Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia pierwszym pomorskim miastem z Systemem Indywidualnej Segregacji Opadów


Rumia pierwszym pomorskim miastem z Systemem Indywidualnej Segregacji Opadów16.12.2022 r.

Inteligentne śmietniki zamontowane w Rumi

Rumia jest pierwszym miastem na Pomorzu, które zostało objęte Systemem Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). W ramach pilotażowej inwestycji na terenie gminy zainstalowanych zostało sześć tzw. gniazd z inteligentnymi pojemnikami, do których dostęp ma ponad 1700 mieszkańców współtworzących 735 gospodarstw domowych. System zaczął funkcjonować 16 grudnia.

Rumia – po Świebodzinie, Ciechanowie, Zamościu i Śremie – jest kolejnym miastem, którego mieszkańcy mogą korzystać z nowoczesnego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Zakupione przez urząd miasta rozwiązanie umożliwia gromadzenie danych o rodzaju i wadze wyrzuconych odpadów, a informacje te, przypisane do konkretnego gospodarstwa domowego, w przyszłości mogą pozwolić rozliczać się za odpady tak jak za prąd, wodę czy gaz, czyli na podstawie realnie wyprodukowanej masy odpadów.

Nowe rozwiązanie testują mieszkańcy osiedla Janowo (ul. Poznańska 2, 4, 8, 10, 14, 16, 18 oraz Szczecińska 1 i 18) i osiedla przy ul. Dąbrowskiego 5, 7 i 9. Przy blokach mieszkalnych ustawionych zostało łącznie 75 modułów, do których wyrzucane są posegregowane śmieci. Objęci systemem mieszkańcy otrzymali indywidualne kody QR stanowiące elektroniczny klucz do pojemników. Aby wyrzucić śmieci, należy nakleić odpowiedni kod QR na worek z posegregowanymi odpadami i zbliżyć go do czytnika, wówczas podnosi się klapa. Na wyświetlaczu oraz w aplikacji, do której dostęp mają zarejestrowani użytkownicy systemu, pojawia się informacja o wadze odpadów. Użytkowanie pojemników ułatwiają komunikaty głosowe. Urządzenia są w pełni bezdotykowe, dzięki czemu ich obsługa jest wygodna i higieniczna. Szczelnie zamknięte klapy eliminują również nieprzyjemne zapachy. Dodatkową korzyścią z zamontowania systemu jest poprawa bezpieczeństwa dzięki monitoringowi. Nagrania z kamer pozwalają identyfikować osoby, które np. porzuciły przy nich swoje odpady.

Jako miasto od lat podejmujemy różnorodne działania mające na celu zwiększenie poziomu segregacji odpadów komunalnych, przede wszystkich poprzez edukację dzieci i dorosłych. Dotychczasowe działania nie przyniosły jednak wystarczających efektów i przy obecnych przepisach prawa istnieje zagrożenie, że gmina, a więc pośrednio wszyscy mieszkańcy, będzie zmuszona płacić wysokie kary za nieosiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu. Dzięki zdobyciu wysokiego dofinansowania zdecydowaliśmy się więc na kolejny krok – zastosowanie nowoczesnego systemu odbioru odpadów pozwalającego na przypisanie ilości i rodzaju generowanych odpadów do konkretnych lokali. System ten motywuje mieszkańców do segregowania odpadów, ponieważ likwiduje odpowiedzialność zbiorową. Jest to szczególnie ważne w zabudowie wielorodzinnej, gdzie poziom segregacji pozostawia wiele do życzenia. Mamy nadzieję, że dzięki realizacji tej inwestycji poprawimy odsetek recyklingu w naszym mieście i unikniemy płacenia wysokich kar – mówi burmistrz Michał Pasieczny.

Więcej informacji na temat Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów można znaleźć na stronie producenta.


Koszt realizacji tej inwestycji to blisko 5,4 mln zł. Miasto zdobyło na ten cel dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład (Programu Inwestycji Strategicznych) w wysokości 4,75 mln zł.

Inteligentne śmietniki zamontowane w Rumi Inteligentne śmietniki zamontowane w Rumi Inteligentne śmietniki zamontowane w Rumi Inteligentne śmietniki zamontowane w Rumi Inteligentne śmietniki zamontowane w Rumi Inteligentne śmietniki zamontowane w Rumi Inteligentne śmietniki zamontowane w Rumi Inteligentne śmietniki zamontowane w Rumi Inteligentne śmietniki zamontowane w Rumi

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń