Wtorek, 25 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

PUK inwestuje w ekologiczne pojazdy


PUK inwestuje w ekologiczne pojazdy08.10.2019 r.


Trzy w pełni elektryczne i zeroemisyjne pojazdy zasiliły flotę Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Rumi. Nowe auta zastąpiły mocno wysłużone samochody z początku lat dziewięćdziesiątych, dzięki czemu działania spółki będą bardziej ekologiczne i ekonomiczne.

Nowe, pełniące funkcję wywrotki, czteroosobowe pojazdy będą wykorzystywane do realizacji prac porządkowych i utrzymania zieleni.

Są to w pełni bezpieczne dla środowiska włoskie pojazdy marki Alke'. Koszt jednej sztuki to 170 tysięcy złotych, a ich koszty eksploatacji są o około 30% niższe niż w przypadku pojazdów spalinowych – wyjaśnia Stanisław Pogorzelski, prezes PUK w Rumi. – Koszty funkcjonowania zlikwidowanych pojazdów wciąż rosły, co było spowodowane coraz częstszymi naprawami i niedostępnością części do nieprodukowanych już modeli. Te blisko 30-letnie maszyny nie były przyjazne ani środowisku, ani zdrowiu mieszkańców – uzupełnia.

Zakup pojazdów związany był również z obowiązkami nałożonymi na spółki takie jak PUK przez ustawę o elektromobilności. Wspomniany akt prawny zobowiązuje tego typu przedsiębiorstwa do uzupełnienia floty o samochody elektryczne. Zgodnie z ustawą mają one stanowić co najmniej 10% ogółu, a w niedalekiej przyszłości minimalny odsetek ma wzrosnąć do 20%.

To oznacza, że w najbliższych latach będziemy zobligowani do kolejnych zakupów. Niemniej jest to zgodne z polityką PUK-u, by realizować obsługę mieszkańców estetycznymi, nowoczesnymi pojazdami, które minimalizują negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców i środowisko naturalne – podsumowuje Stanisław Pogorzelski.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń