Wtorek, 21 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia jest kobietą. Powstała specjalna rada


Rumia jest kobietą. Powstała specjalna rada26.03.2024 r.

Inauguracja działalności Rady do spraw Kobiet Miasta Rumi odbywała się w Stacji Kultura

Jakakolwiek forma przemocy motywowana przekonaniem o niższości płci, nieuzasadnione różnicowanie wynagrodzeń za jednakową pracę czy utrwalanie stereotypów dotyczących wizerunku – doświadczające tego rumianki od teraz mogą szukać pomocy u Rady do spraw Kobiet Miasta Rumi. Nowo powołany organ doradczy będzie wspierał kobiety, między innymi wskazując możliwości walki o swoje prawa. Zarządzenie w sprawie utworzenia Rady podpisał 26 marca w Stacji Kultura burmistrz Michał Pasieczny. Gościem honorowym inauguracji była Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorski.

Jestem przeciwnikiem sformalizowanych, tworzonych na siłę, podmiotów. Natomiast cieszą mnie oddolne inicjatywy, wychodzące od osób bardzo zaangażowanych i kompetentnych. Nie ma nic wspanialszego od tworzenia takich struktur, dlatego ogromnie dziękuję za tę inicjatywę – stwierdził podczas spotkania burmistrz Michał Pasieczny. – Od wielu, wielu lat współpracuję z kobietami. Rola kobiet jest ogromna, mają kompetencje i są niezwykle zaangażowane. Bardzo dziękuję Radzie i gratuluję, jesteście wzorem do naśladowania i cieszę się niezmiernie, że taka Rada przy burmistrzu Rumi powstała – podkreślił.

Zgodnie z założeniami Rada do spraw Kobiet Miasta Rumi ma stanowić działający przy burmistrzu organ doradczy i konsultacyjny zajmujący się konkretnymi obszarami życia społecznego i publicznego. Praca członków Rady będzie polegać przede wszystkim na zajmowaniu stanowiska w sprawach przekazanych do konsultacji, a także inicjowaniu działań w kwestiach istotnych dla funkcjonowania kobiet w przestrzeni publicznej.

W województwie jest to piąta rada, na 123 gminy. Możemy powiedzieć, że nie jest to najlepszy wynik, patrząc również na to, że jesteśmy znani jako województwo postępowe, jako województwo zmiany, województwo odważnych decyzji. Te pięć to nie jest dużo, ale z drugiej strony dobrze, że jest pięć – mówiła podczas inauguracji Rady Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorski. – Każda taka nowa rada czy ciało doradcze pojawia się też w mediach, przez co napędza inne struktury i kobiety. W całym kraju jest 50 rad, ale działają jeszcze zespoły, więc pewnie jest nas więcej. Życzę Radzie przede wszystkim, aby kobiety w Rumi miały realny wpływ na podejmowanie decyzji w mieście. Żeby miały silny i słyszalny głos, z którym władze uchwałodawcze i wykonawcze będą się liczyły.

Chcemy, żeby równowaga męsko-żeńska była zachowana w każdej dziedzinie życia naszego miasta. To jest dla mnie główne zadanie tej rady. Inspiracją był dla nas Pomorski Zespół do Spraw Kobiet działający przy Urzędzie Marszałkowskim. Tworzące go kobiety zmotywowały mnie do tego, aby w ogóle podejmować ten temat w Rumi – dodała Agnieszka Rodak, prezes miejskiej spółki Rumia Invest Park oraz członek Rady do spraw Kobiet Miasta Rumi.


Radę do spraw Kobiet Miasta Rumi tworzy obecnie 10 pań. Pełnią tę funkcję społecznie, co oznacza, że nie pobierają z tego tytułu wynagrodzenia. Oto skład:

Magdalena Pielecka – harcmistrzyni, instruktorka i zawodniczka Akademii Tenisa Stołowego Małe Trójmiasto. Od urodzenia związana z Rumią. Z wykształcenia ekonomistka specjalizującą się w ekonomice transportu i logistyki. Od dziesięciu lat zajmuje się spedycją międzynarodową. Łączy pasje z pracą zawodową, angażując się w życie społeczności lokalnej, między innymi poprzez pracę z dziećmi i młodzieżą w harcerstwie.

Agnieszka Hadam – absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Energiczna pasjonatka zdrowego stylu życia i ruchu. Przez kilkanaście lat dzieliła się swoim zamiłowaniem do sportu z dziećmi i młodzieżą, pracując jako nauczyciel i trener. Od wielu lat organizuje obozy i półkolonie dla najmłodszych. Instruktorka fitness. Najbliższe jej sercu są aktywne spotkania z innymi kobietami, podczas których motywuje je do działania i dbania o swój komfort fizyczny oraz psychiczny.

Anna Mróz – dyplomowany psycholog z wieloletnim doświadczeniem, od kilku lat prowadzi prywatny gabinet specjalistyczny na terenie Rumi-Janowa. Kobieta z pasją, zawsze gotowa do podejmowania działań na rzecz innych rodzin, a przede wszystkim kobiet. Zaangażowana zawodowo i społecznie. Jej inspiracją i motywacją do działania są kobiety. Matka dwojga fantastycznych dzieci, założycielka społeczności lokalnej „Mama w mieście Rumia”. Pełni funkcję prezesa Fundacji „Rodzina w mieście Rumia”. Współinicjatorka powołania zespołu Rady do spraw Kobiet Miasta Rumi.

Magdalena Witt – doktor chemii i fizyk. Przez 11 lat była nauczycielką w tych dziedzinach, pracowała też na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Szczęśliwa mama dwóch córek. Od ponad sześciu lat prowadzi Laboratorium Pomysłów WittLab w Rumi, realizując swoje pasje poprzez pokazywanie dzieciom świata nauki od najciekawszej i najradośniejszej strony. Od pięciu lat szkoli osoby, które pragną w podobny sposób pracować z najmłodszymi. Lubi poznawać nowe miejsca, nowych ludzi, gotować i być blisko natury. Uwielbia zmiany i wyzwania.

Barbara Gołąbek – od niespełna 30 lat mieszkanka Rumi. Żona, mama dwóch dorosłych synów i  szczęśliwa babcia dwóch wnuków. Od 24 lat nie pracuje zawodowo, ponieważ zajmuje się młodszym synem, który mierzy się z niepełnosprawnością. Wiceprezes Stowarzyszenia „Dlaczego Nie” mającego na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością. Jej osobistą misją jest uwrażliwienie społeczeństwa na postrzeganie i potrzeby tych osób. Chce zachęcać mamy osób z niepełnosprawnością do włączania się w życie społeczne oraz samorealizacji. Wierzy w ogromny potencjał kobiet. Uwielbia podróże i zdrowy styl życia.

Monika Polak-Bojan – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyła studia podyplomowe na kierunkach: etyka, zarządzanie oświatą, mediacje sądowe i prawo cywilne. Stypendystka Uniwersytetu Columbia. Nauczycielka języka polskiego i etyki. Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 4 w Rumi. Pomysłodawczyni i realizatorka wielu programów edukacyjnych i wychowawczych. Pasjonatka literatury fantasy, dalekich podróży i jamników. Lubi współpracę z ludźmi kreatywnymi i pełnymi dobrej energii.

Aleksandra Łukuć – aktywna społecznie emerytka działająca na rzecz środowiska senioralnego. Od 2014 roku zasiada we władzach Stowarzyszenia Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Od 2019 roku członek Rumskiej Rady Seniorów. Z wykształcenia ekonomistka i księgowa. Lubi liczby, tabele, zestawienia i arkusze, co wykorzystuje w swojej pracy społecznej, pisząc wnioski o granty czy składając projekty do Budżetu Obywatelskiego w Rumi. Kocha ludzi i sport, chętnie pomaga i podróżuje, ciągle się uczy asertywności. Prywatnie mama i babcia.

Magdalena Lidzbarska – mieszkanka Rumi od urodzenia, z przerwą na studia. Żona i mama dwojga dzieci. Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2004 roku czynna tłumaczka przysięgła języka angielskiego. Od 2021 roku, po odejściu z korporacji, gdzie zajmowała się rekrutacją pracowników z branży IT, realizuje pasję do gliny, prowadząc pracownię Aquamarine Ceramics. Artystycznie spełnia się również jako projektantka wnętrz. Uwielbia podróże, spacery i jazdę rowerem.

Anna Borys – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunkach: pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i praca socjalna oraz administracja i prawo. Ukończyła studia podyplomowe z zarządzania projektami. Od blisko 10 lat zawodowo związana z Rumią. Inicjatorka projektu „Zieleń na mur-beton”, którego celem jest przeciwdziałanie tzw. betonozie, a także projektu „Rumia oczami dzieci” skierowanego do dzieci i młodzieży. Organizatorka dużych miejskich wydarzeń. Wierzy w motto „siła tkwi w zespole”.

Agnieszka Rodak – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Prawa i Administracji, podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami na Politechnice Gdańskiej oraz studiów MBA na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Samorządowiec z ponad 20-letnim doświadczeniem ze specjalizacją w pozyskiwaniu dotacji unijnych. Z powodzeniem realizowała projekty inwestycyjne dla samorządów w Gdyni, Dęblinie i Rumi. Od 2017 roku prezeska miejskiej spółki Rumia Invest Park, której nadrzędnym celem jest zarządzanie parkiem przemysłowo-inwestycyjnym. Pomysłodawczyni Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi oraz współinicjatorka powołania Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń