Wtorek, 25 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia zagrała dla WOŚP – rekord hojności pobity


Rumia zagrała dla WOŚP – rekord hojności pobity13.01.2020 r.


„Wiatr w żagle” – pod takim hasłem w niedzielę 12 stycznia odbywał się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja już po raz jedenasty zagościła w Rumi, a dokładniej w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, która na czas Finału zamieniła się w siedzibę sztabu. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz hojności rumian, według wstępnych szacunków, udało się zebrać ponad 115 tysięcy złotych, tym samym ustanawiając nowy miejski rekord.

Wydarzenie tradycyjnie otworzył hymn WOŚP, następnie rozpoczęły się koncerty, pokazy taneczne i występy artystyczne w wykonaniu związanych z Rumią artystów. Potencjalni darczyńcy mogli także skorzystać ze stanowiska fryzjerskiego i kosmetycznego, kawiarenki czy poskakać na dmuchanym zamku – a wszystko w szczytnym celu.

Cieszymy się, że program finału WOŚP jest realizowany we współpracy z rumskimi przedszkolami, szkołami podstawowymi i średnimi – mówi Jolanta Król, szefowa miejskiego sztabu WOŚP i dyrektor MOSiR. – Mieszkańcy naszego miasta to wspaniali ludzie, hojni i pomocni. Dziękuję wszystkim za udział i zaangażowanie – dodaje.

Nieodłącznymi elementami Finału były oczywiście zbiórka datków do puszek, stoisko z gadżetami oraz charytatywne licytacje. Pod młotek trafiły między innymi: piłka koszykowa z autografem Marcina Gortata, kurs na ratownika WOPR, koszulka z podpisem Mai Włoszczowskiej oraz dwie drewniane repliki żaglowców. Burmistrz Michał Pasieczny wspomniał zamordowanego podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP Pawła Adamowicza. Pamięć gdańskiego prezydenta uczczono minutą ciszy. Zwieńczeniem Finału było „Światełko do Nieba” w formie krótkiego pokazu fajerwerków. 

W Finał WOŚP zaangażowany był również Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo, gdzie przygotowano program artystyczny. Z kolei na terenie Osiedla Rumia Park sprzedawano słodycze i domowe wypieki, z których dochód przekazano na cele charytatywne. Ponadto w jednej z rumskich kawiarni na zmarzniętych wolontariuszy czekała gorąca kawa i herbata.

Z dotychczasowych wyliczeń rumskiego sztabu wynika, że dzięki licytacjom zebrano 20 960 złotych, natomiast kwestujący wolontariusze zgromadzili w puszkach około 94 tysiące złotych. Łącznie udało się więc zebrać co najmniej 115 tysięcy złotych i pobić ustanowiony w 2019 roku rekord, który wynosił niespełna 103 tysiące. Zebrane w tym roku środki finansowe zostaną przeznaczone na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Przypomnijmy, że miejski sztab na terenie MOSiR-u po raz pierwszy został zorganizowany w 2010 roku, przy okazji 18. Finału WOŚP. Wówczas zebrano łącznie 27 290 zł.

Od początku wolontariuszami opiekuje się Barbara Niewiedziała, która pracuje w bibliotece I LO w Rumi. To ona była pierwszą organizatorką WOŚP w naszym mieście, gdy rozpoczęła zbiórki pieniężne właśnie w ogólniaku – podkreśla Jolanta Król.

Organizatorami tegorocznego finału byli: MOSiR, I LO im. Książąt Pomorskich, MDK, DK SM Janowo oraz UM.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń