Poniedziałek, 23 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumianie zostali laureatami ogólnopolskiej Odysei Umysłu


Rumianie zostali laureatami ogólnopolskiej Odysei Umysłu20.05.2021 r.


Sześcioro uczniów Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej w Rumi zdobyło pierwsze miejsce na Wirtualnym Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu. Do udziału w programie edukacyjnym dzieci przygotowywały się od kilku miesięcy pod okiem trenerek ze Szkoły Językowej MOMA. Rumianie mogą reprezentować Polskę podczas finału światowego, który odbywa się w Stanach Zjednoczonych.

Odyseja Umysłu to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje minister edukacji narodowej. Przedsięwzięcie ma uczyć dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy w twórcze rozwiązywanie problemów. Stawiane przed uczestnikami wyzwania wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, a także zdolności manualnych. Realizując interdyscyplinarne projekty, młodzi ludzie muszą zdobywać i łączyć wiedzę z różnych dziedzin, a przede wszystkim stosować ją w praktyce.

Uczestnicy Odysei Umysłu, w oparciu o własne działanie i doświadczenia, kształtują kompetencje intelektualne, akademickie, społeczne i liderskie – bardzo pożądane w nauce szkolnej, rozwoju zainteresowań i przyszłej pracy zawodowej. Jednocześnie uczą się odważnie marzyć, samodzielnie i nieszablonowo myśleć, a także tworzyć efektywne i oryginalne rozwiązania. Wszystko to w duchu innowacji i kooperacji. Ponadto, brak podpowiedzi i sugestii ze strony dorosłych powoduje, że dzieci czują się odpowiedzialne za swoje decyzje i dumne z własnych osiągnięć.

Odyseja Umysłu jest uzupełnieniem formalnego toku nauki w szkole, a przez swoją formułę konkursu mobilizuje i uczy dzieci oraz młodzież uniwersalnych kompetencji, takich jak: kreatywność, zastosowanie wiedzy w praktyce, praca zespołowa, prowadzenie projektów i zdolność do elastycznego reagowania na zmieniające się okoliczności – wyjaśnia Mariola Jurkiewicz nauczycielka Ekologicznej Szkoły Podstawowej w Rumi oraz trenerka Odysei Umysłu.

Współzawodnictwo między drużynami odbywa się w czterech grupach wiekowych – od szkół podstawowych po uczelnie wyższe. Rumscy laureaci – Ewa Tatara, Olga Tatara, Zuzia Tatara, Wanda Krupska, Lena Spychała i Wiktor Lietzau – na co dzień są uczniami klas czwartych i piątych Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej w Rumi.

Wraz z Moniką, moją córką, trenujemy drużyny w Ekologu od 2007 roku. Kochamy to, co robimy. Mamy świadomość ogromu zalet, jakie daje ten program uczniom. Inspirowanie do myślenia, działania, tworzenia, podejmowania ryzyka twórczego i kruszenia barier niemożności daje nam największą satysfakcję. Widzimy, jak z nieśmiałych, wycofanych, niepewnych siebie uczniów wyrastają odważni, otwarci na innych, pewni siebie i swoich racji Odyseusze. Od wielu z nich odbieramy sygnały, że Odyseja to program, który dawał im najwięcej radości i niesamowitych przeżyć – podkreśla Mariola Jurkiewicz.

Zajęcia z lokalnymi Odyseuszami rozpoczęły się we wrześniu minionego roku. Pierwsze spotkania polegały na różnego rodzaju zabawach integracyjnych i rozwijających ich kreatywność. Od początku trenerki ćwiczyły z podopiecznymi tzw. Zadania Spontaniczne, a z chwilą otrzymania pakietu członkowskiego skupiły się na rozwiązywaniu tzw. Problemów Długoterminowych.

Odyseusze pracują w drużynach i samodzielnie wybierają jeden z pięciu, co roku innych, Problemów Długoterminowych. Wspólnie analizują sedno zadania i szukają różnych strategii poradzenia sobie z nim. Następnie razem decydują, jak je połączyć w skuteczne rozwiązanie, wybierając ze swoich pomysłów to, co najlepsze. Samodzielnie piszą scenariusz, budują scenografię, kostiumy i wszystkie niezbędne rekwizyty. Swoje rozwiązanie zespoły przedstawiają w formie ośmiominutowego spektaklu – wyjaśnia Monika Kosicka ze Szkoły Językowej MOMA, trenerka Odysei Umysłu. – Odyseusze mierzą się również z Problemami Spontanicznymi, tajnymi do ostatniej chwili – uzupełnia.

Rumianie wybrali Problem pod nazwą „Witajcie w Waszej bajce”. Ich zadaniem było stworzenie spektaklu, w którym pewna młoda osóbka w niezwykły sposób trafia do fascynującej krainy baśni, a tam poznaje nieprzeciętnego przewodnika, który odkrywa przed nią ten tajemniczy świat. Co więcej, do stworzenia dzieł powiązanych z opisywanymi historiami, a także elementu scenografii zdającego się̨ rosnąć, Odyseusze mieli wykorzystać sodę oczyszczoną. Zwieńczeniem wielomiesięcznych przygotowań był odbywający się 15 maja Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu, podczas którego rumianie zostali nagrodzeni. Zdobyli pierwsze miejsce w Polsce – w Problemie numer 3, w grupie wiekowej numer 1.

Był to trudny rok, który znacznie ograniczył nasze kontakty i pozbawił nas możliwości poczucia atmosfery ogólnopolskiego finału. Musiało się obyć bez wspólnego przeżywania, oglądania spektakli i radości bycia razem z Odyseuszami innych drużyn. Jednak pomimo tych trudności mieliśmy szansę wystąpienia i uzyskania informacji zwrotnej od sędziów. Dlatego mimo wszystko czujemy wielką radość ze zdobycia pierwszego miejsca w Polsce – podsumowuje Monika Kosicka.

Ceremonia Ogłoszenia Wyników Wirtualnego Finału Ogólnopolskiego Odysei Umysłu 2021


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń