– Rumia jest naprawdę niezwykle ważnym filarem całego systemu ciepłowniczego dla OPEC-u w tym regionie. Jest współwłaścicielem spółki OPEC, ale przede wszystkim partnerem bardzo rozwojowym, który wie, na czym polega nowoczesna energetyka – powiedział Wojciech Folejewski, prezes zarządu OPEC-u.
Samorząd koncentruje się na zrównoważonym rozwoju, efektywności energetycznej oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZE).
– Jestem bardzo zadowolony ze strategii, która została uchwalona jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu, w której nie patrzymy wyłącznie „silosowo” na OPEC, natomiast patrzymy globalnie i stawiamy na zdecentralizowanie źródeł ciepła oraz na odnawialne źródła energii w systemie, który zabezpieczy nas na stałe i z czasem obniży koszty – podkreślił burmistrz Rumi Michał Pasieczny.
Wśród innowacji wprowadzonych w Rumi, które realnie przekładają się na oszczędności w miejskiej kasie, są uruchomione pompy ciepła m.in. w pływalni MOSiR-u, Szkole Podstawowej nr 7 czy urzędzie miasta. Ważnymi elementami, które zwiększają wydajność systemów energetycznych, są również magazyny energii.
– Naszym wielkim sukcesem było przekonanie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, żeby traktować magazyny energii jako OZE. Bo co z tego, że produkujemy dużo energii z fotowoltaiki latem, skoro nie możemy jej zmagazynować. Mamy kilkanaście instalacji fotowoltaicznych, praktycznie na każdej placówce oświatowej – mówi burmistrz. – Rozmawiamy z Energą Operator o budowaniu magazynów energii po to, by nie trzeba było ciągnąć wszędzie sieci ciepłowniczej – to nierealne ze względu na koszty. W tych miejscach stawiamy na odnawialne źródła energii i systemy kombinowane, aby uzyskać jak największą efektywność. Wykorzystujemy wszystkie szanse, a ideałem będzie stworzenie samowystarczalnego energetycznie obszaru w Rumi, ale to oczywiście daleka przyszłość. Skandynawia, która po kryzysie gazowym uniezależniła się od zewnętrznych producentów, w tym momencie jest dla nas wzorem do naśladowania. Cały czas szukamy najlepszych rozwiązań, które można zaimplementować u nas.
Kulminacyjnym punktem konferencji było wręczenie statuetek Złote Ciepło OPEC 2025. Wyróżnienie jest przyznawane przede wszystkim partnerom OPEC-u, czyli przedsiębiorstwom, instytucjom czy organizacjom, które angażują się w promowanie efektywności energetycznej i ograniczanie emisji zanieczyszczeń lub wspierają lokalne inicjatywy związane z ochroną środowiska.