Niedziela, 14 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Epidemia nie zatrzymała miejskich inwestycji


Epidemia nie zatrzymała miejskich inwestycji20.05.2020 r.


Pomimo epidemii koronawirusa realizacja miejskich inwestycji sukcesywnie postępuje. Ulice zyskują nową nawierzchnię, przybywa obiektów sportowo-rekreacyjnych, a tereny zielone są porządkowane. Więcej informacji można znaleźć w poniższym zestawieniu.

Budowa węzła integracyjnego

Trwa budowa układów drogowych na ul. Oliwskiej i Łużyckiej, w pobliżu garaży zlokalizowanych przy ul. Gdańskiej. Wykonawca prowadzi również prace związane z budową parkingów (przy ul. Gdańskiej oraz przy ul. Sobieskiego), a także kładki dla pieszych łączącej ul. Gdańską z przystankiem SKM Rumia Janowo.

Przypominamy, iż na początku maja na terenie inwestycji została wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu drogowego polegająca na zamknięciu fragmentów ul. Obrońców Westerplatte, Kolejowej, Gdańskiej, Oliwskiej i Łużyckiej. Zamknięte odcinki są dostępne jedynie dla mieszkańców posesji przylegających do budowy.

Budowa ul. Kazimierskiej

Wykonano obiekt mostowy na Zagórskiej Strudze, kolektor sanitarny oraz sieć kanalizacji deszczowej. Trwa budowa przepustu na kanale Konitop oraz przygotowywanie rowów odwadniających (humusowanie i obsianie traw). W dalszej perspektywie odbędą się nasadzenia drzew.

Na przełomie kwietnia i maja ułożone zostały dolne warstwy podbudowy na odcinkach Nowa Kazimierska, Kazimierska i Krzemowa. W najbliższym czasie zostaną wykonywane prace drogowe i kanalizacyjne w obrębie skrzyżowania ul. Nowej Kazimierskiej, Kazimierskiej oraz Kwarcowej.

Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Na bieżąco rozwiązujemy problemy, które się pojawiają – mówi Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park.

Budowa mieszkań komunalnych

Zakończyła się realizacja budynku komunalnego przy ul. Żwirki i Wigury, łącznie z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Usunięta została również kolizja z istniejącą linią niskiego napięcia. Pierwsi lokatorzy zamieszkają w nowym budynku najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca 2020 roku.

Inwestycja realizowana ze środków zewnętrznych.

Remont ul. Pomorskiej

Trwa przebudowa ul. Pomorskiej, wspólnej inwestycji urzędu miasta i starostwa wejherowskiego. Został już ułożony asfalt na ścieżce rowerowej i połowie jezdni, wyremontowano także chodniki.

W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu robót, pod koniec kwietnia została zmieniona organizacja ruchu. Od tej pory pojazdy mogą poruszać się lewą stroną ulicy na odcinku od ronda Pileckiego do ronda Unii Europejskiej – w tym samym kierunku co dotychczas.

Władze Rumi wystąpiły z prośbą o pomoc w realizacji tej inwestycji. Jako zarząd powiatu wejherowskiego zdajemy sobie sprawę, że przebudowa ulicy Pomorskiej jest priorytetowa, nie tylko z perspektywy mieszkańców miasta, ale i całego regionu. To po prostu newralgiczna droga – podkreśla Jolanta Król, członek zarządu powiatu wejherowskiego. – Starostwo Powiatowe w Wejherowie zrobiło więc wszystko, żeby umowa na dofinansowanie tej inwestycji została zrealizowana. Władze Rumi dodatkowo wnioskowały o wykonanie sygnalizacji świetlnej oraz specjalnego oświetlenia przejść dla pieszych, na co został podpisany stosowny aneks – dodaje.

Inwestycja realizowana ze środków zewnętrznych.

Przebudowa ul. Żwirki i Wigury

Została ułożona warstwa ścieralna na całym odcinku ul. Żwirki i Wigury. Na remontowanym odcinku zastosowano tzw. cichą nawierzchnię, dzięki czemu zmniejszy się hałas powodowany przez pojazdy. Trwają również prace związane z przebudową ronda Armii Krajowej oraz ulic dojazdowych do ul. Żwirki i Wigury.

Wprowadzona została zmiana organizacji ruchu drogowego, co jest spowodowane wymianą nawierzchni na rondzie. Nowa tymczasowa organizacja ruchu polega na zamknięciu ronda oraz przywróceniu ruchu dwukierunkowego na ul. Żwirki i Wigury.

Inwestycja realizowana ze środków zewnętrznych.

Budowa ul. Marii Konopnickiej

Prace postępują od ul. Kościuszki, w pierwszej kolejności firma Hydro-Mag zajęła się wykonaniem sieci wodno-kanalizacyjnej. Kolejnym etapem będzie budowa jezdni, chodników, zatok parkingowych i progów zwalniających, a dzięki roślinnym nasadzeniom poprawi się również estetyka ulicy. Wszelkie prace mają się zakończyć w sierpniu.

Budowa mini boiska

Trwa budowa mini boiska do piłki nożnej przy ul. Kostki Napierskiego. Za nami wycinka kolidujących z placem budowy drzew oraz demontaż dotychczasowych urządzeń sportowych. Obecnie wokół obiektu powstaje chodnik z kostki brukowej, na ukończeniu są też prace ziemne.

W najbliższych dniach teren zostanie uporządkowany, pojawi się też sztuczny trawnik. Ostatnim etapem będzie montaż piłkochwytów, bramek, ogrodzenia, furtek i słupków bezpieczeństwa. Wszelkie prace powinny się zakończyć w czerwcu tego roku.

Realizacja mini boiska do piłki nożnej stanowi pierwszy etap projektu obywatelskiego pod nazwą „Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. K. Napierskiego w Rumi”.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń