Czwartek, 05 października 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumscy uczniowie wygrali ogólnopolski konkurs na film krótkometrażowy


Rumscy uczniowie wygrali ogólnopolski konkurs na film krótkometrażowy01.06.2023 r.

Na zdjęciu widocznych jest 3 z 5 laureatów, którzy uczestniczyli w rozdaniu nagród

W VI Ogólnopolskim Konkursie Filmów Krótkometrażowych w Języku Hiszpańskim „Ele En Corto” uczniowie ósmej klasy Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Rumi zdobyli pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. Nagrodą jest tygodniowe stypendium w szkole języka znajdującej się w Salamance, gdzie mogą pojechać wraz z nauczycielem. Aktualnie rumianie zbierają fundusze na sierpniowy wyjazd.

Konkurs organizowany był w listopadzie 2022 roku przez Ambasadę Hiszpanii w Polsce. Celem przedsięwzięcia jest promowanie, rozpowszechnianie oraz wspieranie nauczania i znajomości języka hiszpańskiego i kultury w polskim systemie edukacji. W konkursie mogła uczestniczyć młodzież z siódmych i ósmych klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich. Krótki film mógł mieć dowolną tematykę nawiązująca do aspektów związanych z Hiszpanią. Główną nagrodą w obu kategoriach było tygodniowe stypendium na kurs nauki języka hiszpańskiego w Salamance.

Pięcioro uczniów Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Rumi przygotowało krótkometrażowy film pt. „Telecinco nueva versión”, który w humorystyczny sposób przedstawia różnice kulturowe pomiędzy Hiszpanami a Polakami. Na przykład, kiedy my szykujemy się do spania, Hiszpanie dopiero rozpoczynają swoje życie towarzyskie.

Film ten nie ma na celu nikogo urazić. Powstał on wyłącznie na podstawie naszych obserwacji, odczuć. Chcieliśmy w jak najlepszy sposób zobrazować to, jak nasze mentalności się od siebie różnią – wyjaśniają autorzy.

Młodzież będzie reprezentować Rumię poza granicami kraju. Przelot muszą sfinansować z własnych pieniędzy, co stanowi niemałe wyzwanie, dlatego uruchomili zbiórkę na ten cel.

Szkolny kiermasz zorganizowany przez uczniów

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń