative Dance. Niespełna godzinny pokaz przyciągnął tłumy widzów.

Wszystko, co dobre…

Zwieńczeniem ETZT w Rumi był Dzień bez Samochodu (22 września). Z tej okazji od rana na ulicy Filtrowej, która została wyłączona z ruchu samochodowego, można było skorzystać z wielu atrakcji. Na miejscu czekały m.in. energorowery, koło fortuny, ekowarsztaty, unihokej oraz gry uliczne. Do dyspozycji najmłodszych byli również policjanci oraz ratownicy medyczni, którzy dzielili się swoją wiedzą zawodową.

Natomiast po południu Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych – Rumia zaprosiło mieszkańców do udziału w pierwszej Parkingowej Rumskiej Szafie Otwartej. Tym razem teren MOSiR-u zamienił się w pchli targ, gdzie jedni sprzedawali, a inni kupowali przedmioty, które jeszcze do niedawna zalegały w szafach, szufladach, piwnicach, garażach czy na strychach rumian. Dzięki tej inicjatywie właścicieli zmieniały m.in. ubrania, biżuteria, książki, zabawki czy rękodzieła, tym samym zyskując „drugie życie”. Organizatorzy chcieli w ten sposób zadbać o środowisko naturalne, ale też integrować rumian oraz propagować przedsiębiorczość.

Oddolna inicjatywa

Wkład w rumską odsłonę ETZT miały również lokalne placówki edukacyjne, które realizowały własne działania. Dzieci z przedszkola „Słoneczna Jedynka” uczestniczyły w treningu organizowanym na świeżym powietrzu. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 wzięli udział we wspólnym aerobiku, spacerze do lasu, teście wiedzy, spotkaniu z policjantami mówiącymi o bezpieczeństwie, a także przygotowali banery zachęcające do ekomobilności. Na tych, którzy w Dzień bez Samochodu przybyli do szkoły pieszo, czekały nagrody. Podobną zachętę zastosowała Szkoła Podstawowa nr 8, która dodatkowo przeprowadziła zajęcia edukacyjne na temat ochrony środowiska i zdrowia.

Po raz kolejny udało nam się zrealizować cykl wydarzeń, którego celem jest nakłonienie mieszkańców Rumi i okolic do korzystania z przyjaznych środowisku form mobilności. Te wszystkie akcje, organizowane w ramach ETZT, mają się choć w niewielkim stopniu przyczynić do zmiany przyzwyczajeń na lepsze. Jest to szczególnie istotne w obliczu trwającego kryzysu klimatycznego oraz pandemii – podkreśla Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz do spraw społecznych oraz koordynator ETZT w Rumi. – To przedsięwzięcie wymaga ogromnych nakładów pracy, dlatego bardzo dziękuję wszystkim naszym partnerom za zaangażowanie. Wolontariuszom, policjantom i strażnikom miejskim jestem wdzięczny za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom naszej kampanii. Na medal spisali się także pracownicy naszych miejskich jednostek kultury i sportu, którzy uczestniczyli w działaniach organizacyjnych. To oczywiste, że bez pracy tych wszystkich ludzi ETZT w Rumi by się nie odbyło – podsumowuje.


Partnerami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2021 w Rumi byli: MOSiR Rumia, MDK Rumia, PUK Rumia, Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, Eko Dolina, Stacja Kultura, Straż Miejska w Rumi, Komisariat Policji w Rumi, Citygym, Tomcel, Szkoła Podstawowa nr 9 w Rumi, Masta Dance, Zespół Tańca Spin oraz Creative Dance Rumia.


Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń