Niedziela, 14 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rusza budowa ulicy Marii Konopnickiej w Rumi


Rusza budowa ulicy Marii Konopnickiej w Rumi06.05.2020 r.


Firma Hydro-Mag z Chmielna wygrała przetarg na budowę ulicy Marii Konopnickiej oraz fragmentu ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. Inwestycja obejmuje nie tylko realizację nawierzchni ulic, ale także budowę sieci kanalizacji deszczowej oraz przebudowę sieci wodociągowej. Prace mają ruszyć w najbliższych dniach.

Wyczekiwana inwestycja

Budowa ulicy Marii Konopnickiej jest jedną z najdłużej wyczekiwanych inwestycji, zwłaszcza przez osoby mieszkające w tej okolicy. Piaskowa droga, która przecięta jest licznymi nierównościami, po obfitych opadach deszczu staje się niemal nieprzejezdna.

Ulica Marii Konopnickiej jest obecnie w fatalnym stanie. Okoliczni mieszkańcy od kilkudziesięciu lat upominali się o naprawę nawierzchni, ponieważ zdarzało się, że jej stan uniemożliwiał przejazd, między innymi przez olbrzymie kałuże – podkreśla radna Teresa Hebel. – Ta inwestycja znacząco wpłynie nie tylko na komfort i bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców, ale wszystkich jej użytkowników – dodaje.

Nie tylko jezdnia i chodniki

Ulica Marii Konopnickiej zostanie wybudowana w całości – od ulicy Kościuszki do ulicy Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego, wraz z krótkim odcinkiem ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. Inwestycja obejmuje budowę kolektora kanalizacji deszczowej, przebudowę wodociągu wraz z adaptacją przyłączy do posesji, jak i budowę jezdni, chodników oraz zatok parkingowych z betonowej kostki brukowej. Dla poprawy bezpieczeństwa zostanie wyniesionych kilka skrzyżowań, powstaną także progi zwalniające. Teren zostanie również odpowiednio zagospodarowany pod względem miejskiej zieleni.

Prawie 3 miliony złotych

Budowa ulicy Marii Konopnickiej będzie realizowana wspólnie z gdyńskim PEWIK-iem. Do zadań gminy należy układ drogowy, kanalizacja deszczowa i usunięcie kolizji. Natomiast PEWIK zajmie się przebudową wodociągu. Całkowity koszt inwestycji to 2,8 mln zł, z czego ponad 600 tys. zł stanowi dofinansowanie.

Jedna z najdłuższych ulic na Lotnisku powstaje dzięki skutecznej walce o środki zewnętrzne – zaznacza Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi. – Mimo sytuacji związanej z koronawirusem nie chcemy wstrzymywać miejskich inwestycji. Chcemy, żeby ludzie mieli pracę, a mieszkańcy odczuwali poprawę jakości życia – dodaje.

Prace budowlane rozpoczną się najprawdopodobniej w połowie maja, a zakończą w sierpniu tego roku.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń