Sobota, 23 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

„Rumia oczami dzieci” na finiszu


„Rumia oczami dzieci” na finiszu30.04.2021 r.


Za nami kolejne zadania zrealizowane w ramach kampanii edukacyjnej „Rumia oczami dzieci”. Przedszkolaki uczestniczyły w praktycznych warsztatach ekologicznych, natomiast uczniowie szkół podstawowych wykazali się plastycznym i pisarskim talentem. Do zakończenia projektu pozostał już tylko miesiąc.

Ekostwory opanowały miasto

Małe, średnie i duże. Papierowe lub plastikowe. Mimo że różnią się wyglądem, wykorzystanym materiałem i rozmiarem, to wszystkie łączy jedno – zostały wykonane przez rumskie przedszkolaki w ramach projektu „Rumia oczami dzieci”. Tworząc tzw. Ekostwory oraz kąciki do segregacji odpadów, bo o nich mowa, maluchy zobaczyły na własne oczy, jak działa recykling. Niektóre dzieci otrzymały nawet list od Matki Ziemi. Celem zadania było przybliżenie najmłodszym rumianom zagadnień związanych z ekologią.

W krainie wyobraźni

Z kolei uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w indywidualnych konkursach: literackim i plastycznym. Pierwszy z nich polegał na stworzeniu bajki, baśni lub opowiadania, którego fabuła nawiązuje do Rumi. Natomiast drugi sprowadzał się do przygotowania ilustracji przedstawiającej miasto. Nie zabrakło historii o ukrytych skarbach, magicznych istotach oraz tajemniczych przybyszach. Natomiast obrazki przedstawiały najpiękniejsze miejskie krajobrazy i charakterystyczne obiekty. Wytypowane przez komisję konkursową prace zostaną wykorzystane do wydania miejskich kalendarzy oraz zbiorów opowiadań, a ich autorzy otrzymają nagrody rzeczowe.

Jaki uczeń, taki obywatel

To już czwarta edycja kampanii edukacyjnej „Rumia oczami dzieci”. Projekt wystartował w marcu 2018 roku z inicjatywy burmistrza Michała Pasiecznego. Celem przedsięwzięcia jest budowanie poczucia lokalnej tożsamości, propagowanie wiedzy o mieście i samorządzie gminnym oraz zaangażowanie dzieci i młodzieży w życie społeczne małej ojczyzny.

W tegorocznej odsłonie projektu, mimo pandemii, uczestniczy rekordowa liczba placówek – łącznie 31 szkół i przedszkoli – co przekłada się na to, że w kampanię zaangażowanych jest kilku- dziesięciu pedagogów oraz setki dzieci, w tym maluchy z niepełno- sprawnościami.

Ten projekt został powołany przede wszystkim po to, aby dzieci mogły lepiej poznać swoje miasto, uczestniczyć w życiu społecznym, a następnie opowiedzieć, tak po swojemu, czego się dowiedziały i nauczyły. Namacalnymi efektami tej edukacji są różne prace plastyczne, bajki oraz inne dziecięce twory. Gdy patrzę na te wszystkie dzieła, utwierdzam się w przekonaniu, że tylko dzieci potrafią w tak uroczy sposób ukazać innym Rumię – mówi Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz miasta. – Oczywiście takich efektów nie byłoby bez zaangażowania wielu wychowawców, nauczycieli czy rodziców, dlatego dziękuję wszystkim, którzy dokładają do tego swoją cegiełkę – dodaje.

Uroczyste podsumowanie projektu, połączone z wręczeniem nagród, odbędzie się najprawdopodobniej na początku czerwca.

 

 

 


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń