Sobota, 22 lutego 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej


Rumia uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej17.02.2025 r.

Wiceburmistrz Ariel Sinicki składający kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej

W hołdzie żołnierzom największej konspiracyjnej armii, zorganizowanej w podbitej przez Niemców i Rosję Europie, w styczniu tego roku sejm uchwalił nowe święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej przypadający 14 lutego. Tego dnia po raz pierwszy w całej Polsce celebrowano pamięć o osobach, które jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziły bohaterską walkę o suwerenność ojczyzny. Symboliczne obchody nie ominęły Rumi.

 

Lokalna uroczystość odbyła się przy pomniku Armii Krajowej. Wiceburmistrz Ariel Sinicki złożył kwiaty oraz symboliczny pokłon, oddając hołd bohaterom.

Wielu z nich nie złożyło broni w 1944 roku i później dalej walczyło o wolną i suwerenną ojczyznę. Ich pamięci poświęcony jest Bieg Tropem Wilczym w Rumi, który odbędzie się 2 marca. To rodzinny bieg na dystansie 1963 metrów, gdzie nie liczy się wynik i miejsce na mecie, tylko wspólnie i rodzinnie spędzony czas na sportowo i oddanie hołdu wszystkim tym, którzy walczyli o Polskę. Na każdego uczestnika będzie czekać pamiątkowy medal oraz pyszna zupa. Już dziś zapraszam do udziału – powiedział wiceburmistrz Ariel Sinicki.

Wiceburmistrz Ariel Sinicki po złożeniu kwiatów i pokłonu żołnierzom Armii Krajowej


Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. przez grupę wyższych oficerów konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego później Państwa Podziemnego. Służba Zwycięstwu Polski została przekształcona w listopadzie 1939 r. w Związek Walki Zbrojnej.

Na półmetku drugiej wojny światowej, 14 lutego 1942 r., naczelny wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.

Kolejnymi dowódcami Armii Krajowej byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot – do 30 czerwca 1943 r., Tadeusz Komorowski ps. Bór – do 2 października 1944 r., Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – do 19 stycznia 1945 r. Dowódca Armii Krajowej podlegał naczelnemu wodzowi Polskich Sił Zbrojnych.

W trakcie drugiej wojny światowej przez szeregi ZWZ-AK przeszło blisko 450 tysięcy osób.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń