Piątek, 22 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia propagowała Światowy Dzień Adopcji


Rumia propagowała Światowy Dzień Adopcji09.11.2020 r.


Nie każdy ma możliwość dorastania w kochającej rodzinie, u boku biologicznych rodziców i rodzeństwa. W takich sytuacjach ogromną szansą na stworzenie prawdziwego domu jest rodzina adopcyjna. Każdego roku w województwie pomorskim kilkadziesiąt dzieci zostaje adoptowanych przez ludzi o dobrych sercach. Okazją do świętowania takich sukcesów oraz popularyzacji tematu rodzin adopcyjnych jest przypadający 9 listopada Światowy Dzień Adopcji. W tegoroczne obchody włączyli się m.in. przedstawiciele władz Rumi.

Symbolem Światowego Dnia Adopcji jest „uśmiechnięta dłoń”, która zgodnie z ideą pomysłodawcy akcji i założyciela platformy adopttogether.org Hanka Fortenera, łączy w sobie chęć niesienia pomocy oraz radość związaną z współtworzeniem nowej rodziny. Propagowanie tego symbolu ma przyczynić się do podniesienia świadomości społecznej na temat adopcji poprzez uwydatnianie faktów i obalanie mitów z nią związanych. Inicjatywa ma również zwiększyć szanse na stworzenie nowych domów dla dzieci pozbawionych rodzin biologicznych.

Dla tych dzieci najtrudniejsze jest utworzenie więzi z nową rodziną. Im mają bardziej traumatyczne historie, tym trudniej dziecku zaakceptować i pokochać nowych rodziców. Budowanie więzi to też najtrudniejszy etap dla nowych opiekunów – mówi w wywiadzie dla pomorskie.eu Joanna Bartoszewska, dyrektorka Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku.

Ze względu na pandemię tegoroczne obchody i kampanie informacyjne związane ze Światowym Dniem Adopcji zostały zorganizowane głównie w mediach społecznościowych. Właśnie dlatego Pomorski Ośrodek Adopcyjny zachęcał wszystkich do wirtualnego włączenia się w akcję „Oblicza Świadomej Adopcji – Światowy Dzień Adopcji. Namaluj na dłoni uśmiechniętą buźkę”. Do inicjatywy dołączyli również przedstawiciele władz miasta oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi.

To doskonała okazja do popularyzacji tego tematu, dlatego przekonywałem wszystkich, by przyłączyli się do kampanii. Warto pamiętać, że na prawdziwy dom czeka jeszcze wiele dzieci, które pozbawione są rodzin biologicznych, a taki drobny gest może naprawdę sporo zmienić – przekonuje Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych.

Bardzo podkreślamy istotę jawności adopcji. Dziecko prawnie ma zagwarantowane to, że powinno znać swoją historię, łącznie z tym, że zostało przysposobione. Jeśli ta sprawa nie będzie tematem tabu, nie będzie to dla dziecka coś wstydliwego, to nawet, gdy wejdzie w okres buntu dorastającego dziecka, to i tak nie spowoduje to rozpadu rodziny – podsumowuje Joanna Bartoszewska.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi Gabriela Konarzewska. Piotr Wittbrodt wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych. Sekretarz Rumi Marcin Kurkowski. Wiceburmistrz Rumi do spraw inwestycji Ariel Sinicki. Burmistrz Rumi Michał Pasieczny.

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń