Ponad 30 najlepszych drużyn szkolnych z całej Polski spotkało się 12 grudnia w hali Centralnego Ośrodka Sportowego „Torwar” w Warszawie, by rywalizować o puchary w ramach XVIII Wielkiego Finału PZU Szkolnej Ligi Rugby Tag. Rumię reprezentowały 2 ekipy.
Drużyny turniejowe były podzielone na 3 kategorie wiekowe: klasy czwarte, klasy piąte i klasy szóste. Z Rumi do Warszawy przyjechali reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego. Czwórka wystawiła zespół w kategorii klas czwartych, natomiast uczniowie z Jedynki rywalizowali w gronie klas szóstych. Obie drużyny przystąpiły do rywalizacji, mając na swoim koncie aktualny tytuł mistrza województwa pomorskiego.
– Pierwszy raz w historii uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 brali udział w krajowym finale ogólnopolskiego turnieju szkolnej ligi rugby tag. Nasi reprezentanci w składzie: Nikola Przychodzeń, Lena Kwiecień, Marta Hebel, Adrian Miotk, Aleksander Kacprzak, Szymon Bogdanis i Fabian Przychodzeń zdobyli siódme miejsce w Polsce – mówi trener Arkadiusz Skrzyński, szkolny koordynator i dyrektor Jedynki.
– Był to niesamowity turniej, pełen zwrotów akcji. Po bardzo pasjonującej i emocjonującej grze ostatecznie uplasowaliśmy się na dziewiątym miejscu – relacjonuje Grzegorz Grinholc, trener drużyny z Czwórki.
Rugby tag to odmiana sportu przygotowana specjalnie dla dzieci i młodzieży. Zadaniem zawodników, podobnie jak w rugby, jest przeniesienie piłki na pole punktowe przeciwnika, jednak w założeniu jest to dyscyplina niemal bezkontaktowa. Nie występuje tu między innymi element obalania przeciwnika czy młyna, a gra nogą jest znacząco ograniczona. Jedynym elementem kontaktu jest zrywanie rywalom tagów – dwóch szarf przymocowanych na wysokości bioder każdego zawodnika. Do rozgrywek często przystępują drużyny mieszane, czyli składające się z dziewcząt i chłopców. Mecze odbywają się na hali i trawie. Jak podkreślają trenerzy, jest to wspaniała zabawa i zarazem sport kształtujący sprawność fizyczną, pozwalający szkolić dzieci oraz młodzież poprzez naukę panowania nad piłką i sposób poruszania się z nią.
– Mamy nadzieję, że wychowankowie szkół, które wzięły udział w rozgrywkach, wkrótce trafią do miejscowych lub pobliskich klubów sportowych, a główny cel finałowego turnieju, jakim była promocja rugby i stworzenie odpowiednich warunków współzawodnictwa dla najmłodszych, został w pełni zrealizowany – podsumowują przedstawiciele Polskiego Związku Rugby.