Niedziela, 14 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Tydzień pełen atrakcji, by promować zrównoważony transport


Tydzień pełen atrakcji, by promować zrównoważony transport13.09.2019 r.


W najbliższy poniedziałek (16 września) rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, czyli kampania promująca ekologiczne formy mobilności. Przedsięwzięcie realizowane jest w niemal całej Polsce, w tym na terenie Rumi, gdzie z myślą o mieszkańcach przygotowano szereg atrakcji. Hasłem przewodnim ogólnokrajowej akcji jest „chodź z nami”.

Głównym celem tegorocznego ETZT jest promocja bezpiecznego ruchu pieszego i rowerowego oraz środków transportu zbiorowego. Kampania ma zwrócić uwagę opinii publicznej na korzyści płynące z korzystania ze zrównoważonych form mobilności, takie jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko oraz tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej. Kampania potrwa do 22 września, a jej zwieńczeniem będzie Dzień bez Samochodu.

Na pierwszy dzień akcji (16 września) zaplanowano wręczanie gadżetów promujących zrównoważony transport. Przekazujących upominki włodarzy miasta będzie można spotkać w godzinach porannych na terenie największych ciągów komunikacyjnych, takich jak stacje kolejowe czy pętla autobusowa.  Z kolei o godzinie 15:00 rozpocznie się wydarzenie pod nazwą „Pociągiem do książki”, które przygotowali pracownicy Stacji Kultura.

We wtorek (17 września) miłośnicy pieszych wędrówek będą mieli okazję lepiej poznać Rumię. O godzinie 18:00 pod MOSiR-em czekać będzie Darek Rybacki, autor serialu dokumentalnego o dziejach miasta, który organizuje spacer historyczny pod nazwą „Tajemnice Starej Rumi”. Pasjonat historii zaprowadzi chętnych na ulicę Kościelną, opowie o tamtejszych ruinach, a także przybliży historię Placu Kaszubskiego. Piesza wędrówka zakończy się w pobliżu ronda Jana Pawła II.

Uwaga! Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe (intensywne opady deszczu) spacer został przeniesiony na środę (18 września) na godzinę 18:00.

Główną atrakcją kolejnego dnia (18 września) będą odbywające się w siłowni Citygym bezpłatne zajęcia spinningu. W godzinach 18:00-20:00 chętni mogą uczestniczyć w profesjonalnym treningu na rowerach stacjonarnych, które zostały stworzone z myślą o zawodowych kolarzach. Udział w ćwiczeniach jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy (tel. 882 607 733).

Czwartek (19 września) upłynie pod znakiem „Rumskiego wokalu”, czyli projektu muzycznego realizowanego przez MDK, którego finaliści będą umilać czas osobom czekającym na przyjazd pociągu czy autobusu. Wokalistów będzie można spotkać około godziny 17:00 przy dworcu kolejowym. Natomiast w piątek (20 września) mieszkańcy mogą się spodziewać atrakcji przygotowanych przez miejskie szkoły.

W sobotę (21 września) Rumię całkowicie opanują rowery – w samo południe na ulice miasta wyjadą riksze oferujące mieszkańcom bezpłatne przejazdy, a o godzinie 16:00 wystartuje przejazd „Rowerem przez Rumię”. Rejestracja uczestników rajdu rozpocznie się o godzinie 15:00 pod MOSiR-em, gdzie chętni otrzymają opaski uprawniające do odbioru rowerowych gadżetów po ukończeniu przejazdu. Trasa będzie przebiegać wokół miasta i zakończy się pod MDK-iem.

Zwieńczeniem rumskiej odsłony Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie niedzielny (22 września) festyn odbywający się w parku Starowiejskim, przy MDK-u. W godzinach od 13:00 do 16:00 czekać tam będą m.in. zabawy uliczne, tor rowerowy, zajęcia plastyczne i ekologiczne warsztaty. Mieszkańcy otrzymają także drobne podarunki.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń