Czwartek, 21 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumscy pływacy popłyną dla dzieci


Rumscy pływacy popłyną dla dzieci02.08.2024 r.

Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski

Duet pływaków ekstremalnych, Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski podejmą w sierpniu trzy próby w akwenach Ameryki Północnej. Przed nimi kolejne podejście do kanału Catalina przy Los Angeles, a także przepłynięcie 34-kilometrowego jeziora Tahoe i 44-kilometrowego Memphrémagog. Wyzwania są połączone z akcją charytatywną na rzecz badań USG dla dzieci z Pomorza.

Oni popłyną w ekstremalnie trudnych warunkach, a środki na badania dzieci będą płynąć na konto internetowej zbiórki. Rumscy pływacy kontynuują współpracę z Fundacją Ronalda McDonalda i swoje kolejne sportowe wyzwania w zimnej wodzie łączą z akcją na rzecz bezpłatnej profilaktyki dla młodych mieszkańców województwa pomorskiego.

 

Od kanału po górskie jezioro

W sierpniu Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski podejmą łącznie trzy wymagające próby:

  • 6-7 sierpnia: przepłynięcie 34-kilometrowego kanału Catalina na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych przez Aleksandrę Kabelis;
  • 13-15 sierpnia: przepłynięcie 34-kilometrowego, górskiego jeziora Tahoe między Kalifornią i Nevadą przez Piotra Biankowskiego;
  • 22-24 sierpnia: przepłynięcie 44-kilometrowego jeziora Memphrémagog między Kanadą i USA przez Piotra Biankowskiego.

 

Sami z prądami i zmienną pogodą

Co czeka na nich na otwartych akwenach? Wiele zależy od pogody, ale zawsze można spodziewać się silnych prądów i zmiennej temperatury wody, a tym razem do tej listy dojdzie też pływanie na wysokości ponad 1800 metrów nad poziomem morza czy… w towarzystwie rekinów.

Zarówno Kabelis, jak i Biankowski będą wzajemnie się asekurować z pokładu łodzi asekuracyjnej, która będzie towarzyszyć ich przeprawom. Razem z nimi popłyną też kajakarze prowadzący pływaków po akwenie i oficjalni obserwatorzy z międzynarodowych federacji, którzy będą sprawdzać zgodność z zasadami. Aby wyzwanie zostało uznane za zakończone, oboje muszą dotrzeć na drugi brzeg o własnych siłach – bez płetw, ocieplających pianek i innego sprzętu wspomagającego (dozwolny jest tylko czepek, strój i okularki).

Warto przypomnieć, że dla Aleksandry Kabelis zmierzenie się z kanałem Catalina będzie okazją do „rewanżu” za nieudane podejście z zeszłego roku – wówczas, po prawie 18 godzinach płynięcia w oceanie, pływaczka zrezygnowała z dalszej próby. Ubiegłoroczną przeprawę ukończył za to Piotr Biankowski, który płynął przez 12 godzin i 8 minut.

Pływacy przez ostatnie miesiące przygototwywali się do ekstremalnych wyzwań w Ameryce Północnej

 

Pomogą przebadać najmłodszych

Jak wesprzeć charytatywną akcję, która towarzyszy ekstremalnym wyzwaniom? Wpłat można dokonywać na internetowym portalu: zrzutka.pl/z/weswim2help

Pływacy z Rumi przekażą całą kwotę na rzecz programu „NIE nowotworom u dzieci”, który prowadzi Fundacja Ronalda McDonalda. Konkretny cel to przeprowadzenie profilaktycznych badań USG u dzieci z Pomorza. Tylko w zeszłym roku w ten sam sposób udało się sfinansować przebadanie 141 dzieci podczas Gdynia Winter Swimming Cup.

Relację na żywo z przepłynięć będzie można śledzić na facebookowych profilach Aleksandry Kabelis i Piotra Biankowskiego.

Przeprawy zostały objęte patronatem honorowym burmistrz Rumi Michała Pasiecznego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek i starosty wejherowskiego Marcina Kaczmarka.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń