Wtorek, 22 Wrzesień 2020
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia

Rumia upamiętniła 81. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej


Rumia upamiętniła 81. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowejf02.09.2020 r.

Rumia upamiętniła 81. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej

W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej władze Rumi upamiętniły ofiary, składając kwiaty na mogiłach żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, grobach Hipolita Roszczynialskiego i Tadeusza Zleśnego, a także pod obeliskiem poświęconym bohaterom walk z faszyzmem niemieckim oraz pod pomnikiem Armii Krajowej.

Obchody rozpoczęły się we wtorek 1 września o godzinie 17:00. W uroczystościach, których celem było upamiętnienie zmarłych, uczestniczył wiceburmistrz Rumi Ariel Sinicki oraz przedstawiciele rady miejskiej – na czele z przewodniczącym Krzysztofem Woźniakiem.

Oddaliśmy hołd wszystkim poległym, ofiarom niemieckiego okupanta, cywilom i żołnierzom, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. To bardzo ważne, by w ten symboliczny sposób ich postawa była upamiętniana – podkreśla Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi. 


Do ataku Niemiec na Polskę doszło 1 września 1939 roku, był to jednocześnie początek II wojny światowej. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez około 200 żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni załoga bohatersko odpierała powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.


Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń