Lokalne obchody rozpoczęły się mszą świętą, która została odprawiona w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi. Następnie orszak przeszedł ulicami: Kościelną, Mostową, Wiązową, Borówkową, Chełmińską i Dębogórską, by zatrzymać się pod pomnikiem św. Jana Pawła II. W pochodzie tradycyjnie uczestniczyli Trzej Królowie, święty Mikołaj, duchowni, przedstawiciele szkół i stowarzyszeń, władze miasta oraz setki mieszkańców. W gronie świętujących pojawiły się także osoby odgrywające księcia Świętopełka (który potwierdził nadanie cystersom oliwskim terenów dzisiejszej Rumi) oraz świętą Barbarę – związaną z naszą miejscowością za sprawą legendy.
Finałem wydarzenia były uroczystości i atrakcje sceniczne. Głos zabrali ksiądz proboszcz Zbigniew Hul, burmistrz Michał Pasieczny, a także Jan i Kazimierz Klawiterowie – przedstawiciele Fundacji „Słowo”. Ponadto zgromadzony pod pomnikiem św. Jana Pawła II tłum mógł podziwiać koncert orkiestry dętej pod kierunkiem Tadeusza Gruczy, inscenizację pokłonu mędrców Świętej Rodzinie, występ aktorów z dziecięcego kółka teatralnego prowadzonego przez nauczycielkę Mariolę Jurkiewicz oraz koncert kolęd w wykonaniu chóru międzyszkolnego i Chóru św. Cecylii pod kierownictwem instruktora MDK-u i dyrygenta Krzysztofa Brzozowskiego. Zwieńczeniem obchodów był gorący poczęstunek. Wydarzenie poprowadził działacz kultury i radny powiatowy Leszek Winczewski.
Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja „Słowo”, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi oraz Starostwo Powiatowe w Wejherowie.
Objawienie Pańskie, oznaczające ukazanie się Boga człowiekowi, to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Na Wschodzie znane jest już od trzeciego wieku. Około stu lat później zagościło także na Zachodzie, gdzie potocznie nazywane jest świętem Trzech Króli.
Według Ewangelii Mateusza, magowie lub – według innych tłumaczeń – mędrcy ze Wschodu, podążając za gwiazdą, przybyli do Betlejem w poszukiwaniu nowo narodzonego króla żydowskiego. Gdy go zobaczyli, oddali mu pokłon, składając dary w postaci złota, kadzidła oraz mirry. Wydarzenie to nawiązuje do możliwości poznania Boga dzięki poszukiwaniu prawdy o świecie i człowieku.
Obecnie Objawienie Pańskie obchodzone jest w wielu polskich miastach poprzez jasełka oraz wspólne kolędowanie. Święto przyciąga całe rodziny, zachęcając uroczystą i radosną atmosferą.