Wtorek, 25 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumska bohaterka skończyła 101 lat


Rumska bohaterka skończyła 101 lat20.02.2023 r.

Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt wręczający podarunek i składający życzenia Aleksandrze Sychowskiej

Aleksandra Sychowska, z domu Dąbrowska, urodziła się 20 lutego 1922 roku w Warszawie. Duży wpływ na jej życie miał wybuch Powstania Warszawskiego, do którego dołączyła jako ochotniczka. Pod pseudonimem „Oleńka” pełniła funkcję łączniczki na terenie Śródmieścia. O swoich wspomnieniach opowiedziała przed kamerą w ramach cyklu „Świadkowie historii”.

Po wojnie Aleksandra Sychowska zamieszkała w Kościerzynie. Pracowała jako księgowa w Wydziale Finansów tamtejszego urzędu gminy, a później jako instruktor w Kościerskim Domu Kultury – głównie na terenach wiejskich powiatu. Wolny czas spędzała na uprawianiu działki. Interesowała się też współczesną polityką, a swoje przemyślenia na ten temat opisywała w wierszach.

Ma dwóch synów, pięcioro wnucząt oraz czworo prawnucząt. Do Rumi przeprowadziła się w 1998 roku. Zamieszkała u młodszego syna, w domu przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego, co biorąc pod uwagę jej powstańczą przeszłość, wydaje się nieco symboliczne. Obecnie, z racji wieku, pani Aleksandra z trudem się porusza i bardzo słabo widzi, dlatego wymaga niemal całodobowej opieki.

Z okazji urodzin jubilatka otrzymała kwiaty oraz kosz podarunkowy. Prezent i życzenia w imieniu władz miasta przekazał 101-latce wiceburmistrz Piotr Wittbrodt.

Jubilatka Aleksandra Sychowska i wiceburmistrz Piotr Wittbrodt

Jubilatka Aleksandra Sychowska i wiceburmistrz Piotr Wittbrodt

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń