Poniedziałek, 14 Czerwiec 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia

„Rowerowy Maj” zakończony. Przedszkole „Bajka” rozbiło bank


„Rowerowy Maj” zakończony. Przedszkole „Bajka” rozbiło bankf02.06.2021 r.

„Rowerowy Maj” zakończony. Przedszkole „Bajka” rozbiło bank

Przez ostatni miesiąc ponad 230 przedszkolaków i nauczycieli z trzech rumskich placówek uczestniczyło w lokalnej odsłonie kampanii „Rowerowy Maj”. Łącznie udało im się odbyć blisko 4300 przejazdów, a ogólna frekwencja wyniosła 45%. Największym zaangażowaniem wykazało się przedszkole „Bajka”.

Zasady „Rowerowego Maja” są bardzo proste: uczestnik, który w tym miesiącu dotrze na lekcje w sposób aktywny i ekologiczny – na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce – każdorazowo otrzymuje naklejkę do specjalnego dzienniczka oraz na grupowy plakat. Im lepsza frekwencja, tym większa szansa na zdobycie dodatkowych nagród.

Kampania stanowi połączenie elementów rywalizacji i edukacji z zabawą. Ponadto promuje zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, rodziców i nauczycieli, ale też skutecznie zmienia okolice tych placówek na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci oraz motywując samorządy do realizowania prorowerowych inwestycji.

W tegorocznej, siódmej edycji, kampanii uczestniczyły 33 miejscowości, w tym Rumia – po raz drugi. Lokalna odsłona „Rowerowego Maja” realizowana była w trzech przedszkolach publicznych: „Pod Topolą”, „Słonecznej Jedynce” i „Bajce”. Wszystkie te placówki otrzymały stojaki na hulajnogi oraz stojaki na rowery, a do udziału zgłoszonych zostało ponad 210 dzieci oraz blisko 30 nauczycieli.

Ostatecznie aktywny udział w projekcie wzięły 232 osoby z 12 grup. Jest to liczba uczestników, którzy chociaż raz dotarli do swoich placówek, przemieszczając się ekologicznym środkiem transportu. Przedszkole „Bajka” wykazało się największym zaangażowaniem w akcję. Tamtejsza grupa „Kubusie” może się pochwalić frekwencją na poziomie 54,7%. W przedszkolu znalazła się również nauczycielka i troje dzieci, które zgromadziły wszystkie naklejki, nie odpuszczając ani jednego przejazdu.

Oprócz naklejek za frekwencję mali rumianie mogli otrzymać odznaczenia za wykonanie dwóch dodatkowych zadań. Pierwszym z nich było wykonanie pracy plastycznej pt. „Mój Rowerowy Maj”, ukazującej aktywność fizyczną podejmowaną w ramach kampanii. Natomiast drugą dodatkową naklejkę mogły otrzymać dzieci, które wykazały się znajomością zasad bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Okazją do zdobycia takiej wiedzy były organizowane przez placówki kreatywne zajęcia i warsztaty. W tym zadaniu także wyróżnione zostało przedszkole „Bajka”.

Zwieńczeniem lokalnej odsłony „Rowerowego Maja” było wyróżnienie i nagrodzenie maluchów oraz placówek, które uczestniczyły w kampanii. Wszystkie dzieci otrzymały dzwonki rowerowe oraz dyplomy. Ponadto najaktywniejszym grupom i uczestnikom wręczone zostały plecaki, odblaskowe zawieszki i gry tematyczne. Z kolei na użytek przedszkoli urząd miasta przekazał zestawy edukacyjne, w tym tzw. autochodziki oraz miniznaki drogowe.

Za nami drugi „Rowerowy Maj” w Rumi. Podczas tej edycji wielu spośród was wykazało się ogromnym zaangażowaniem i zapałem, dojeżdżając do swoich przedszkoli bez względu na pogodę. Niestraszny był wam ziąb czy deszcz. Udowodniliście w ten sposób, że jest to dla was naprawdę ważne, dlatego jestem przekonany, że ten dobry nawyk przemieszczania się rowerem czy hulajnogą na tyle wszedł wam w krew, że będziecie kontynuować tę aktywność przez kolejne miesiące – mówił podczas wręczenia nagród Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych. – Dziękuję wam, uczestnikom, a także opiekunom i rodzicom, którzy motywowali was do tej aktywności. Mam też nadzieję, że w przyszłym roku wykażecie się co najmniej takim samym zapałem, a do kampanii dołączą kolejne placówki – podsumował.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie rowerowymaj.eu.

Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu Zwieńczenie kampanii w Przedszkolu

Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń