Niedziela, 14 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumscy pływacy lodowi z medalami mistrzostw świata


Rumscy pływacy lodowi z medalami mistrzostw świata13.03.2024 r.

Od lewej: Piotr Biankowski, Karolina Szalast i Aleksandra Kabelis

Piotr Biankowski, Aleksandra Kabelis i Karolina Szalast – trio ekstremalnych pływaków z rumskiego UKS Tri-Teamu stanęło na podium mistrzostw świata w pływaniu lodowym w Tallinie. Zawodnicy związani z Rumią przywiozą ze sobą złote i srebrne (Szalast) oraz brązowe (Kabelis, Biankowski) krążki.

Przez kilka mroźnych dni, dokładnie od 4 do 10 marca w stolicy Estonii spotkali się najlepsi pływacy lodowi z całego świata. Okazja to impreza organizowana przez największą federację zrzeszającą zawodników pływających w ekstremalnie niskich temperaturach – International Winter Swimming Association.

Zawody miały rangę oficjalnych mistrzostw świata w pływaniu lodowym. W gronie aż 1500 pływaków z 40 krajów znaleźli się reprezentanci Rumi – Karolina Szalast, Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski. Zaprawione w lodowych bojach trio nie zawiodło.

 

Młoda zawodniczka rozbiła medalowy bank

Do szczególnie udanych wyjazd do Tallina może zaliczyć zwłaszcza pierwsza z nich, która wróci do kraju z czterema tytułami mistrzowskimi. Karolina Szalast była najszybsza na dystansie 200 metrów i 450 metrów stylem dowolnym (popularnym „kraulem”), 25 metrów stylem motylkowym oraz 50 metrów stylem dowolnym wśród zawodniczek w wieku 18-19 lat.

Te starty przyniosły jej też dwa wicemistrzostwa świata w kategorii open.

Karolina Szalast na medalowym podium w Tallinie

 

Brązowe medale Kabelis i Biankowskiego

Bardziej doświadczona część rumskiej ekipy z UKS Tri-Teamu zajmowała natomiast trzecie miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Aleksandra Kabelis otrzymała brązowy medal za 450 metrów stylem dowolnym, a Piotr Biankowski po brązowy krążek sięgnął na dystansach 450 metrów stylem dowolnym oraz 200 metrów stylem klasycznym.

Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski z medalami mistrzostw świata

Pływacy ekstremalni z Rumi na zawodach w Estonii poprawiali też swoje życiowe rekordy, co jest szczególnie ciekawe, jeżeli zerkniemy na statystyki temperatur w portowym basenie w Tallinie – woda była wyjątkowo zimna i miała zaledwie od 0,7 do 1,5 stopnia Celsjusza, a sami zawodnicy relacjonują, że odczuwalna była też przez to jej większa „gęstość”.

Przypomnijmy, że zasady pływania lodowego dopuszczają starty wyłącznie w strojach kąpielowych, czepkach i okularach (bez pianek). Mistrzostwom towarzyszył też mroźny wiatr.

Mistrzostwa w Tallinie – portowy basen, który był areną zmagań lodowych pływaków

 

Pierwsza Polka w IWSA

Rumia doczekała się też oficjalnie swojej reprezentantki nie tylko w samych lodowych basenach, ale i w strukturach wspomnianej, największej na świecie organizacji pływania zimowego – International Winter Swimming Association. Aleksandra Kabelis dołączyła do zarządu tej federacji.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń