Sobota, 23 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rok w sejmowej „zamrażarce”. Samorządowcy apelują o pilne procedowanie projektu ustawy metropolitalnej


Rok w sejmowej „zamrażarce”. Samorządowcy apelują o pilne procedowanie projektu ustawy metropolitalnej14.07.2021 r.


Po roku bezczynności Sejmu w sprawie ustawy metropolitalnej dla Pomorza, po licznych apelach i głosach poparcia - prezydenci, burmistrzowie, starostowie i wójtowie 59  samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot piszą list do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o jak najszybsze zajęcie się projektem ustawy o związku metropolitalnym w woj. pomorskim. “Od decyzji Pani Marszałek zależy dalszy rozwój naszych miast, gmin i powiatów” - czytamy w liście.

Bez metropolii nie jest możliwy dalszy rozwój Pomorza - powiedział Jacek Karnowski, prezes Rady OMGGS w 5. rocznicę rozpoczęcia starań o prawne usankcjonowanie metropolii na Pomorzu.  Z tym stwierdzeniem zgadzają się wszyscy włodarze metropolitalnych samorządów, dlatego w poniedziałek, 12 lipca podczas posiedzenia Rady OMGGS podpisali się pod listem do marszałek Elżbiety Witek z prośbą o  “uzupełnienie porządku obrad jednego z najbliższych posiedzeń Sejmu o projekt ustawy o związku metropolitalnym w woj. pomorskim”. Na ten moment mieszkańcy i samorządowcy czekają już prawie rok.

Wzorem wielu miast i gmin na Śląsku, Pomorze też chce mieć metropolię, aby trafiły tutaj dodatkowe setki milionów złotych. W przypadku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest to już 1,2 miliarda złotych – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Środki te można przeznaczyć przede wszystkim na polepszenie komunikacji miejskiej w obszarze metropolitalnym, co da gigantyczne korzyści gminom i miastom otaczającym Trójmiasto. Znacznie więcej linii autobusowych, zwiększona częstotliwość oraz częściej kursujące pociągi to priorytet dla wielu samorządowców. Chcemy, by mieszkańcy mogli się szybciej poruszać po metropolii – dodaje.

Czytaj więcej na ten temat: Ustawa metropolitalna skierowana do Sejmu

14 września upłynie rok od skierowania do laski marszałkowskiej ponadpartyjnego, uchwalonego ponad podziałami politycznymi przez senatorów wszystkich klubów parlamentarnych, projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim (druk nr 646) - czytamy w liście. - Od 2016 roku solidarnie i konsekwentnie zabiegamy o uchwalenie ustawy dla naszego województwa, najpierw w ramach ogólnej ustawy o związkach metropolitalnych, podpisanej w 2015 roku przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, następnie jako odrębnej ustawy na wzór tej dla woj. śląskiego.

Czytaj więcej: 5 lat starań o metropolię. Kalendarium wydarzeń

Zdajemy sobie sprawę, że w roku epidemii Covid trudno było znaleźć czas na wszystkie ważne projekty ustaw, dlatego też dotąd projekt ustawy nie został skierowany do pierwszego czytania - czytamy dalej w liście do marszałek Elżbiety Witek. - Wierzymy, że ustawa metropolitalna dla Pomorza jako temat ponadpartyjny i przynoszący korzyści przede wszystkim gminom wiejskim i mniejszym miejscowościom, zostanie również w Sejmie RP wyłączony z bieżącego sporu politycznego i po wielu kadencjach zaniedbań w końcu uregulowany. Od decyzji Pani Marszałek zależy dalszy rozwój naszych miast, gmin i powiatów.

 

Projekt ustawy jest oddolną inicjatywą 59 samorządów z Pomorza zrzeszonych w stowarzyszeniu OMGGS. Wzorowany jest na rozwiązaniach funkcjonującej z dużym sukcesem od ponad trzech lat jedynej metropolii w Polsce - Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Budżet metropolii śląskiej w tym czasie wzrósł ponad trzykrotnie - z 362 mln do 1,218 mld zł.

By móc się dalej rozwijać  z korzyścią dla wszystkich mieszkańców metropolii Pomorze potrzebuje tych samych instrumentów, jakie wdrożono na Śląsku. Dlatego tak potrzebna jest nowa forma współpracy, jaką jest związek metropolitalny - czytamy w liście. - Utworzenie metropolii na Pomorzu to korzyści nie tylko dla miast, ale przede wszystkim dla gmin wiejskich, które czerpią z potencjału dużych samorządów.

Stawka jest wysoka. Uchwalenie ustawy przez Parlament da bowiem prawo dysponowania dodatkowymi środkami na realizację wspólnych zadań. Powstanie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie ponad 200 mln zł, które obecnie trafiają do budżetu państwa. Te pieniądze zostaną przeznaczone na realizację wspólnych działań metropolitalnych miast, gmin i powiatów: planowanie inwestycji, zapewnienie połączeń autobusowych i kolejowych, promocję miast i gmin jako jednego organizmu.

Zwracamy się z gorącą prośbą o wyznaczenie terminu pierwszego czytania ustawy - piszą samorządowcy w liście. - Liczymy na merytoryczną dyskusję o proponowanych w ustawie rozwiązaniach i chętnie dostarczymy wszelkich materiałów eksperckich i analiz, które udało nam się zgromadzić przez 10 lat oddolnej działalności w formule stowarzyszenia.

Czytaj również: List 31 autorytetów do posłów ws. utworzenia związku metropolitalnego w woj. pomorskim

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń