Sobota, 02 lipca 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia uczciła 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie


Rumia uczciła 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europief08.05.2022 r.

Rumia uczciła 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie

Największy konflikt zbrojny w historii ludzkości, jakim była II wojna światowa, dla Europy zakończył się 8 maja 1945 roku. Dokładnie 77 lat później, między innymi w Rumi, symbolicznie upamiętniono to wydarzenie, oddając hołd poległym obrońcom.

Symboliczna uroczystość sprowadzała się do złożenia kwiatów w obecności żołnierzy. Wiceburmistrz Ariel Sinicki wspólnie z przewodniczącym rady miejskiej Krzysztofem Woźniakiem, wiceprzewodniczącą Marią Bochniak oraz radną Teresą Hebel przyozdobili biało-czerwonymi wiązankami mogiłę żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, grób Tadeusza Zleśnego (żołnierza i wieloletniego prezesa rumskiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych), pomnik Hipolita Roszczynialskiego (działacza samorządowego w II RP, wójta gminy Rumia-Zagórze oraz rotmistrza Wojska Polskiego), a także obelisk znajdujący się przy ul. Chełmińskiej, który poświęcony jest bohaterom walk z faszyzmem niemieckim.

Obelisk znajdujący się przy ul. Chełmińskiej


Przypomnijmy, że 77 lat temu, 8 maja 1945 roku, w berlińskiej dzielnicy Karlshorst, w gmachu szkoły saperów, feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Sześciopunktowy akt, w dziewięciu egzemplarzach, podpisali przedstawiciele Związku Radzieckiego, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii i Francji. Dzień ten uznaje się za koniec wojny w Europie.

Należy jednak pamiętać, że międzynarodowy konflikt wciąż trwał. Walki nadal toczono na Dalekim Wschodzie. Druga wojna światowa zakończyła się definitywnie dopiero 2 września 1945, w dniu kapitulacji Japonii.

Kalendarz wydarzeń