Niedziela, 14 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumscy pływacy ekstremalni na podium Ice Cup Poland


Rumscy pływacy ekstremalni na podium Ice Cup Poland04.12.2023 r.

Piotr Biankowski podczas zawodów, źródło: materiał prasowy

Na obiekcie OSiR-u „Skałka” w Świętochłowicach (woj. śląskie) 2 grudnia odbyły się VIII Barbórkowo-Mikołajkowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Zimowym Pływaniu Ice Cup Poland. Reprezentujący Rumię zawodnicy czterokrotnie stawali na podium, w tym dwukrotnie na pierwszym miejscu.

Zawody zostały zorganizowane na otwartym 50-metrowym basenie. Temperatura wody wynosiła zaledwie 0.8°C, powietrza poniżej zera, a na dodatek padał obfity śnieg. Do rywalizacji na dystansach 750 m stylem dowolnym, 50 m stylem motylkowym oraz 50 m stylem dowolnym stanęli reprezentujący Rumię pływacy ekstremalni: Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski, na co dzień trenujący na basenie MOSiR-u w barwach klubu Tri-Team Rumia. Aleksandra Kabelis ukończyła zawody z tytułem dwukrotnej mistrzyni Polski na dystansach 750 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem dowolnym w kategorii open kobiet. Z kolei Piotr Biankowski sięgnął dwukrotnie po tytuł wicemistrza kraju, płynąc na dystansie 750 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem motylkowym w kategorii open mężczyzn.

Lodowe pływanie zawdzięcza swoją nietypowość niekorzystaniu ze strojów neoprenowych. Dozwolone jest używane wyłącznie okularków, czepków oraz standardowych strojów kąpielowych.


Rumscy pływacy już 9 grudnia w godzinach 9:00-14:00 sami zorganizują imprezę zimowego pływania o nazwie „Lodowe Lwy Morskie”, która odbędzie się w nowej marinie w Pucku. Będą to pierwsze rozgrywki lodowego pływania odbywające się na Zatoce Puckiej. Impreza została objęta patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz burmistrza Pucka Hanny Pruchniewskiej. Aleksandra i Piotr są również organizatorami największej imprezy zimowego pływania w Polsce – Gdynia Winter Swimming Cup, która w 2024 roku obchodzić będzie swoje 5-lecie. Od 27 do 28 stycznia 2024 roku w gdyńskiej marinie odbędą się zawody pucharu świata federacji IWSA (International Winter Swimming Association) oraz międzynarodowych mistrzostw Polski.

Namiot organizacyjny Basen, na którym odbywały się zawody Basen, na którym odbywały się zawody Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski podczas zawodów Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski podczas zawodów Piotr Biankowski na podium w swojej kategorii Otrzymane przez rumian medale Aleksandra Kabelis na podium w swojej kategorii Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski na podium

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń