Oddziaływanie szkodliwych emisji zanieczyszczeń do powietrza, które trują nas i środowisko naturalne, odczuwamy szczególnie w sezonie grzewczym. Dlatego likwidując swoje stare piece, tzw. kopciuchy, czy też przesiadając się z prywatnych samochodów do transportu publicznego lub na rower, przyczyniamy się do poprawy tego stanu. Dodatkową mobilizacją jest uchwała antysmogowa, która weszła w życie 30 października 2020 roku. Proces poprawy jakości powietrza w Rumi trwa, jednak wymaga dużych nakładów finansowych, pracy oraz czasu.
Tylko w tym roku pracownicy powstałego niedawno Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza Urzędu Miasta Rumi pomogli wielu mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania na modernizację systemów grzewczych czy termomodernizację budynków. Pieniądze pochodziły zarówno z dotacji gminnej, jak i programu „Czyste Powietrze”.
Poziom likwidacji kotłów na paliwo stałe już w czerwcu był dwukrotnie wyższy niż przez cały ubiegły rok. Widać to w rosnącej liczbie umów dotacyjnych na modernizację systemów grzewczych, zawieranych pomiędzy urzędem miasta a mieszkańcami. Do tej pory wpłynęło 56 takich wniosków, z czego 27 jest już w pełni zrealizowanych. Mimo to zbliżający się wielkimi krokami sezon grzewczy wiążę się, jak co roku, z obawami o jakość powietrza w Rumi.
W związku z obowiązującą od prawie roku uchwałą antysmogową, wszyscy jesteśmy zobowiązani do likwidacji kotłów na paliwo stałe. Piece pozaklasowe oraz te poniżej klasy trzeciej muszą zostać wymienione do 1 września 2024 roku. Piece klasy trzeciej i czwartej do 1 września 2026 roku. Natomiast piece klasy piątej musimy wymienić do 1 lipca 2035 roku. Jeśli planujemy wymianę starego pieca, musimy pamiętać, że w przypadku dostępu nieruchomości do sieci centralnego ogrzewania lub sieci gazowej wymiana może nastąpić na: przyłącze do systemu centralnego ogrzewania lub sieci gazowej, instalacji na paliwo gazowe, instalacji na lekki olej opałowy lub na energię elektryczną. Nie może to być kocioł na paliwo stałe, takie jak węgiel czy pellet. Wyjątkiem są nieruchomości, które nie mają dostępu do sieci centralnego ogrzewania lub sieci gazowej, co w naszym mieście należy jednak do rzadkości. W takich przypadkach może zostać zamontowany kocioł na paliwo stałe, który spełnia wymogi unijnego ekoprojektu.
Aby jeszcze przed jesienią skorzystać z dotacji gminnej oraz dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”, należy jak najszybciej skontaktować się z Wydziałem Klimatu i Ochrony Powietrza. Właściciele lub zarządcy budynków powinni także pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Pytania można kierować mailowo: powietrze@rumia.eu oraz telefonicznie: 58 679 65 04 od poniedziałku do środy i w piątki, w godzinach funkcjonowania urzędu.