Piątek, 19 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Jak zagłosować w Budżecie Obywatelskim 2020?


Jak zagłosować w Budżecie Obywatelskim 2020?09.09.2019 r.


Rozpoczęło się głosowanie, które potrwa do 23 września. W tym czasie mieszkańcy Rumi wybiorą najlepsze spośród 43 projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2020. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 26 września w trakcie uroczystej gali.

Rumska komisja do spraw Budżetu Obywatelskiego w tym roku pozytywnie zweryfikowała aż 43 projekty, czyli o 13 więcej niż podczas zeszłorocznej edycji. Wśród nich jest 21 pomysłów inwestycyjnych oraz 22 koncepcje o charakterze prospołecznym.

Każdy mieszkaniec Rumi, bez względu na wiek, może zagłosować w Budżecie Obywatelskim. Aby to zrobić, należy wejść na stronę internetową: rumia.budzet-obywatelski.org, następnie kliknąć „Głosuj online”, wybrać po jednym projekcie inwestycyjnym i prospołecznym, wypełnić niezbędne pola (PESEL oraz imiona rodziców), a na koniec zatwierdzić głos poprzez bezpłatny system SMS.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu bądź elektroniczny formularz sprawia im pewne trudności, mogą oddać głos w tradycyjnej formie, poprzez kartę papierową. Druki są dostępne w Urzędzie Miasta Rumi, Miejskim Domu Kultury w Rumi, Stacji Kultura, Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo oraz w mobilnych punktach.

Przypominamy, że w tegorocznym regulaminie Budżetu Obywatelskiego wprowadzone zostały znaczące zmiany, a największe z nich dotyczą projektów inwestycyjnych. Ze względu na rosnące ceny robót i materiałów budowlanych maksymalna wartość tych projektów została zwiększona z 250 do 300 tysięcy złotych. Ponadto w szczególnych przypadkach może zostać wydłużony ostateczny termin realizacji zadań z 12 do 24 miesięcy.

Istotną zmianą jest również ograniczenie liczby inwestycji realizowanych na terenie placówek edukacyjnych do jednej rocznie. Oznacza to, że podczas każdej edycji Budżetu Obywatelskiego do realizacji zostanie przeznaczony tylko ten projekt szkolny, który uzyska najwięcej głosów. Ponadto placówka edukacyjna, na której terenie został zrealizowany zwycięski projekt, będzie mogła zaproponować kolejną koncepcję dopiero po upływie 2 lat.


Rumski Budżet Obywatelski został wprowadzony w 2015 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. Głosowanie jest przeprowadzane już po raz szósty.

Do tej pory mieszkańcy wybrali do realizacji łącznie 58 projektów prospołecznych i inwestycyjnych. Rekordową liczbę 1698 głosów zdobył projekt prospołeczny zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2018 – zakup defibrylatorów AED dla pływalni i hali MOSiR. Natomiast edycja 2017 była rekordowa pod względem zainteresowania – wówczas zagłosowało 7370 osób.

Ze statystyk wynika, że inicjatywa cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób od 26. do 49. roku życia, zwłaszcza wśród kobiet. Większa liczba głosów (łącznie) oddawana jest na projekty inwestycyjne – takie też zgłaszane są częściej do programu. Wyjątkiem jest edycja 2020, w której zgłoszono więcej koncepcji prospołecznych.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń