Niedziela, 14 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumianin mistrzem w siłowaniu na rękę. „Trzeba się starać ujarzmić niepełnosprawność”


Rumianin mistrzem w siłowaniu na rękę. „Trzeba się starać ujarzmić niepełnosprawność”20.07.2023 r.

Od lewej: Konrad Krawczuk, Dariusz Gabrynowicz

Konrad Krawczuk, mieszkaniec Rumi, zdobył 1. miejsce w siłowaniu na rękę podczas XII Międzynarodowych Mistrzostw Helu w Armwrestlingu. Jest to kolejny sukces w sportowej karierze tego niepełnosprawnego rumianina, który na co dzień prowadzi własną firmę i zacieśnia społeczne więzi poprzez grupę „Tata w mieście Rumia”.

Zawody odbyły się 15 lipca na bulwarze Nadmorskim. Tego dnia do Helu przybyli zawodnicy z całego kraju, w stawce nie zabrakło utytułowanych nazwisk. Mimo to rumianin nie tylko zdobył 1. miejsce w kategorii niepełnosprawnych zawodowców open na prawą rękę, ale i miejsce 4. na lewą rękę w kategorii wagowej powyżej 90 kilogramów oraz miejsce 11. w tej samej kategorii na prawą rękę.

Turnieje organizowane przez sędziego, trenera i fantastycznego pedagoga Macieja Sośnickiego to zawsze dobra organizacja, świetna zabawa oraz rywalizacja z zawodnikami z całego kraju. W kontekście niepełnosprawności i sportu zawsze powtarzam, że niepełnosprawności nie można dać się zdefiniować i trzeba się starać ją ujarzmić, dlatego regularne zajęcia sportowe, niekoniecznie bardzo ekstremalne, jak te uprawiane przeze mnie zawodowo, są niezwykle pożyteczne i potrzebne na drodze do zaakceptowania wyzwań stojących przed osobami z niepełnosprawnością – podkreśla rumianin.

Rumianin urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Ze swoją niepełnosprawnością walczy poprzez rehabilitację i regularne ćwiczenia na siłowni. Armwrestling trenuje z przerwami od ponad 20 lat – najpierw robił to pod okiem kulturysty i mistrza świata w tej dyscyplinie Igora Mazurenko, a później samodzielnie.

Moje przygotowania do tych zawodów były dość delikatne, ponieważ wiedziałem, że będę w najwyższej możliwej kategorii wagowej. Nie spodziewałem się podbijać świata, do zawodowych startów wracam powoli po latach przerwy – mówi Konrad Krawczuk. – W szczycie formy startowałem i wygrywałem w zawodach rangi krajowej i międzynarodowej, stawałem na różnych stopniach podium mistrzostw Polski, pucharu Polski, mistrzostw Europy i mistrzostw świata, włącznie z osiągnięciem tytułu mistrza świata juniorów. Na niedawnych mistrzostwach Europy w Rumi zająłem drugie miejsce na rękę lewą i pierwsze na prawą – wymienia.

Na co dzień Konrad Krawczuk prowadzi własną firmę chcedointernetu.pl zajmującą się kompleksowym wprowadzeniem firm do internetu.

Staram się pokazywać przedsiębiorcom, także tym lokalnym, że kontakt z osobą odpowiedzialną za wizerunek firmy w internecie może być przyjemny, a działania skuteczne. Obalam mit stereotypowego „informatyka z piwnicy”. Poza tym rozwijam facebookową grupę „Tata w mieście Rumia”, która pozwala nam, w stosunkowo małym gronie, komunikować się i wspierać – podsumowuje.

Organizatorami XII Międzynarodowych Mistrzostw Helu w Armwrestlingu byli: Urząd Miasta Helu, Miejski Zjednoczony Klub Sportowy Hel oraz UKS Złoty Tur Gdynia. Patronat nad wydarzeniem objęła Federacja Armwrestling Polska.

Statuetka oraz dyplom, które otrzymał Konrad Krawczuk

Szczegółowe wyniki.

Konrad Krawczuk i Dariusz Gabrynowicz. Źródło: www.facebook.com/Urzad.Miasta.Helu Archiwum rodzinne Konrada Krawczuka Przebieg rywalizacji. Źródło: www.facebook.com/Urzad.Miasta.Helu Przebieg rywalizacji. Źródło: www.facebook.com/Urzad.Miasta.Helu Przebieg rywalizacji. Źródło: www.facebook.com/Urzad.Miasta.Helu Archiwum rodzinne Konrada Krawczuka

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń