Piątek, 12 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia stawia na zdrowie i ekologiczną mobilność


Rumia stawia na zdrowie i ekologiczną mobilność25.09.2023 r.

Uczestnicy pikniku edukacyjnego organizowanego z okazji Dnia bez Samochodu 2023

Wspólne przejazdy rowerowe, zabawa fotograficzna z nagrodami, piknik edukacyjny i poczęstunek – między innymi w ten sposób Rumia starała się zachęcić mieszkańców do udziału w Europejskim Tygodniu Mobilności 2023, który odbywał się od 16 do 22 września w wielu polskich miastach. Celem zainicjowanej przez Komisję Europejską kampanii była poprawa kondycji fizycznej odbiorców oraz propagowanie proekologicznych i zdrowych nawyków transportowych.

Każdy ma swój powód

Lokalne obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności rozpoczęły się od fotograficznej zabawy. Od soboty 16 września przez tydzień mieszkańcy mogli zamieszczać na facebookowym profilu Rumi zdjęcia, na których korzystają z ekologicznych środków transportu, wraz z komentarzem wyjaśniającym, dlaczego to robią. Autorzy 5 najciekawszych wpisów otrzymali zestawy miejskich gadżetów tematycznych.

Jednoślady opanowały miasto

Około 900 osób – od maluchów po seniorów – uczestniczyło w trzech miejskich przejazdach rowerowych, które zostały zorganizowane w niedzielę 17 września. Miłośnicy dwóch kółek spotkali się na parkingu MOSiR-u, gdzie zlokalizowane było biuro zawodów oraz meta. Pierwsze dwa przejazdy zostały zrealizowane pod szyldem drugiej edycji projektu „Maluchy na Rowery”, z kolei wieczorem starsi miłośnicy jednośladów mogli wziąć udział w 5. edycji wydarzenia „Rowerem przez Rumię”. Do startu zagrzewał uczestników burmistrz Michał Pasieczny. Na wszystkich, którzy ukończyli trasę, czekały nagrody – m.in. zabawki i rowerowe akcesoria. Udział w wydarzeniu był bezpłatny, wystarczyło się elektronicznie zarejestrować.

No to w drogę

Pasażerowie komunikacji miejskiej, którzy 18 września z rana spieszyli się na pociąg lub autobus, byli częstowani przez współpracującą z urzędem miasta firmę kanapkami, drożdżówkami i ciepłymi napojami. Taka niespodzianka czekała na dworcu w Rumi oraz kładce stacji kolejowej w Rumi-Janowie.

Miła niespodzianka

Mieszkańcy, którzy 19 września zaparkowali swoje rowery na terenie dworca w Rumi, po powrocie z pewnością byli pozytywnie zaskoczeni. W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności wiceburmistrz miasta Piotr Wittbrodt zakładał na siodełka napotkanych jednośladów pokrowce zabezpieczające przed wilgocią, otarciami i zabrudzeniami. Przyozdobionych w ten sposób zostało ponad 100 rowerów.

Muzyczna stacja

Dzień później (20 września), również przy dworcu, pasażerowie czekali na swój pociąg lub autobus, słuchając koncertów na żywo. Przed publicznością wystąpiły Anita Redzimska i Aneta Tkacz – finalistki tegorocznej edycji projektu „Rumski Wokal”, realizowanego przez Miejski Dom Kultury w Rumi.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ważnym elementem europejskiej kampanii jest edukacja, dlatego 21 września duety reprezentujące 5 placówek – Szkołę Podstawową nr 1, 7, 9, 10 oraz Kreatywnych – wzięły udział w konkursie realizowanym na terenie miasteczka rowerowego przy ul. Topolowej. Uczniowie, którzy zostali poddani próbie, musieli się wykazać znajomością zasad ruchu drogowego – w teorii i praktyce. Każdy ich ruch uważnie śledzili i oceniali policjanci z tutejszego komisariatu. Wszystkie przejazdy zostały nagrodzone rowerowymi gadżetami, jednak najlepsi okazali się reprezentanci Siódemki.

Uliczne zabawy

Zwieńczeniem kampanii był przypadający 22 września Dzień bez Samochodu. Z tej okazji od rana na ulicy Filtrowej, która została wyłączona z ruchu samochodowego, trwał edukacyjny piknik. Dzieci oraz młodzież mogły korzystać z wielu atrakcji, w tym: stworzyć personalizowaną torbę wielokrotnego użytku, uczestniczyć w konkursach plastycznych, spróbować swoich sił w stacjonarnych wyścigach rowerowych, zagrać w unihokeja, zobaczyć wnętrze elektrycznego pojazdu komunalnego i karetki czy zweryfikować swoją znajomość zasad prawidłowej segregacji odpadów. Kilkanaście stanowisk nieustannie odwiedzały tłumy dzieci i żadne nie opuściło pikniku z pustymi rękoma.


Partnerami Europejskiego Tygodnia Mobilności Rumia 2023 byli: MOSiR Rumia, MDK Rumia, PUK Rumia, Komisariat Policji w Rumi, Szkoła Podstawowa nr 1, Trefl oraz Tygrys.Net.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń