Piątek, 29 marca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia świętowała 65. urodziny


Rumia świętowała 65. urodziny08.10.2019 r.


Koncert, uroczysta sesja rady miejskiej, interaktywny turniej wiedzy oraz poczęstunek dla mieszkańców – między innymi te atrakcje przygotowano z okazji 65. rocznicy nadania Rumi praw miejskich. Wydarzenia przyciągnęły setki gości.

Świętowanie rozpoczęło się w niedzielny wieczór (6 października). Tego dnia w hali MOSiR odbywała się uroczysta sesja Rady Miejskiej Rumi, podczas której prelekcję na temat historii miasta wygłosił lokalny pasjonat Dariusz Rybacki. Wykładu słuchali przedstawiciele władz miasta i okolicznych samorządów, a także zebrani na sali mieszkańcy. Ponadto profesor Edmund Wittbrodt został uhonorowany nagrodą z okazji 15-lecia istnienia Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Po oficjalnej uroczystości przyszedł czas na koncert pod tytułem „Najpiękniejsze melodie świata”, podczas którego blisko 80 artystów zaprezentowało najsłynniejsze utwory operowe, operetkowe i musicalowe. Występom towarzyszył pokaz malowania piaskiem.

Na scenie pojawili się wówczas m.in. artyści z rumskich chórów (Chór św. Cecylii i Chór Kaszubski „Rumianie”) i Pomorskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego, a także soliści Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Koncert poprowadził dyrektor artystyczny wydarzenia Marek Gerwatowski. Wstęp był wolny, a licznie zgromadzona publiczność dosłownie zapełniła trybuny. (Galeria zdjęć z uroczystej sesji i koncertu dostępna jest pod tym linkiem)

Z całego serca dziękuję artystom za to, że przyjęli zaproszenie na koncert. Dziękuję za  emocje, które przekazali wszystkim osobom świętującym urodziny Rumi. Publiczność jak zawsze stworzyła niezwykłą atmosferę, za co dziękuję w imieniu artystów i swoim. Właśnie to sprawiło, że było to wyjątkowe wydarzenie – powiedział Marek Gerwatowski.

Dziękuję, że mogłam być częścią tej muzycznej podróży przez musical, operetkę i operę. Dla nas, artystów, najpiękniejszą nagrodą są pokoncertowe uśmiechy i gratulacje od słuchaczy, których tego wieczoru nie zabrakło – dodała Anastazja Simińska, aktorka Teatru Muzycznego Roma z Warszawy.

Z kolei poniedziałek (7 października) rozpoczął się od wyjątkowego przywitania mieszkańców przez przedstawicieli władz miasta. Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt oraz przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki częstowali chętnych ciastkiem, herbatą i kawą. Włodarzy można było spotkać na stacjach kolejowych oraz pętli autobusowej. (Galeria zdjęć z poniedziałkowego poranku dostępna jest pod tym linkiem)

Mam nadzieję, że tak rozpoczęty poniedziałek przyniósł mieszkańcom same dobre chwile, a życzenia, które składali miastu, spełnią się co do joty – podsumował akcję zastępca burmistrza Piotr Wittbrodt.

Tego samego dnia dwukrotnie został przeprowadzony również interaktywny test wiedzy o Rumi. Uczniowie oraz dorośli odpowiadali na pytania, takie jak: – Ile trzeba mieć lat, aby móc głosować w rumskim Budżecie Obywatelskim? – Kto jest patronem Szkoły Podstawowej numer 6 w Rumi? – Co oznaczają symbole zawarte w herbie miasta? czy – Ile kobiet rządziło Rumią od 1920 roku? Zmagania na poziomie szkolnym wygrali uczniowie Szkoły Podstawowej numer 4, natomiast wśród dorosłych najlepsi okazali się strażnicy miejscy. Wszyscy uczestnicy otrzymali zestawy gadżetów, a laureatom wręczono dodatkowo pamiątkowe dyplomy.

(Galerie zdjęć dostępne są tutaj: quiz dla dzieci oraz quiz dla dorosłych)


Rumia zaczęła się rozwijać po zakończeniu drugiej wojny światowej, a 7 października 1954 roku otrzymała prawa miejskie. W skład nowego miasta weszły: Stara Rumia, Biała Rzeka, Zagórze, Szmelta i Janowo. Liczba ludności wynosiła wówczas około 11 tysięcy osób. Szybki rozwój miasta pod względem ludnościowym odbywał się w dwóch etapach. Najpierw w latach 1955-69, gdy rozparcelowano teren dawnego lotniska na działki, a następnie w latach 80., kiedy rozpoczęła się budowa osiedla mieszkaniowego w Janowie. Pod koniec lat 80. liczba mieszkańców sięgała około 36 tysięcy, a obecnie jest to ponad 46 tysięcy osób, dzięki czemu Rumia jest największym miastem w Polsce niebędącym stolicą powiatu.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń