Piątek, 12 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumscy harcerze pomagają na granicy


Rumscy harcerze pomagają na granicy 06.04.2022 r.


Grupa rumian i rumianek ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej bierze udział w służbie na granicy w Dorohusku, Medyce i Krościenku. Harcerze angażują się między innymi w działania Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i udzielają potrzebującym pomocy przedmedycznej.

W Medyce do zadań rumskich harcerzy należy m.in. sprawowanie opieki nad osobami starszymi, matkami oraz ich dziećmi, które odpoczywają w ogrzewanych namiotach wytchnieniowych. Jest to szczególnie istotne, gdy temperatura w nocy spada poniżej zera. Rumianie opiekują się również pociechami, aby ich matki mogły mieć chociaż na chwilę zająć się sobą.

Oprócz tego harcerze starają się odpowiadać na aktualne potrzeby uchodźców: udzielają informacji, roznoszą jedzenie, rękawiczki i koce, utrzymują porządek. Przy przejściach granicznych rumianie współpracują z przedstawicielami organizacji takich jak: Polska Akcja Humanitarna, Caritas oraz UNICEF.

Służba na granicy to tylko jedno z wielu zadań, których podejmują się lokalni harcerze i harcerki. Po raz pierwszy rumski zespół wyjechał na granicę 1 marca, kilka dni po rozpoczęciu wojny. Wówczas przedstawiciele tutejszego ZHR-u dotarli do Dorohuska.

Od lewej: pwd. Karolina Potrzebska, hm. Piotr Łukowicz, pwd. Daniel Całka

Jestem już trzeci raz na granicy, w Medyce po raz drugi – mówi ratowniczka Karolina Potrzebska, harcerka w stopniu przewodniczki. – Jedną z sytuacji, która najbardziej zapadła mi w pamięć była ta, w której mała dziewczynka, około 7-letnia, była bez mamy, tylko z babcią, ponieważ jej mama musiała zostać na Ukrainie. Dziewczynka bardzo, bardzo mocno płakała, nie mogła się uspokoić. Nie mogliśmy zrobić wiele, ale mogliśmy przy niej być, spędzić z nią trochę czasu, zapewnić jakieś podstawowe poczucie bezpieczeństa i tego, że ktoś z nią jest i się o nią troszczy.

Od lewej: pwd. Martyna Grześkowiak

Poniżej materiał filmowy, w którym wypowiadają się w większości rumscy harcerze.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń