Sobota, 25 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia stawia na cyberbezpieczeństwo i nowe technologie


Rumia stawia na cyberbezpieczeństwo i nowe technologie28.06.2023 r.

Od lewej: burmistrz Michał Pasieczny, prezes spółki Rumia Invest Park Agnieszka Rodak, prezes Quantum Cybersecurity Group Sebastian Zimnol

Rumia podpisała list intencyjny ze spółką Quantum Cybersecurity Group w sprawie podjęcia współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Kooperacja z tym nieszablonowym przedsiębiorstwem ma nie tylko lepiej zabezpieczyć samorząd przed cyberatakami, ale także pomóc we wdrożeniu nowoczesnych technologii w lokalnym przemyśle i biznesie.

Jednym z elementów rozwoju Rumi jest konieczność zapewnienia cyberbezpieczeństwa lokalnej infrastrukturze krytycznej – systemom, urządzeniom, instalacjom oraz usługom kluczowym dla sprawnego funkcjonowania i bezpieczeństwa mieszkańców, przedsiębiorców oraz samej gminy. Chodzi między innymi o systemy: finansowe, łączności, sieci teleinformatycznych, ochrony zdrowia, a także zaopatrzenia w wodę, żywność czy energię.

Dlatego władze miasta z dużym zainteresowaniem podeszły do propozycji dostarczania rozwiązań cyberbezpieczeństwa nowej generacji złożonej przez Quantum Cybersecurity Group, wspieranej przez Uniwersytet Gdański. Ta działająca na podstawie 25-letnich doświadczeń naukowych i wykorzystująca technologię kwantową spółka chce stać się częścią rumskiego parku przemysłowego zlokalizowanego w północnej części miasta, przy ulicy Kazimierskiej. Wizją przedsiębiorstwa jest uczynienie kryptografii kwantowej bezpieczną i niedrogą – szczególnie dla sektorów przemysłu obronnego i kosmicznego, administracji oraz sektora energetycznego.

Spotkanie przypieczętowujące wolę nawiązania współpracy pomiędzy samorządem, miejską spółką Rumia Invest Park oraz Quantum Cybersecurity Group odbyło się 23 czerwca w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze”. List intencyjny podpisali: burmistrz Michał Pasieczny, prezes spółki Rumia Invest Park Agnieszka Rodak oraz prezes Quantum Cybersecurity Group Sebastian Zimnol.

Bardzo dziękujemy za możliwość szerszej współpracy, jest to dla nas bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, rozwoju i funkcjonowania nie tylko urzędu, ale i naszych mieszkańców czy lokalnych przedsiębiorców. Deklaruję, że jesteśmy gotowi do kooperacji w różnych aspektach i chętnie podejmiemy wspólne działania – mówi burmistrz Michał Pasieczny.

Zgodnie z treścią listu intencyjnego, współpraca ma dotyczyć m.in. diagnozowania zagrożeń dla infrastruktury krytycznej na poziomie lokalnym oraz wdrażania nowej technologii i zabezpieczeń w tym obszarze. Celem przedsięwzięcia jest także intensyfikacja współpracy biznesu, nauki i samorządu.

Bezpieczeństwo infrastruktury miejskiej jest priorytetem dla władz miasta, a współpraca ze spółką specjalizującą się w cyberbezpieczeństwie kwantowym pozwoli na lepszą ochronę danych, identyfikację ewentualnych zagrożeń i szybką reakcję w przypadku ich wystąpienia. Dużym wyzwaniem jest też zapewnienie cyberbezpieczeństwa naszej strefie przemysłowej i przedsiębiorcom, którzy się tam znajdują, tak że jest to temat podwójnie ważny dla miasta – ocenia Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park. – Bardzo się cieszymy, że Quantum Cybersecurity Group będzie częścią naszego parku przemysłowego i że branża, która jest dzisiaj jeszcze nieoczywista, odnajdzie się w Rumi. Wierzę, że ta współpraca będzie nam się dobrze układać i jestem dumna, że jesteśmy jej częścią – dodaje.

Dziękuję za tę możliwość. Bardzo podoba mi się otwarcie Rumi i przyjęcie naszej firmy. Doceniam to, że miasto zdecydowało się pójść z nami tą drogą, gdzie wiemy, że inne samorządy nie chciały tak szybko w to wejść. Bardzo mnie cieszy, że ktoś zauważył ten potencjał – podsumowuje Sebastian Zimnol, prezes Quantum Cybersecurity Group.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń