Piątek, 03 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia przez trzy dni świętowała odzyskanie niepodległości


Rumia przez trzy dni świętowała odzyskanie niepodległości13.11.2023 r.

Czołg Pantera, jedna z atrakcji Parady Niepodległości w Rumi

Rumia hucznie świętowała 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzydniowe lokalne obchody, dzięki zaangażowaniu wielu organizacji i miejskich jednostek, rozpoczęły się od wspólnego ogniska, a zakończyły patriotycznym koncertem. Punktem kulminacyjnym była parada, w której uczestniczyły setki osób i dziesiątki pojazdów z różnych historycznych rozdziałów.

W wigilię Narodowego Święta Niepodległości (10 listopada) przedstawiciele rumskiego hufca Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, we współpracy z miastem, zorganizowali patriotyczne ognisko. Ta otwarta, biało-czerwona wieczornica – przeplatana śpiewem i autorskimi scenkami – odbyła się w parku Starowiejskim, przy scenie letniej.

Ognisko Niepodległości w parku Starowiejskim

Następnego dnia (11 listopada) przedstawiciele władz miasta i lokalnych organizacji w asyście wojskowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego, oddając hołd ojcom polskiej niepodległości. Natomiast o godzinie 13:00 w rumskim Sanktuarium odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. W tym czasie pod kościołem przygrywała Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo, a na ulicach Dąbrowskiego i Piłsudskiego formowany był szyk, w którym chwilę po godzinie 14:00 wyruszyła uroczysta parada.

Składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego

Na czele biało-czerwonej parady, zmierzającej pod pomnik przy ul. Chełmińskiej, szli harcerze z rumskiego hufca ZHR-u. Zaraz za nimi można było dostrzec marszałka Józefa Piłsudskiego, w którego wcielił się Bartosz Żołubak – aktor i tenor Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Po krótkim przemarszu naczelny wódz wsiadł do Studebakera Standard Six – limuzyny z 1927 roku, którą na co dzień można podziwiać wśród eksponatów Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”. Następnie wyłaniały się kolejno: replika czołgu „Panther” w barwach Powstańców Warszawskich, pojazd półgąsienicowy z czasów drugiej wojny światowej M3A1 Half-Track, ciężki samochód terenowy z tego samego okresu: Mercedes-Benz L1500A, amerykańska ciężarówka GMC CCKW353, zaprojektowany w latach 60. i produkowany w bloku wschodnim KrAZ-255B, a także alianckie samochody terenowe typu Ford GPW. Pojazdy te były obsadzone i eskortowane przez pracowników i rekonstruktorów związanych z muzeum w Dąbrówce. Tę kolumnę zamykał wóz konny ze Stadniny Kopytko oraz wozy bojowe służące na co dzień w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rumi.

Osoby obserwujące paradę na ulicy Dąbrowskiego

Kolejną grupę pojazdów stanowili pasjonaci – osoby prywatne oraz firmy – prezentujący zabytki polskiej i zagranicznej motoryzacji. Nie zabrakło Fiata 126p (potocznie zwanego maluchem), syren, żuków czy polonezów. Pojawiły się także biało-czerwone mercedesy, volkswageny czy citroeny, które nie są produkowane od dziesięcioleci. Swoisty przegląd motoryzacyjny zamykały motocykle i rowerzyści z Grupy Rowerowej „Szprychy”.

Kolejny segment parady otwierali szczudlarze wspólnie z harcerzami ZHR-u. Zaraz za nimi maszerowali żołnierze z Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej oraz oddział reprezentacyjny Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. W polskich mundurach, ale z okresu 1610-1650, dumnie prezentowali się też rekonstruktorzy z Chorągwi Jakuba Wejhera. Jak co roku w miejskich obchodach uczestniczyły również poczty sztandarowe rumskich szkół i organizacji pozarządowych, a także przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem Michałem Pasiecznym i przewodniczącym rady miejskiej Krzysztofem Woźniakiem. W patriotycznym pochodzie uczestniczyły też tancerki z Zespołu Tańca SPIN MOSiR Rumia, biało-czerwoni uczniowie Jedynki oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego przebrana w stroje, które królowały w świecie mody kilkadziesiąt lat temu. Jak co roku nie zabrakło rumskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. I Brygady Pancernej Wojska Polskiego, a także reprezentantów pozostałych publicznych szkół i przedszkoli działających w Rumi. Na końcu do maszerujących dołączali się wszyscy chętni – najczęściej mieszkańcy podziwiający paradę.

Około godziny 15:00 – po przemieszczeniu się ulicami Dąbrowskiego, Starowiejską, Dębogórską i Chełmińską – wszyscy dotarli pod pomnik Bohaterów Walk z Faszyzmem, gdzie odśpiewany został hymn narodowy i odbył się krótki apel pamięci zwieńczony salwą honorową i wystrzałem armatnim. Po uroczystości na placu obok rozpoczął się rodzinny piknik militarny, podczas którego można było poczęstować się żołnierską grochówką, a także skorzystać z obecności rekonstruktorów, ich sprzętu, pojazdów, a nawet zaznajomić się z działalnością lokalnych organizacji pozarządowych. Wydarzenie oficjalnie zakończyło się przed godziną 17:00.

Składanie kwiatów pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej

Ogromna radość, że taka liczba rumian i gości, w tak pięknej i wspaniałej atmosferze, świętuje wspólnie 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tamtych latach, ponad wszystkimi podziałami, takie nazwiska jak Piłsudski, Dmowski, Korfanty i wiele innych potrafiły się zjednoczyć i wspólnie odzyskać dla nas niepodległość, dla Polaków – mówił podczas apelu burmistrz Michał Pasieczny. – W tych czasach jakże ważna jest ta jedność. Ta niepodległość nie została nam dana na wieczność, na zawsze, trzeba o nią walczyć, trzeba pielęgnować. Widzimy to na Ukrainie czy w innych częściach świata. Dlatego raz jeszcze ogromnie wszystkim dziękuję za lokalny i za polski patriotyzm, za wspaniałe świętowanie – dodał.

Parada Niepodległości wyszła przepięknie. Bardzo dziękuję wszystkim za udział, za pomoc w organizacji, za zaangażowanie, za patriotyzm, za dumę, za radość i wreszcie za to, że udowodniliśmy w Rumi, że potrafimy dbać, pielęgnować, szanować i celebrować niepodległość naszej Polski. Kiedy przed 8 laty pierwszy raz planowaliśmy taką paradę w Rumi, to tylko w naszych marzeniach była ona tak okazała, jak tegoroczna. Tysiące mieszkańców, mnóstwo atrakcji, Wojsko Polskie, apel pamięci, salwa honorowa, piknik militarny, zabytkowe pojazdy – to wszystko spełnienie moich marzeń. Dziękuję bardzo. Niech żyje Polska – podsumował wiceburmistrz Ariel Sinicki, pomysłodawca parady.

Ostatnim punktem trzydniowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Rumi był odbywający się w niedzielne popołudnie (12 listopada) na hali MOSiR-u półtoragodzinny koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!”. Utwory z klasycznego polskiego repertuaru wykonali: tenorzy z Grandi Voci, zwyciężczynie tegorocznej edycji Rumskiego Wokalu, Zespół Śpiewaczy św. Cecylia oraz Pomorska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego. Publiczność nie tylko wypełniła halę po brzegi, ale i dopełniła występ artystów swoim śpiewem.

Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!”

Parada Niepodległości w Rumi Ognisko Niepodległości w parku Starowiejskim Ognisko Niepodległości w parku Starowiejskim Składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego Składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego Składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego Składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego Składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego Składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego Parada Niepodległości w Rumi Składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego Składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego Składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego Składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego Składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego Składanie kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Parada Niepodległości w Rumi Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Składanie kwiatów pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Składanie kwiatów pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Składanie kwiatów pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Składanie kwiatów pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Składanie kwiatów pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Składanie kwiatów pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Apel pod pomnikiem przy ulicy Chełmińskiej Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Rodzinny piknik militarny Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!” Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie, Ojczyzno!”

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń