Kiedy w 1998 roku wielokrotna mistrzyni Polski oraz finalistka mistrzostw Europy i świata w gimnastyce artystycznej Renata Urbanik-Siwiec zakładała Zespół Tańca SPIN, nikt nie mógł się spodziewać takiego obrotu spraw. Od tego czasu grupa nie tylko znacznie się rozrosła, sprofesjonalizowała i trafiła pod opiekę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, ale i odniosła liczne sukcesy. Jaka historia się za tym kryje?
Założycielka zespołu w czasach swojej sportowej świetności należała do najlepszych polskich gimnastyczek artystycznych. Przez jedenaście lat występowała w narodowych barwach, odnosząc sukcesy na międzynarodowej arenie, jej ulubionym przyborem była piłka. Karierę zakończyła w wieku 25 lat, jednak nie porzuciła sportu na dobre.
W 1998 roku, będąc już mamą i nauczycielem wychowania fizycznego w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym, utworzyła grupę taneczną SPIN. Na początku było to połączenie baletu, gimnastyki i tanecznych kroków. Bardziej od umiejętności dzieci liczyła się ich pasja i zaangażowanie. Z biegiem lat grupa się rozrosła, a w 2006 roku zespół trafił pod opiekę MOSiR-u.
Kiedy założycielka grupy stwierdziła, że z racji wieku nie powinna już pracować, zaczęła szukać następczyni. Wówczas okazało się, że najlepszym kandydatem na głównego trenera i choreografa jest Aleksandra Borowczak, absolwentka Ogólnokształcącej Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.
Przez ostatnie 22 lata rumskie tancerki wielokrotnie stawały na podium podczas konkursów tanecznych i festiwali o randze powiatowej, wojewódzkiej, krajowej oraz międzynarodowej. Wśród najważniejszych sukcesów wymienić można wielokrotnie zdobywane tytuły mistrzów świata, Europy i Polski w tańcu modern, jazz dance i show dance. Przełomowym dla zespołu momentem było zdobycie w 2009 r. mistrzostwa świata w Kanadzie – był to pierwszy tak znaczący tytuł.
W ostatnim czasie Zespół Tańca Spin odnosił sukcesy podczas Festiwalu Form Tanecznych Dance OFF w Bolszewie (grudzień 2019) oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych „Moc Tańca” w Kosakowie (luty 2020). Jednym z najważniejszych wydarzeń w tym sezonie była XI Rumska Gala Sportu, gdzie tancerki otrzymały nagrody burmistrza za wybitne osiągnięcia sportowe.
Tych sukcesów nie byłoby bez ciężkiej i systematycznej pracy, dlatego dziewczęta intensywnie trenują. Na początku tego roku do zespołu dołączyła nowa trenerka i choreografka – Marta Czyż, która prowadzi grupy turniejowe. Jest ona nie tylko dyplomowanym pedagogiem tańca jazzowego, magistrem sztuki oraz absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ale także choreografem trzech edycji emitowanego w telewizji Polsat programu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”.
W zespole trenuje aktualnie około 100 tancerek w 6 różnych grupach wiekowych: od 3. roku życia do pełnoletnich. Zajęcia są prowadzone z różną częstotliwością – najmłodsi trenują raz w tygodniu, a najbardziej zaawansowani cztery razy. Oprócz zajęć stacjonarnych tancerze biorą udział w weekendowych warsztatach tanecznych, obozach i zgrupowaniach wakacyjnych. Łącznie przez 22 lata działalności zespół wychował około 1000 tancerzy.
Obecnie grupa ma przestój w treningach spowodowany pandemią, wszystkie zawody zostały przełożone na inne terminy. Można się jednak spodziewać, że gdy tylko koronawirus odpuści, „spinki” powrócą ze zdwojoną siłą.