Sobota, 21 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia w czasie II wojny światowej: jesień pod znakiem historii


Rumia w czasie II wojny światowej: jesień pod znakiem historii30.08.2024 r.

Uszkodzony czołg T-34 w lasach w pobliżu Demptowa, fot. ze zbiorów G. Czepułkowskiego

Już 13 września 2024 roku w Stacji Kultura odbędzie się prelekcja zatytułowana „Skazani na porażkę? Wrzesień 1939 roku w Rumi i okolicach”. Połączona będzie z uroczystym otwarciem projektu „Rumia w czasie II wojny światowej”, realizowanego jesienią przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Druga wojna światowa odcisnęła szczególne piętno na terenach naszego miasta. Zarówno w 1939, jak i 1945 roku, stoczono ciężkie bitwy o Rumię, podczas których poległo wielu żołnierzy. W czasie okupacji okolice zaś zmilitaryzowano i wprzęgnięto w tryby niemieckiego przemysłu wojennego. W ten sposób Rahmel-Sagorsch (niemiecka nazwa Rumi-Zagórza) zamieniło się w zaplecze Luftwaffe i punkt obronny Kriegsmarine.

Tym epizodom poświęcony zostanie cykl wydarzeń realizowanych między wrześniem a listopadem 2024 roku przez pracowników miejskiej biblioteki. Miłośnicy lokalnej historii będą mogli wziąć udział w prelekcjach poświęconych poszczególnym etapom drugowojennych dziejów Rumi i w spacerach tematycznych organizowanych z udziałem rekonstruktorów historycznych.

Szczyt Góry Markowca w 1945 roku, fot. J. L. Drozdowski (ze zbiorów L. Bacha)

Ponadto w janowskim parku w czasie trwania projektu będzie można obejrzeć wystawę plenerową zatytułowaną „Wojenne dzieje Rumi”. Podsumowanie połączone będzie z prezentacją rzadkich fotografii lotniczych okolic Rumi, wykonanych przez aliantów w marcu 1945 roku. Projekt skierowany jest także do uczniów i uczennic rumskich placówek oświatowych. W programie przewidziano dedykowane spacery historyczne właśnie dla tej grupy mieszkańców.

Chcemy przybliżyć zainteresowanym burzliwe dzieje Rumi i okolic w czasie II wojny światowej. Do współpracy zaprosiliśmy pasjonatów, pracowników naukowych i autorów poczytnych książek o tematyce historycznej. Tradycyjnie stawiamy też na wydarzenia plenerowe, przespacerujemy się po ważnych dla naszej przeszłości miejscach. Urozmaiceniem spacerów będzie obecność rekonstruktorów historycznych, którzy opowiedzą o umundurowaniu i wyposażeniu poszczególnych formacji wojskowych biorących udział w walkach o Rumię w 1939 i 1945 roku.
Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki w Rumi, społeczny pełnomocnik burmistrza Rumi ds. historii miasta

Lotnisko w Rumi po zakończeniu alianckiego bombardowania 6 sierpnia 1944 r., fot. Frantic Mission Report

Realizacja projektu możliwa jest dzięki zdobytemu przez bibliotekarzy dofinansowaniu w wysokości 24 400 złotych. Kwota pochodzi ze środków Biura „Niepodległa” i została przyznana w ramach w ramach programu dotacyjnego o tej samej nazwie.

Szczegółowy program

Wrzesień

  • Od 13 września do 11 listopada 2024 roku – wystawa plenerowa „Wojennymi śladami Rumi” (park Janowo, ul. Filtrowa)
  • 13 września 2024 roku, godz. 18:00 – prelekcja „Skazani na porażkę? Wrzesień 1939 roku w Rumi i okolicach”, otwarcie projektu (Stacja Kultura, ul. Starowiejska 2)
  • 14 września 2024 roku, godz. 10:00 – spacer historyczny (start pod Stacją Kultura, ul. Starowiejska 2)

Październik

  • 11 października 2024 roku, godz. 18:00 – prelekcja „Zaplecze Luftwaffe, twierdza Kriegsmarine – polityka niemieckiego okupanta względem Rumi i okolic” (Stacja Kultura, ul. Starowiejska 2)
  • 12 października, godz. 10:00 – spacer historyczny (start pod Biblioteką Janowo, ul. Pomorska 11)

Listopad

  • 8 listopada 2024 roku, godz. 18:00 – prelekcja „Cisza przed burzą. Marzec 1945 roku w Rumi i okolicach”, prezentacja i omówienie fotografii lotniczej Rumi z 1945 roku, podsumowanie projektu (Stacja Kultura, ul. Starowiejska 2)
  • 9 listopada 2024 roku, godz. 10:00 – spacer historyczny (start pod Stacją Kultura, ul. Starowiejska 2)
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń